سرمقاله

چرا رسیدن به توافق در برجام، منطقی ترین کار است؟

سید حامد مرندی

اگر متوجه شده‌اید که بیشتر اوقات خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید و احساس می‌کنید آن‌ها بهتر از شما هستند، یا همیشه از اشتباه کردن و حتی شکست خوردن می‌ترسید، ممکن است معنایش این باشد که اعتماد به نفس پایینی دارید. جالب است که افکار و اعمال شما می‌تواند اعتماد به نفس‌تان را از آنچه تاکنون وجود داشته بیشتر سازد. و اگر دست از انجام بعضی کارها بکشید، ممکن است متوجه شوید که واقعاً احساس بهتری پیدا کرده اید.
همیشه قوز می‌کنید
فشار روانی می‌تواند فرم بدن را تحت تاثیر قرار دهد، امری که می‌تواند روی میزان اضطراب اثر بگذارد. تحقیقات می‌گوید صاف نشستن و ایستادن برای اعتماد به نفس و روحیه بهتر است. این کار می‌تواند باعث شود کمتر هم احساس خستگی کنید و به شما کمک کند از پس اضطراب خود بهتر بربیایید. پس قوز کردن ممکن است نتیجه عکس دهد و باعث شود احساس خستگی کنید، کمتر احساس اعتماد به نفس کنید و روحیه خوبی نداشته باشید.
کارهایتان را پشت گوش می‌اندازید
احتمال پشت گوش انداختن کارها در کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند بیشتر است چون با عقب انداختن کارها یا خودداری از انجام آن‌ها می‌توانند بد شدن نتیجه کار را توجیه کنند و به این ترتیب از تصویری که سعی دارند از خود برای دیگران بسازند، محافظت کنند. آن‌ها از بی‌عیب و نقص نبودن و اینکه کار خود را به قدر کافی خوب انجام ندهند، می‌ترسند. پشت گوش انداختن کارها راهی است برای اینکه از عهده این ترس برآیند.
با این حال، این کار نتیجه‌ای جز حس اضطراب و گناه بیشتر و همینطور پایین آمدن انرژی و اعتماد به نفس ندارد. اگر چنین آدمی هستید، سعی کنید از این فکر که همه کارها را باید بی‌عیب و نقص انجام دهید، دست بکشید و از فرآیند کار لذت ببرید. به علاوه، وقتی کاری را انجام می‌دهید، سعی کنید به چیزهایی که در مورد کارتان دوست ندارید فکر نکنید و تمرکز خود را روی مزایایی بگذارید که با تمام کردن کار نصیب‌تان خواهد شد.
از کلماتی مانند «باید» و «حتماً» استفاده می‌کنید
این کلمات نباید معنای منفی داشته باشند اما وقتی مشکل‌ساز می‌شوند که هدف‌هایی برای خودتان تعیین کنید که دستیابی به آن‌ها واقعاً دشوار است و فکر می‌کنید هر چیزی غیر از آن به اندازه کافی خوب نیست. این سختگیری‌ها نتیجه‌ای ندارد جز اینکه بیشتر تحت فشار قرار گیرید. سعی کنید فکرتان را عوض کنید و وقتی هدفی برای خود تعیین می‌کنید به خودتان اجازه نقص داشتن یا اشتباه کردن دهید.
خودتان را سرزنش می‌کنید در حالی که تقصیری ندارید
اگر متوجه شده‌اید که بیشتر اوقات از بابت چیزی احساس گناه می‌کنید، ببینید در چه مواقعی دچار این احساس می‌شوید و در آن حالت چه فکرهایی به ذهن‌تان می‌آید. با دیدی نکته‌سنجانه به این فکر کنید که آیا اشتباهی که رخ داده واقعاً تقصیر شما بوده یا شاید در واقع تقصیر کس دیگری بوده، یا تنها یک تصادف بوده و در هر صورت کاری از دست شما برنمی‌آمده. از یک دوست بپرسید که او در مورد همان موقعیت چه فکر می‌کند و شاید متوجه شوید در حالی خود را سرزنش می‌کنید که مقصر اصلاً شما نبودید.
همیشه انتظار بدترین اتفاق را دارید
شاید فکر کنید که انتظار بدترین نتیجه را داشتن به شما کمک می‌کند از پس یک موقعیت بهتر بربیایید، به خصوص اگر وضع خوب پیش نرود، چون اینگونه آمادگی‌اش را خواهید داشت. و اگر همه چیز خوب پیش برود، خیال‌تان راحت خواهد شد. با این حال، این طرز فکر ممکن است نتیجه‌ای جز نهادینه شدن این باور در شما نداشته که همیشه شکست می‌خورید و هر کاری انجام می‌دهید به اندازه کافی خوب نیست.
منبع: ایرنا زندگی


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام