EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 04 اسفند 1398   Sunday 23 February 2020

سرمقاله

تاریخ‫گرایی و توسعه‫نیافتگی

کورش الماسی

رئیس‌مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات آمریکایی‌ها در خصوص انجام آزمایش موشکی اخیر کشورمان اظهار کرد: آمریکایی‌ها در [زمینه] آزمایش موشکی حرف بیهوده می‌زنند و ما می‌دانیم این ماجراجویی‌ها ادامه دارد.
علی لاریجانی در مراسم دومین کنگره سرداران و 4500 شهید تدارکات و پشتیبانی سپاه اظهار کرد: نه فقط سپاه پاسداران، همه نیروهای مسلح مقید هستیم که بنیه دفاعی‌شان را تقویت کنیم؛ چه در زمینی، چه هوایی، چه دریایی، چه موشکی، چه پدافند هسته‌ای باید کشور آماده‌ای باشیم. آمریکایی‌ها هر حرفی بزنند برای ما قابل قبول نیست، ما مسیر روشنی برای بنیه دفاعی‌مان داریم و سرزندگی کشور و عزتمندی آن در همین است. وی با اشاره به بودجه دفاعی سال 94 گفت:‌ در بودجه دفاعی امسال به شدت این بخش را مورد حمایت قرار داده‌ایم در حالی که می‌دانستیم عده‌ای سر و صدا می‌کنند، اما بدانند که ایران اگر بنیه دفاعی‌اش قوی نشود نمی‌تواند در برابر بحران‌ها نقش داشته باشد. وی تصریح کرد: در مساله سیاسی و فرهنگی هم همین طور است؛ لذا باید متناسب با این تهدیدها آمادگی داشت و این آمادگی برای همه ضروری است مخصوصا سپاه پاسداران که ماموریت دفاع از انقلاب اسلامی را به عهده دارند. رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مساله هسته‌ای که 12 سال درگیر آن بودیم گفت:‌ کشورهای طرف مقابل ما تقریبا متحد بودند و دولت‌های مختلف با سبک‌های مختلفی که روی کار آمدند با فراز و نشیبهایی روبرو بودند. بنده 20 سال در این ماجرا بودم و می‌بینیم که رهبری کسی بود که در شکل گیری دانش هسته‌ای نقش موثری داشت. لاریجانی تصریح کرد: زمانی که در ابتدای کار بودیم فشار می‌آوردند که از این مساله دست برداریم اما ما پافشاری کردیم و بعد به دنبال تعلیق بودند و می‌گفتند پس از آن با شما به نتیجه می‌رسیم اما این رهبری بودند که شرایط را برگرداندند تا در ریل اصلی قرار بگیریم. در خاتمه کار نیز نقش رهبری به گونه‌ای بود که هم دانش هسته‌ای داشته باشیم و هم تحریم‌ها را کنار بگذاریم در واقع نقش آفرینی رهبری کاملا مکشوف و تعیین کننده بوده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: در ادواری در منطقه آنقدر بحران بود که روزانه ده‌ها پیام تهدید آمیز می‌رسید زمانی که بنده دبیر شورای عالی امنیت ملی بودم یک روز از چند کانال مختلف خبر می‌رسید که 400 نقطه ایران را می‌خواهند بمباران کنند. اگر مسئولین کشور آمادگی نداشته باشند این عملیات روانی تاثیر خود را می‌گذارد ولی عاملی که باعث ایستادگی می‌شد نقش رهبری بوده است که نقش ایشان سعادت بخش برای کشور بوده و هست. رئیس قوه مقننه گفت: امروز سپاه یکی از بزرگترین و قدرتمندترین نیروهایی است که در خاورمیانه وجود دارد، سپاه نیروی مسئولیت پذیر در منطقه است و در اکثر بحران‌های منطقه سپاه آرامش بخش،‌ حل کننده و کمک کننده بوده است. وی با بیان اینکه سپاه پاسداران امروز یک قدرت مهم است تاکید کرد: علت موجوده سپاه این است که به مساله شهادت طلبی توجه می‌شود و همچنین مساله ولایت‌پذیری چرا که سپاه در همه شرایط خودرا مطیع ولی دانسته چه امام (ره) و چه رهبری و این باعث حلقه مودت قلبی و عاطفی بین ابناء سپاه و رهبری بوده است.لاریجانی یادآور شد:‌ در بحران‌های مختلفی که پشت سر گذاشتیم تا به امروز گاهی جنگ وجود داشته و گاهی مساله‌سازی منطقه‌ای و یا حتی بین‌المللی و همیشه نقش ولایت امر برای حل مساله تعیین کننده بوده است. رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسائل منطقه‌ای از چالش‌های مهم برای کشورهای منطقه است، گفت:‌ اکثر کشورهای منطقه درگیر بحران وجودی امنیتی هستند و ما در گذشته چنین بحران‌هایی را نداشتیم. غالبا تقسیم بندی منطقه‌ای ایجاد شد و این مورد ملاک قرار گرفت و در همین چارچوب هم زندگی می‌کردند اما اکنون شاهد تحولاتی در کشورهای عراق، سوریه و یمن هم هستیم. لذا منطقه در یک غلیان امنیتی قرار دارد. وی افزود:‌ طی یک سال اخیر ایران نقش موثری برای ایجاد آرامش در منطقه داشته است و در عراق هم کمک کرد تا این موجودات موذی تروریست نتوانند به عتبات عالیات دست یابند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام