رئیس دفتر رئیس‌جمهوری:
برنامه ایران برهم زدن برجام نیست

سیاست روز - تاریخ: ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: برنامه ما برهم زدن برجام نیست بلکه دنبال انجام چیزی هستیم که در شان مردم ایران است.
محمود واعظی روز پنجشنبه در نشست شورای اداری شهرستان‎های جنوبی استان بوشهر افزود: در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران که با گازدهی به ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در سایت فردو آغاز شد، چین و روسیه به سمت ما حرکت کردند.
وی ادامه داد: چین و روسیه اعلام کردند این‌که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک طرف برجام تعهدات خود را یک جانبه انجام دهد اما طرف‌های دیگر به اجرای تعهدات خود بی‌توجه باشند، پذیرفتنی نیست.
به گزارش ایرنا، محمود واعظی اظهار کرد: اگرچه با اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، سران کشورهای اروپایی نگران شده‌اند و اعلام می‌کنند که کشور ما با این اقدام قصد خروج از برجام را دارد، اما آنچه که امروز در سایت فردو انجام شده و گام‌های قبلی ایران بازگشت‌پذیر است و روشن اعلام کرده‌ایم که اگر کشورهای ۵+۱ به تعهدات ۲۰۱۷ خود در برجام برگردند ما نیز این چهار گام را برمی‌گردانیم. رئیس دفتر رئیس‌جمهوری یادآور شد: برجام توافقی است که به وجود آمد تا هم ایران و هم طرف مقابل از آن منتفع شوند اما برخی از طرف‌های مقابل با بد‌عهدی به تعهدات خود عمل نکردند و در مقابل نیز ایران گام‌های مختلفی برداشت تا عزم خود را نشان دهد که مایل است برجام بماند و حفظ شود. وی بیان کرد: سال گذشته در این ایام فشار روی مردم و دولت زیاد شده بود و مثلث جنگ تبلیغاتی، روانی و اقتصادی همزمان روی مردم اعمال می‌شد و بیشتر ذهن مردم مورد تعرض قرار می‌گرفت و یک روز صحبت از جنگ و روز دیگر بحث کمبود و قحطی می‌شد. وی بیان کرد: امروز در شرایطی هستیم که با مقاومت ملت و اتکا به تولیدات و متخصصان داخلی کشور از فشارهای تحریمی آمریکا عبور کرده ‌است و دشمنان نیز متوجه این روند شده‌اند. واعظی یادآورشد: حرف‌های گذشته آمریکایی‌ها دیگر تکرار نمی‌شود و وزیرخارجه این کشور از ۱۲ شرطی که برای مذاکره با ایران گذاشت یکی پس از دیگری عقب‌نشینی کرد و اکنون ما برای مذاکره شرط برداشتن تحریم می‌گذاریم که این قدرت نظام و ملت ایران را نشان می‌دهد. رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: هرچند این تحریم‌ها بر زندگی حقوق بگیران و طبقه متوسط و مناطق محروم ما اثر مستقیم داشت ولی مردم برای یک هدف بزرگ‌تر که ایستادگی در مقابل دشمن و به ویژه آمریکا بود، مقاومت کردند.
وی اضافه کرد: امروز شرایط تغییر کرده و هدف‌گذاری آمریکا برای فشار حداکثری به بن‌بست رسیده ‌است و می‌دانند این تحریم‌ها هیچ تاثیری ندارد، به همین دلیل باید هم‌بستگی را بیشتر حفظ و به تولید داخل توجه ویژه کنیم.
وی، حمایت از بخش خصوصی، کاهش تصدی‌گری دولت، رابطه مسالمت‌آمیز با همه دوستان و همسایگان، تحقق طرح ابتکاری رئیس‌جمهوری (‌صلح هرمز) و دنبال کردن سیاست برقراری دوستی با کشورهای حوزه خلیج فارس، آمادگی برای حل مشکلات منطقه در سایه صمیمیت و همکاری را از برنامه‌های دولت دوازدهم عنوان کرد.
web site hit counter