سرمقاله

پذیرش مشکل، مقدمه اصلاح

ژوبین صفاری

رجب طیب اردوغان روز چهارشنبه گفت: ترکیه موضع خود را نسبت به درخواست عضویت سوئد و فنلاند در اتحاد ناتو تغییر نخواهد داد، مگر آنکه این دو کشور اقداماتی قاطع در مقابله با تروریسم اتخاذ کنند.
به گزارش ایسنا، به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز گفت: تا زمانی که سازمان‌های تروریستی آزادانه در خیابان‌های سوئد فعالیت می‌کنند، ترکیه با سوئد همراه نشده و خون شهیدان این کشور (ترکیه) را نادیده نخواهد گرفت.
سوئد و فنلاند در هجدهم ماه مه و در پی حمله روسیه به اوکراین، به صورت رسمی خواستار عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شدند.
اما ترکیه که از اعضای ناتو است، با این مسئله مخالفت کرد. آنکارا حمایت ادعایی فنلاند و سوئد از گروه‌هایی مانند حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و گروه «فتح‌الله گولن» را که در ترکیه سازمان تروریستی محسوب می‌شوند، دلیل مخالفت خود معرفی کرده است.
از آنجا که اضافه شدن عضو جدید به ناتو، نیازمند موافقت همه اعضای کنونی این اتحاد است، مخالفت ترکیه روند عضویت فنلاند و سوئد را به تاخیر انداخته است. ترکیه در اواخر ماه مه میزبان هیئت‌هایی از فنلاند و سوئد برای رایزنی درباره درخواست عضویت آنها در ناتو بود. اما اردوغان بیان کرد که این گفت‌وگوها چندان «مطلوب» نبودند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام