سرمقاله

لبنان پس از انفجار

جلال خوش‫چهره

به فاصله سه روز پس از انجام حمله شیمیایی به شهرک خان شیخون در استان ادلب سوریه،دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در بامداد جمعه دستور حمله موشکی به پایگاه هوایی شعیرات ارتش سوریه در استان حمص را صادر کرد. اگر چه این اقدام آمریکا از سوی ترامپ اقدامی حیاتی و مناسب برای حفظ امنیت ملی آمریکا و جلوگیری از انتشار و استفاده سلاح‌های شیمیایی مرگبار تعبیر شده است،اما در سطحی بالاتراین اقدام دولت آمریکا م به معنای چرخشی اساسی در سیاست‌های پیشین ترامپ در قبال سوریه است و نشان می دهد که راهبرد ترامپ نسبت به اوباما در زمینه عمل به شعارها و وعده هاو آنچه را ترامپترسیم خط قرمز دروغین و شعاری اوباما خوانده، تا چه میزان در عرصه نظر و عمل متفاوت است.
جدای از علل و دلایل اقدام آمریکا در حمله موشکی به سوریهدر حال حاضر بیشتر نگاه ها و تحلیل ها متوجه پیامد هایی است که این اقدام به دنبال خود دارد. تردیدی نیست که با توجه به منافع راهبردی که ایران در بحران سوریه داشته و دارد، بخشی از این پیامد ها متوجه ایران است. بنابر این این اقدام آمریکا فرصتی ایجاد می کند که بار دیگر محور مقاومت به پیشوایی ایران جان تازه ای برای مقابله با راهبرد های محور عربی – غربی بگیرد. در شرایط فعلی با حمله موشکی آمریکا دست و متحدان ضد سوری برای ایران رو شده است،لذا این حمله موجب تجدید نظر ایران با تصمیم های راهبرد ی با برخی از متحدان جبهه ضد سوری از جمله ترکیه و همچنین متحدان اروپایی واشنگتن از جمله فرانسه و بریتانیا در مناسبات سوریه خواهد شد. در همین ارتباط حمله موشکی آمریکا به سوریه موجب جدی شدن عزم ایران در پاسخ به رفتار های آمریکا خواهد شد. سوابق الگو ها و کنش های ایران در قبال آمریکا نشان داده است که ایران قادر خواهد بود که منافع آمریکا و متحدانش در منطقه را با چالش و مانع مواجه کند. لذا اقدام آمریکا این فرصت را دو باره و البته با ابتکارات جدیدی در اختیار ایران قرار می دهد تا بتواند به رفتار های آمریکا در شرایط میدانی وسیاسی حاکم بر اوضاع سوریه پاسخ دهد و
راهبرد های آن را خنثی کند.
پیامد دیگر حمله موشکی آمریکا به سوریه برای ایران، دستاورد راهبردی است. چنین دستاوردی در سایه ابتکارات راهبردی ایران و روسیه رقم می خورد.به واقع اقدام موشکی آمریکا به سوریه بار دیگر ایران را جدی تر از گذشته در کنار روسیه قرار می دهد و موجب خواهد شد که از یک طرف همکاری‌های ایران با روسیه تقویت ‌شودو از طرف دیگر، ائتلاف مخالفان حکومت سوریه در منطقه در حاشیه قرار گرفته و در صورت تکرار و تداوم حملات آمریکا به سوریه می تواند ابتکار عمل را از دست دولت آمریکا و متحدانش خارج کرده و توازن موجود در عرصه بحران سوریه را به سمت نیروهای موافق حکومت سوریه بچرخاند.
اما مهمترین پیامد و دستاوردحمله موشکی آمریکا به سوریه برای ایران منفعتی است که جناح های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو می توانند از آن بهره ببرند. در این ارتباط مخرج مشترک منفعت جناح های سیاسی در بهره بردن حمله موشکی آمریکا به سوریه آن است که راهبرد تهدید آمیز و مخرب آمریکا هیچ تاثیری در عزم سیاسی آنها برای مقابله یا مماشات با آمریکا ندارد.
*مدرس علوم سیاسی و روابط بین‌الملل


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام