EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 26 آذر 1397   Monday 17 December 2018

سرمقاله

حرف حساب بخش خصوصی جواب ندارد

محمدصادق‌جنا ‌نصفت

وزیرامور خارجه با بیان اینکه در برجام به اهداف خود رسیده‌ایم، گفت: میلیاردها دلار سرمایه خارجی بعد از برجام وارد کشور شده است.
به گزارش «خانه ملت»، محمدجواد ظریف صبح دیروز در جلسه فراکسیون امید با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه در دولت دوازدهم گفت: در حوزه سیاست خارجی طبق قانون وزارت خارجه صرفا مسئول روابط خارجی نیست و تمامی امور به خصوص این حوزه زیر نظر مقام معظم رهبری است که در چارچوب ها تعیین می‌شود. وی با بیان اینکه هماهنگی وزارت امور خارجه با سایر وزارتخانه‌ها در دولت یازدهم مناسب بود، تصریح کرد: در مراسم تحلیف ریاست جمهوری علی‌رغم اینکه برنامه کاملا داخلی بود، اما از 27 کشور اروپایی در آن حضور داشتند لذا باید به واقعیات آنگونه که هست، نگاه کرد. وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه حضور 105 هیات خارجی در مراسم تحلیف در تاریخ جمهوری اسلامی بی نظیر است، اظهار کرد: نباید این واقعیات را دست کم گرفت و باید از ظرفیت‌های موجود آن استفاده کرد.
ظریف همچنین حوزه همسایگان و دیپلماسی اقتصادی را از مهم‌ترین اولویت‌های وزارت امور خارجه دانست و افزود: تا پیش از این، هیچ سهمیه‌ای در معادلات بین‌المللی درباره سوریه نداشتیم اما اکنون ما تعیین کننده برگزاری جلسات و اعضایی که می‌توانند در این جلسات حاضر شوند، هستیم. وی به تغییرات ساختاری در وزارت امور خارجه نیز اشاره و بیان کرد: متناسب با اولویت‌ها در ساختار وزارت خارجه تغییر خواهیم داشت که بر همین اساس معاونت‌های منطقه‌ای حذف شده و معاونت سیاسی با تمرکز بر حوزه‌های مورد نیاز فعال می‌شوند. وزیر امور خارجه با اشاره به هماهنگی‌های داخلی وزارت خارجه با سایر دستگاه‌ها، اظهار کرد: در حوزه برجام به اهداف خود رسیده‌ایم و تا کنون موانع حمل و نقل، حوزه نفت و بانک برداشته شده است و از آنجایی که در مذاکرات درباره سایر حوزه‌ها صحبت نشد لذا نمی‌توان انتظار داشت تحریم‌ها در حوزه‌های دیگر نیز برداشته شود.
ظریف در ادامه با بیان اینکه تا کنون میلیاردها دلار سرمایه خارجی بعد از برجام وارد کشور شده، افزود: البته بدعهدی آمریکا باید به نحوی پاسخ داده شود که در پایان این اقدامات به نفع آمریکایی‌ها نباشد چنانچه سرمایه‌گذاری توتال در ایران یک پله جهش محسوب می‌شود. وزیر امور خارجه کشورمان در پایان اظهارات خود، درباره حضور زنان و اهل سنت در این وزارتخانه خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه در دولت یازدهم نخستین دستگاهی بود که از حضور زنان به عنوان معاون وزیر و سفیر و همچنین یک سفیر اهل سنت استفاده کرد که این منوال در دولت دوازدهم ادامه می‌یابد، البته متاسفانه به دلیل عدم توجه به حوزه زنان، بانوان زیادی در سطوح مدیریتی وزارت خارجه نداریم اما روی این موضوع کار می‌کنیم.
علی نجفی خوشرودی نماینده مردم بابل در مجلس
شورا ی اسلامی در ادامه، در این جلسه گفت: زمانی که کشور با تحریم‌های پیچیده مواجه بود، آقای ظریف توانست به خوبی و با درایت از عهده مسائل مذاکرات برآید و سیاست خارجی توسعه‌گرا را مد نظر قرار دهد. وی با تاکید بر اینکه باید فضای تهدید نظامی آمریکا را از جمهوری اسلامی دور کرد، افزود: برنامه وزارت خارجه برای 4 سال دوم، بر مدیریت تنش تاکید دارد و در آن به گفتمان مبارزه با تروریسم توجه می‌شود.
محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مهریز، بافق، ابرکوه، خاتم و بهاباد نیز در این جلسه بر ضرورت استفاده طرفین مذاکرات از نتیجه برجام به یک میزان تاکید کرد و گفت: لازم است
طرف های مقابل به تعهدات خود پایبند باشند و وزارت امور خارجه باید در این زمینه شفاف سازی داشته باشد.
محمود صادقی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه این جلسه با بیان اینکه وزارت امور خارجه باید از از بدنه فکری این وزارتخانه بهره ببرد، گفت: ارتقای ظرفیت ساختاری و چابک سازی در برنامه چهار سال آتی وزارت خارجه مطرح است اما وزیر پیشنهادی باید اعلام کند که جزییات این تغییر ساختاری به چه شکل است. وی با بیان اینکه برجام اولویت ما بود که به این واسطه برخی حوزه‌ها مثل خاورمیانه مغفول ماند، خاطرنشان کرد: نهادهای زیادی با دخالت در امور سیاست خارجی باعث موازی کاری می‌شوند که وزارتخانه باید در این حوزه فعال‌تر عمل کند.
مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در این جلسه با بیان اینکه وضعیت دیپلماسی اقتصادی در کشور مشخص نیست، اظهار کرد: درخصوص دیپلماسی اقتصادی سندی وجود دارد اما برای اجرای آن اراده جدی لازم است. وی ادامه داد: تغییر ساختار وزارت امور خارجه باید به توسعه روابط و گسترش آن کمک کند همچنین باید در دیپلماسی پارلمانی جدی باشیم و از این ظرفیت برای گسترش روابط استفاده کنیم.
شهروز برزگر کلشانی نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به انتقاد برخی افراد از دیوارکشی ترکیه گفت: انسداد مرزهای ترکیه به نفع امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران است و نباید آن را اهانتی به کشور تلقی کرد. وی ادامه داد: اکنون که در جزیره ناآرام منطقه قرار داریم باید بدانیم دیوارکشی ترکیه به دور مرزهای خود باعث می‌شود امنیت برای ما به ارمغان آورده شود و از حیث تروریست‌هایی که قرار است از مرز ترکیه وارد خاک ایران شود، آسودگی خاطر داشته باشیم.
سیدمهدی مقدسی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه با اشاره به بند الف ماده 4 قانون برنامه ششم توسعه کشور گفت: در این بند بر 66 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی تاکید شده است. وی تصریح کرد: انتظار داریم در دوره فعلی نسبت به دوره های پیشین سفرای اعزامی به کشورها در کنار سابقه سیاسی، سابقه اقتصادی نیز داشته باشند تا به این مهم در برنامه ششم دست پیدا کنیم.
علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بر تعامل هرچه بیشتر وزارت امور خارجه با مجلس به ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد و گفت: حضور مخالفان و موافقان از ماهیت مجلس است لذا نظرات افراد نباید ارتباطات وزارتخانه با مجلس را تحت الشعاع قرار دهد. وی اجرای دیپلماسی اقتصادی در برنامه ششم را از وظایف وزارت امور خارجه دانست و تصریح کرد: پیش بینی معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه در همین راستا بود که در کنار آن لازم است ارتباطات فرابخشی میان قسمت‌های اقتصادی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با سایر وزارتخانه‌ها صورت گیرد.
محمدجواد فتحی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تحریم ها را نتیجه سیاست های غلط در طول هشت سال دولت احمدی نژاد عنوان کرد و گفت: تشتت مراجع در تصمیم گیری حوزه های خارجی باعث ایجاد مجاری غلطی در حوزه سیاست خارجی شد که تقابل را ایجاد می کند. وی ادامه داد: نباید برخورد منفعلانه نسبت به این قضیه داشت و وزارت خارجه باید بداند صرفا مسئول کنسولگری ها و سفارتخانه ها نبوده و در سیاست خارجی نیز باید فعال باشد.
فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه زنان توانمند می توانند در حوزه حقوق بشری مثمر ثمر باشند، اظهار داشت: لازم است که از ظرفیت زنان نیز در حوزه مدیرکلی، معاونت و سفرا در وزارت امور خارجه استفاده شود. وی در پایان خاطرنشان کرد: لازم است دیپلماسی علمی و پزشکی نیز در وزارت امور خارجه طی 4 سال آتی فراموش نشود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام