سرمقاله

سیاست در سنجه اقدام

علیرضا صدقی

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان داده‌اند که مچ‌بندهای سیلیکونی می‌توانند ابزارهای خوبی برای بررسی میزان آلاینده‌های هوا باشند.
به گزارش ایسنا و به نقل از فلوریدا نیوز تایمز، پژوهشگران دانشگاه تگزاس ای‌اندام در بررسی جدیدی نشان داده‌اند که ابزارهای کم هزینه و راحتی مانند مچ‌بندهای سیلیکونی را می‌توان برای به دست آوردن داده‌های مربوط به کیفیت هوا مورد استفاده قرار داد. این ابزارها در دوران ویژه‌ای مانند دوران بارداری، بسیار کارآمد خواهند بود.
پژوهشگران در این پروژه، بر زنان باردار شهرستان ایدالگو در ایالت تگزاس تمرکز کردند. این منطقه از تگزاس، به خاطر افزایش شیوع آسم در کودکان و بالا بودن میزان نارس بودن نوزادان در مقایسه با سایر نواحی این ایالت انتخاب شد.
این پژوهش، با هدف تعیین میزان قرار گرفتن زنان باردار در معرض هیدروکربن آروماتیک چندحلقه‌ای صورت گرفت. برای جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز، یک کوله‌پشتی حاوی تجهیزات نمونه‌برداری هوا به هر یک از شرکت‌کنندگان داده شد. به هر کوله‌پشتی، یک مچ‌بند سیلیکونی نیز متصل شده بود.
تجهیزات و مچ‌بندها و تجهیزات نمونه‌برداری هوا پس از سه دوره ۲۴ ساعته مورد بررسی قرار گرفتند تا میزان هیدروکربن آروماتیک چندحلقه‌ای آنها ارزیابی شود. نتایج نشان داد که قرار گرفتن مادر در معرض هیدروکربن آروماتیک چندحلقه‌ای طی دوره بارداری می‌تواند بر سلامت نوزاد آنها، تاثیر منفی داشته باشد.
هنگامی که پژوهشگران به مقایسه داده‌های تجهیزات نمونه‌برداری هوا و مچ‌بندها پرداختند، دریافتند که مچ‌بندها نتایجی مشابه روش‌های سنتی بررسی هوا ارائه می‌دهند. آنها نتیجه گرفتند که استفاده از مچ‌بندهای سیلیکونی به عنوان نمونه‌گیر می‌تواند در پژوهش‌های مربوط به بررسی هیدروکربن آروماتیک چندحلقه‌ای، سودمند باشد.
ایتزا مندوزا-سانچز، از پژوهشگران این پروژه گفت: استفاده از مچ‌بندها، جالب به نظر می‌رسد؛ زیرا مچ‌بندها کم هزینه هستند و به کار بردن آنها نیز ساده است. اگرچه از مچ‌بندها برای شناسایی تعدادی از آلاینده‌ها استفاده شده است، اما تعیین کمیت آلاینده‌ها هنوز یک چالش به شمار می‌رود. هدف ما ارزیابی این موضوع است که تا چه اندازه می‌توان از مچ‌بند برای تعیین میزان هیدروکربن آروماتیک چندحلقه‌ای در هوا استفاده کرد.
ناتالی جانسون، از پژوهشگران این پروژه گفت: قرار گرفتن زنان باردار در معرض هیدروکربن آروماتیک چندحلقه‌ای، برای سلامتی فرزندان آنها مضر است؛ زیرا این مرحله‌ای از رشد سریع انسان به شمار می‌رود. ابدا روش‌های ساده برای بررسی هیدروکربن آروماتیک چندحلقه‌ای، یک نیاز مهم برای ارزیابی خطر و ارائه راهبردهای موثر به شمار می‌روند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام