سرمقاله

چرا رسیدن به توافق در برجام، منطقی ترین کار است؟

سید حامد مرندی

انتخابات آمریکا یکی از پرچالش‫ترین و اثرگذارترین اخبار ماه‫های اخیر برای ایرانیان بوده است و حالا که یک هفته به روز نهایی آن نزدیک می‫شویم به بالاترین سطح اهمیت خود رسیده است. علی‫رغم اینکه باور دارم نمی توان نوسانات کوتاه مدت بازارهای مالی را در ابعاد وسیع و کلان تحلیل کرد، اما حقیقت این است در هفته های اخیر بازارهای مالی ایران پیرو اخبار ضد و نقیض انتخابات آمریکا دست خوش تغییراتی بزرگ و بعضا قابل توجه شده اند. ریزش هایی که در هفته گذشته توجه همگان را به سرنوشت انتخابات آمریکا جلب کرد و بازارهای مالی ایران منتظر این واقعه مهم هستند، تا به واسطه آن برای آینده خود تصمیم بگیرند !. اما حقیقت در پی این اخبار چیست ؟ آیا واقعا جوبایدن رئیس جمهوری زودهنگام آمریکاست؟ این روزها بسیاری با تکیه به نظرسنجی موسسات افکارسنجی آمریکایی و پیشتاز بودن جو بایدن در بعضی ایالت ها، او را گزینه اول ریاست جمهوری آمریکا می دانند. در آمریکا، موسسات افکارسنجی زیادی فعالیت دارند که هر یک در تلاش اند تا با ارائه دقیق‫ترین تحلیل سهم بازار مناسبی برای آینده خود پدید آورند؛ اما آیا این نظرسنجی‫ها قطعی هستند؟ برای یافتن این جواب، باید نگاهی کوتاه به گذشته داشته باشیم که آشکارا مطرح می کند که در دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، این نظرسنجی ها با درصد خطاهایی همراه بوده اند که همین درصد خطاها موجب آن شد تا ترامپ در روزهای آخر علیرغم رای کمتر، با دستیابی به آرای الکترال بیشتر، رئیس جمهوری آمریکا شود و موجب حیرت دموکرات‫هایی شود که خود را پیروز بی‫رقیب میدان می دانستند و بسیاری با همین اطمینان حتی پای صندوق های رای حضور نیافتند؛ اما این به آن معنا نیست که دموکرات ها این بار هم اشتباه دوره قبل را تکرار می کنند. بلکه به نظر می رسد این بار با ساختاریافتگی و دقت بیشتری سعی در فتح آرای الکترال دارند و تا به این لحظه از ترامپ نیز، بهتر عمل کرده اند.
در برابر این جمله خبری که «ترامپ در برخی نظرسنجی های ایالتی عقب است»، باید این پرسش درست را مطرح کرد که در کدام ایالت ؟ با چه مقدار آرای الکترال؟ و اعلام شده توسط کدام موسسه افکارسنجی آمریکایی؟ این شوق و جشن زودهنگام عده ای در ایران و یا واکنش مردم در بازاهای مالی به این اخبار، بیشتر یادآور ورزشکارانی است که با شادی زودهنگام بازی را می بازند !
حقیقت آنجاست که بر فرض مثال اگر ترامپ در ایالت های نورس داکاتا، نبرسکا و یا مین عقب باشد، حتی با اختلاف بیش از 3 درصد و درصد احتمالی خطا، نهایتا کمتر از 15 آرای الکترال از دست داده است. این در حالی است که آرای نهایی ایالات کلیدی آمریکا که درصد رقابت در آنها در بالاترین سطح ممکن است، همچنان مشخص نشده است.سخنرانی هفته قبل باراک اوباما در پنسیلوانیا، ایالتی که ترامپ با اختلاف یک درصدی، کلینتون را شکست داده بود و محل تحصیل ترامپ نیز می باشد، خود گواه آن است که رقابت اصلی بر سر آرای الکترال ایالت های کلیدی است و خود دموکرات ها نیز همچنان از پیروزی زودهنگام خود اطمینان ندارند. تا زمانی که سرنوشت انتخابات مردمی ایالت های فلوریدا، اوهایو، ویسکانسین، میشیگان و پنسیلوانیا مشخص نشود؛ هرگونه اخبار در خصوص پیروزی بایدن، شک برانگیز است. جالب است مطرح شود که در آخرین نظر سنجی یکی از همین موسسات افکارسنجی، به غیر از پنسیلوانیا، ترامپ پیشتاز رای مردمی در این ایالت ها بوده است. شاید بتوان به فارسی این ایالت ها را ایالت های آونگی نامید و پیروزی ترامپ در این ایالت ها می تواند کاملا ورق نتیجه انتخابات را بازگرداند. بررسی دقیق آرای ایالتی و در نتیجه میزان آرای الکترال آن در این یادداشت نمی گنجد؛ اما آنچه که آشکار است این است که آرای الکترال پنج الی شش ایالت، می تواند به راحتی رئیس جمهور نهایی آمریکا را تغییر دهد، و علیرغم نزدیک بودن به انتخابات آمریکا و پیشتازی و یا برابری جو بایدن در برخی از آرای ایالتی، به معنای شکست کامل ترامپ نیست، و این شانس همچنان برای پیروزی او وجود دارد، اما حقیقت آنجاست که راه بسیار سختی پیش روی دونالد ترامپ است. هرگونه تصمیم گیری مالی کوتاه مدت به پشتوانه انتخابات آمریکا را عقلانی نمی بینم و توصیه می کنم که مردم با نگاه و چشم انداز بلند مدت سرمایه گذاری کنند و با تصمیمات هیجانی کوتاه مدت، به اقتصاد کلان کشور صدمه وارد نکنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام