هاچبکی پهن و غرق در فیبر کربن!

آخر ابتکار - تاریخ: ۱۴۰۰/۰۵/۵
خودروسازان هر روز با قوانین آلایندگی سخت‌گیرانه‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنند و همین امر ما را آماده‌ی وداع با هاچبک های داغ درون‌سوز می‌کند. البته نباید امیدها را از دست داد زیرا شرکت‌های افترمارکتی و تیونینگ مشتاق به حفظ این خودروهای دوست‌داشتنی هستند. یکی از شاخص‌ترین مثال‌ها به شرکت لجند اتومبیل مربوط می‌شود که نام جدیدی در دنیای بازسازی محصولات کلاسیک بوده و جدیدترین پروژه آن نیز ارتقای رنو ۵ توربو دهه ۸۰ میلادی است.
رنو ۵ توربو ۳ که نسخه بازسازی شده از این هاچبک پیشرانه وسط مشهور است برداشتی مدرن از مدل R5 سه درب اصلی می‌باشد. این خودرو از بدنه‌ای سفارشی و دست‌ساز بهره برده و از فیبر کربن زیاد برای کاهش وزن استفاده شده است. بدنه پهن خودرو نیز پذیرای رینگ‌های ۱۶ اینچی در جلو و ۱۷ اینچی در عقب شده است.
این خودرو چراغ‌های سنتی مدل اصلی را کنار گذاشته و از چراغ‌های LED استفاده کرده است. ورودی‌های هوای موجود در ستون C نیز اگرچه جنبه زیبایی دارند اما ادای احترامی به توربو ۱ و توربو ۲ محسوب می‌شوند. شیشه‌ها نیز دارای فریم فیبر کربنی می‌باشد. نمای عقب خودرو کاملاً پف کرده و قلدر نشان می‌دهد و پذیرای اسپویلری سقفی به رنگ قرمز شده است. همین رنگ در آینه‌ها، چرخ ها و ستون‌های A نیز دیده می‌شود.
دیفیوزر عقب دو تکه، خروجی‌های اگزوز دوبل و… نیز جزو ویژگی‌های طراحی خاص رنو هستند که توسط لجند اتومبیل بکار گرفته شده‌اند. توربو ۳ ارتفاع چندانی از سطح زمین نداشته و به سیستم تعلیق دوبل جناغی در جلو و عقب مجهز شده است. مشابه این تنظیمات را می‌توان در خودروی مسابقه‌ای R5 مکسی توربو مشاهده کرد.
کابین خودرو همان حس کلاسیک قبلی را حفظ کرده اما پشت آمپرهای دیجیتالی جایگزین نمونه‌های آنالوگ شده‌اند. عناصر رنگی بدنه به کابین نیز راه پیدا کرده و مشابه آن‌ها را می‌توان روی ورودی‌های هوا، درب‌ها و فرمان دید.
لجند اتومبیل از سیستم تهویه مطبوع دو ناحیه‌ای و صندلی‌های بسیار نازک با پشتیبانی زیاد از بدن استفاده کرده است. پشت صندلی‌ها نیز یک رول کیج نصب شده است. به این موارد باید نیروگاه آهنین ۴ سیلندر توربو با قدرت ۴۰۰ اسب بخار را اضافه کنیم.
مدل اصلی در آن زمان قدر.ت ۱۵۸ اسبی داشت اما توربو ۳ قدرت بیشتر خود را از طریق یک گیربکس سکونشئال مدرن به چرخ های عقب می‌فرستد. هنوز جزئیات پیشرانه منتشر نشده اما انتظار می‌رود از پیشرانه‌ای مدرن در این خودرو استفاده شده باشد.
تعداد ۱۸۲۰ دستگاه رنو ۵ توربو ۱ و ۳۱۶۷ دستگاه توربو ۲ در طی ۶ سال حضور این خودروها در بازار تولید شده است. هنوز مشخص نیست که چه تعداد از مالکان دست به بازسازی خودروی خود خواهند زد اما شرکت لجند اتومبیل می‌گوید تمامی توصیه‌های اقتصادی و مالی را نادیده گرفته و به دنبال تولید بهترین نسخه ممکن از این نماد خودروهای کلاس B بوده است
منبع: پدال (pedal.ir)
web site hit counter