سرمقاله

ترامپ در برزخ

جلال خوش چهره

طیب سیفی -از دیرباز در کشورهای مختلف جهان و چند دهه اخیر پس از انقلاب در میهن عزیزمان ایران، اهمیت حفظ علم محیط زیست بیش از پیش آشکار گشته است. بشر امروز با چالش‌های دنیای جدید و پست مدرن از قبیل ( حفظ محیط زیست؛ حفظ منابع زمین؛ کاهش تبعیض و پیش داوری؛ ارتقای سبک زندگی سالم تر پی ریزی ارتباط‌های خانوادگی قوی تر و بحران و ... ) روبروست که در اینجا رابطه بکر مورچه و ماهی قزل آلا را به عنوان نماد و سمبل حفظ محیط زیست مثال می‌زنیم. رابطه قزل آلا و مورچه، چیزی مثل مقوله کودک و آب نبات است. مهم نیست که منوی اصلی غذا چه باشد، قزل آلا، تقریباً همیشه، عاشق یک شیرینی خوشمزه است. مورچه ها، اگر چه یک منبع غذایی اتفاقی برای تمام فصول هستند ولی، به ویژه در مواقعی نظیر اواخر تابستان و اوایل پاییز که آب فروکش می‌کند، اهمیت خاصی می‌یابند چرا که در این زمان، تولید لارو حشرات آبی تمامشده و به فراخور آن، حشرات خشکی زی نظیر مورچه، ملخ، جیرجیرک و سوسک که در آن می‌افتند، اهمیت بیشتری در رژیم غذایی قرل آلا می‌یابند. ازمیان تمام این حشرات، اغلب، مورچه هامتداولتر است. مورچه‌ها در گرمای روز بیشترین فعالیت را دارند. هنگام صبح یا عصر که هوا خنک است، موقع نامناسبی برای ماهیگیری با استفاده از حشرات مصنوعی می‌باشد، به سطح آمدن‌های قزل آلاها همراه با بلع آرام طعمه در یک بعداز ظهر تابستانی، اغلب نشان دهنده تغذیه آنان از مورچه است. آمدن قزل‌آلاها به سطح آب به صورت انبوه، در سایر مواقع سال که در آن، تولید لارو حشرات ظاهراً صورت نمی‌گیرد، نشان می‌دهد که گله‌های کوچ کننده مورچه‌های بال دار، بر سطح رودخانه افتاده‌اند. با مطالعه این مطلب خواهید آموخت که در هر یک از شرایط فوق چگونه ماهیگیری کنید.
وقتی قزل آلاها به آرامی طعمه را از سطح می‌گیرند
اگر اواخر صبح یا بعداز ظهر، به یک آبگیر قزل آلا نگاه کنید، متوجه موج‌های ظریف گاه و بی گاه خاوهید شد که در نتیجه به سطح آمدن یک قزل آلا ایجاد می‌شود و اغلب این عمل در مجاورت مرکز آبگیر، جایی که جریان اصلی کند و پخش می‌شود رخ می‌دهد. معمولاً ، چنین بالا آمدن هایی نامحسوس و نامنظم بوده و این مفهوم را دارد که قزل آلا‌ها به هوای موجودات خشکی زی که به طور تصادفی در آب گرفتار شده اند، به سطح آب آمده اند.گرفتن چنین ماهیانی ممکن است دشوار باشد، در اواخر فصل تابستان، آب پایین آمده و شفافاست و خود قزل آلاها نیز با توجه به اینکه در طول بهار و اوایل تابستان، هزاران طعمه مصنوعی را تجربه کرده اند، به خوبی در این زمینه، آبدیده شده اند. چنین ماهیانی معمولاً به یک طعمه مورچه خشک (طعمه شناور) بسیار کوچک می‌زنند. می‌توان قزل آلا را با یک مورچه خز سیاه یا قهوه ای مایل به قرمز روشن با سایز 20 که به یک تیپت6x گره خورده، صید کرد. می‌توانید از یک مورچه از جنس فوم یا چوب نیز استفاده کنید. اگر رودخانه به اندازه کافی بزرگ باشد، با پرتاب پشه خشک با نخ آزاد به طرف قزل آلا، در جهت پایین و عرض رودخانه، ماهیگیری کنید. یعنی پشه شناور در جریان آب رودخانه، قبل از لیدر در معرض دید ماهی قرار خواهد گرفت. ضروری است که روی پشه، هیچ کششی نباشد. به منظور جلوگیری از این موضوع، با تکان دادن آرام نوک چوب ماهیگیری تان بگذارید تا نخ آزاد، همراهبا جریان آب، اندکی جلو برود. اگر ماهی قلاب را نگرفت، قبل از آنکه مجدداً قلاب بیاندازید، بگذارید تا جریان آب تا مسافتی از آن، نخ، لیدر و پشه را به این ور و آن ور ببرد. در جریانات آبی کوچک تر که فضای کافی برای ماهیگیری در جهت عرض و پایین وجود ندارد، باید در بالا دست رودخانه، اقدام به گرفتن ماهی کنید. به یاد داشته باشد که به حالت نیم خیز و در صورت لزوم روی زانوها، قلاب را از کناره و دور از دیده قزل آلا، پرتاب کنید.
وقتی گله کوچ کننده مورچه‌های بالدار روی آب می‌افتد
گاهی از اواسط مرداد تا شهریور، رودهای حاوی قزل آلا مورد هجوم گله‌های کوچ کننده مورچه‌های بالدار واقع می‌شود. این اتفاق معمولاً در بعد از ظهر روی می‌دهد که در آن، هزاران مورچه بالدار، تقریباً همزمان با هم و بطور تصادفی، به سطح آب می‌افتند. تشکیل این گله‌های مورچه، خود مکانیسمی برای پراکنده شدن کلنی هایی است که در طول تابستان رشد و ازدیاد یافته اند. این نوع حرکت گله ای، 24 ساعت بعد از یک بارندگی و اغلب در یک بعداز ظهر گرم و مرطوب که باد ملایمی می‌وزد اتفاق می‌افتد، لذا حرکت دسته جمعی مورچه ها، تا حدودی قابل پیش بینی است. ظهور ناگهابی تعداد زیادی حشره، اغلب بطور باور نکردنی، قزل آلاها را وا می‌دارد تا به سطح آب بیاند.بطورکلی، مورچه‌ها به رنگ سیاه، قهوه ای یا قهوه ای مایل به قرمز روشن بوده و اندازه آنها از حدوده14 تا 24 متغیر است. اگر نمونه‌های شما، رنگ یا اندازه ای غیر از این داشته باشند، حتماً تلاشتان بی ثمر خواهد ماند ولی، با در نظر گرفتن موارد مزبور، مسلماً شیرین ترین بعد از ظهر ماهیگیری تان را در تمام این سال‌ها تجربه خواهید کرد. طبق قاعده، در ماهیگری با مورچه و دیگر نمونه‌های کوچک، از لیدرهای سبک 6x، 7x و حتی 8x استفاده می‌شود. این مساله می‌تواند جا انداختن قلاب در دهان ماهی را با یک ضربه، بدون گیر کردن لیدر در پشه، دشوار سازد.راه حل: قلاب را با بالا آوردن ملایم ساعد دست پرتاب کننده و بدون خم نمودن مچ، جا بی اندازید. اگر مچ دستتان را به عقب برگردانید، با توجه به کشیده شدن بیش از حد نوک چوب ماهیگیری، اساساً نیروی مورد استفاده برای جا انداختن قلاب را نیز افزایش می‌دهید که موجب گیر کردن لیدر در گره انتهایی خواهد شد.استقرار، تغذیه و فعالیت آنها در دمای 5/14 درجه سانتیگراد به اوج خود می‌رسد ولی اگر درجه حرارت آب کمتر از 5/8 درجه و بالاتر از 24 درجه سانتیگراد باشد، آنها به نقاطی مهاجرت می‌کنند که آب دمای مناسبی داشته باشد. البته ممکن است با وجود بالا بودن نسبی دما در یک ناحیه از رودخانه، شانس صید قزل آلا را داشته باشید و این در حالتی است که جریان آب در محل، تند و پر تلاطم باشد چرا که این امر باعث افزایش مقدار اکسیژن محلول در آب خواهد شد. قزل آلاها در برابر کمبود اکسیژن بسیار حساس هستند. لذا مناطقی را برای قلاب انداختن انتخاب کنیدکه آب از صخره‌های کوچک ریزش می‌کند.در دریاچه‌ها نیز قزل آلاها در نقاطی جمع می‌شوند که چشمه‌ها به دریاچه می‌ریزند. چنین شرایطی آب خنک و غنی از اکسیژن به همراه تجمع حشرات، لاروها و میگوهای آب شیرین را که از غذاهای اصلی قزل آلا می‌باشد به ارمغان می‌آورد.لذا، در ساک ماهیگری خود، همیشه دماسنجی داشته باشید و گاه گاهی در نقاط مختلف، دمای آب را اندازه گیری نمایید. دماسنج باید صحیح و دقیق باشد، زیرا 2 یا 3 درجه انحراف نیز می‌تواند شما را به اشتباه بیاندازد. دماسنج را باید در عمق آب و بستر رودخانه و دریاچه و حداقل به مدت 3 دقیقه به حال خود گذاشت. این عمل را در ساعات اولیه که آب هنوز خنک است انجام دهید ولی در ساعت 9 و 10 صبح آب به سرعت گرم می‌شود. اگر دمای آب در طول روز، در کمتر از یک ساعت به حدود 23-22 درجه سانتیگراد می‌رسد و دوباره افت می‌کند، هنوز امیدوار باشید که قزل آلاها در حال تغذیه هستند. اما اگر دما در طول روز، به مدت 4-3 ساعت در 23 درجه سانتیگراد ثابت می‌ماند خودتان را خسته نکید چرا که قزل آلاها از محل مزبور مهاجرت کرده اند.
* مدرس دانشگاه و فعال محیط زیست


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام