سرمقاله

با سواد بودن یا با سواد نبودن مسئله این است

آرین احمدی

گروه فرهنگ و هنر – هر چه می‌گذرد، انتقادات از برنامه فوتبال برتر و محمدحسین میثاقی کمتر که نمی‌شود هیچ، هر روز هم به آن افزوده می‌شود. البته تقریبا در بیشتر موارد هم این انتقادها به جا هستند. دوشنبه‌ شب در یکی از آیتم‌های این برنامه، چهره واضح تماشاگرانی که به استادیوم رفته بودند تا شاهد بازی تیم‌های استقلال تهران و نساجی باشند و سیگار می‌کشیدند پخش شد. این آیتم سبب شد تا بار دیگر سیل انتقادات به سوی این برنامه روانه شود.
زمانی دوشنبه شب‌ها، برای فوتبال‌دوستان شبی دلنشین بود. زمانی که هنوز «90» بود و فردوسی‌پور برنامه جنجالی‌اش را پخش می‌کرد. از زمانی که مدیران شبکه سه تصمیم گرفتند که فردوسی‌پور از این شبکه برود، برنامه «فوتبال برتر» به میدان آمد. همان زمان بیشتر کاربران شبکه‌های مجازی و البته کارشناسان معتقد بودند کسی که روی صندلی فردوسی‌پور بنشیند در حقیقت حکم مرگ دوران کاری خودش را امضا کرده است. گمانه‌زنی‌ها ادامه داشت تا جایی که بالاخره 11 فروردین سال 98، برنامه «فوتبال برتر» با اجرای محمد حسین میثاقی (شاگرد عادل فردوسی‌پور) روی آنتن رفت. گرچه اوایل ادعا می‌شد این برنامه جایگزین 90 نیست اما سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان در شهریور همان سال، «فوتبال برتر» در شب تخصصی برنامه فردوسی‌پور روی آنتن رفت تا به صورت غیر مستقیم گفته شود 90 دیگر بازنمی‌گردد.
فوتبال برتر تمام تلاشش را کرد تا جنجال‌های 90 را ادامه بدهد اما زمین تا آسمان میان این جنجال‌ها فاصله وجود داشت. این تفاوت به حدی بود که حتی مهمان‌های برنامه هم به میثاقی این مورد را یادآورد می‌شدند. به عنوان مثال در یکی از برنامه‌ها سعید آذری مدیر‏عامل سابق تیم ذوب‏آهن روی خط این برنامه آمد و البته کنایه‏ای هم به این مجری جوان زد. سعید آذری مدیر پیشین ذوب‏آهن دو‏بار نام عادل فردوسی‏پور را به زبان آورد و هم برکناری‏اش را یادآوری کرد و هم به میثاقی گفت باید حق رشد به مجری پیشین ۹۰ بدهد. این مسئله نشان می‏دهد ‏سایه سنگین عادل فردوسی‏پور همواره بر سر میثاقی هست. اما در این بین میثاقی نیز حرف آذری را بی‏پاسخ نگذاشت و گفت حساب کنید ببینید حق رشد من چقدر می‏شود تا بپردازم.
جنجال‌های عجیب میثاقی ادامه پیدا کرد تا اینکه در 19 خرداد امسال مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال، در برنامه «فوتبال برتر» حاضر شد. در میانه گفت‌وگو اما جنجالی بین او و میثاقی در گرفت. در قسمتی از این مصاحبه مهدی تاج، میثاقی و فردوسی پور را باهم مقایسه کرد و گفت کسی که در گذشته از من سوال می‌کرد و به مشکلات می‌پرداخت خودش مسلط و مطلع بود و از گوشی به او اطلاعات نمی‌رساندند. میثاقی نیز در پاسخ حرفی عجیب زد و گفت در گذشته شما سپر رسانه‌ای داشته‌اید و از فدراسیون انتقاد نمی‌شده است.
در انتهای گفت‌وگو میثاقی یک سوال مطرح کرد که تاج این حرف میثاقی را تهمت خواند و سوالات مجری را نه سوال مردم بلکه سوالات میثاقی و همکارانش عنوان کرد. میثاقی نیز آنچنان برآشفت که به‌صورت ناگهانی با تاج خداحافظی کرد.
در این میان در نظرسنجی‌های صدا و سیما هیچگاه این برنامه نتوانست در میان 10 برنامه پربیننده جای بگیرد که میثاقی حتی آن را هم به سخره گرفت و گفت: «به نظر من آماری که از بیننده فوتبال برتر بود، خنده‌دار است. کسی که این آمار را می‌بیند می‌تواند قهقهه بزند. این زوم فقط روی فوتبال‌ برتر است. تنها آماری که از آمار AFC خنده‌دارتر است، همینی است که درباره فوتبال برتر پخش می‌شود. مثلا کنفدراسیون نظرسنجی می‌گذارد و هافبک چپ ۲۰ سال قبل و بازیکنی از نپال، ویتنام یا بنگلادش بهترین می‌شود. طرف رای‌اش از سون بالاتر می‌رود. مگر نبود بازیکن هندوستان که از ناکاتا بالا زد؟ آمار فوتبال ‌برتر هم مثل آن نظرسنجی خنده‌دار است. ببخشید اعداد که دروغ نمی‌گویند. فیدبک برنامه در شبکه‌های اجتماعی مشخص است.» حالا اما با حاشیه جدیدی که این برنامه درست کرده تقریبا می‌توان متوجه شد که چرا فوتبال برتر هیچگاه نتوانست به محبوبیت 90 حتی نزدیک شود. ماجرا از این قرار بود که در جریان بازی تیم های استقلال - نساجی، هواداران فوتبال پس از 21 ماه به استادیوم‌ها بازگشتند و این بازگشت با حواشی فراوانی همراه بود، دوشنبه شب هم برنامه فوتبال برتر در مورد حضور هواداران چند آیتم ویدیویی آماده کرده بود و به انتقاد از وضعیت حاکم در استادیوم آزادی در بازی روز جمعه پرداخت.
مجری برنامه که در قامت یک منتقد در حال انعکاس کمبودهای استادیوم آزادی بود و به قول خودش به دنبال بهبود یافتن شرایط و اجرای شیوه‌نامه‌های بهداشتی برای بازی‌های بعدی بود، خواسته یا ناخواسته، از روی لجبازی یا نا آگاهی، یک آیتم بدون صدا و مجزا از هواداران استقلال منتشر کرد که در این آیتم افرادی در حال سیگار کشیدن بودن و هیچ ماسکی هم روی صورت نداشتند. نماهایی که از صورت هواداران استقلال گرفته شده بود کاملا به منزله تخریب شخصیت بود و هیچ شباهتی به یک آیتم با هدف بهبود شرایط، نداشت. برخی از این افراد هم نوجوان بودند.
این آیتم موجی از انتقادات را در شبکه مجازی به راه انداخت. یکی از کاربران نوشت: «میثاقی هفته قبل گذاشتن اسم علی دایی روی ماهی رو تخلف می‌دونست و می‌گفت باید از علی دایی اجازه کتبی داشته باشید! تو از تمام آدمای ورزشگاه اجازه کتبی گرفتی که چهره‌شون رو نشون دادی؟!». کاربر دیگری نوشت: «آقای میثاقی خیلی دوست داری جای استاد را بگیری. با نشان دادن تصویرهای جنجالی می‌خواهی چه چیزی رو ثابت کنی؟؟ می‌شد تصویرهای زیبای این مسابقه را که اتفاقا کم نبود را نشان داد. فوتبال برتر هیچ وقت نود نمیشه». حتی آذری جهرمی، وزیر سابق ارتباطات و فناوری، نیز نسبت به این ویدیوی جنجالی واکنش نشان داد. جهرمی در کانال تلگرامی و شخصی خود در این باره نوشت: «فقط برنامه‌ی «فوتبال برتر» می‌تونست از روز زیبایِ حضور تماشاگران و بازگشتِ بی‌نهایت هیجان به ورزشگاه آزادی و فوتبال ایران، تصاویر حداکثر ۱۰ نفر از ۵۰۰۰ تماشاگر حاضر در ورزشگاه رو که دارن سیگار می‌کشن رو بگیره و با آهنگ پس زمینه‌ی مستند شوک پخش کنه. قبول باشه فوتبال برتری‌ها! خدا قوت.»
شاهین صمد‌پور، خبرنگار، مستندساز و فعال اجتماعی، نیز در اینستاگرام خود نوشت: «آقای محمد حسین میثاقی همه چیزدان، پخش تصویر اشتباهات مردم بدون رضایت شخصی از تلویزیون جرمه. یه زمانی ما تو مستند شوک، چهرع معتاد کارتن‌خواب رو شطرنجی می‌کردیم آبروش حفظ بشه. اولا که سیگار کشیدن جرم نیست، حالا فرض کنیم یک نفر اشتباه کرده توی استادیوم سیگار کشیده، شما چه اجازه‌ای دارید تصویر واضح اون جوون رو به عنوان خطاکار به میلیون‌ها نفر نشون بدید؟» حتی اگر هدف این آیتم فرهنگ‌سازی باشد‌، راه اشتباهی برای بیان آن انتخاب شده است. به هر روی این آیتم با هر نیتی که ساخته شده باشد، هیچ برنامه یا شخصی اجازه بازی با آبروی کسی را ندارد. خصوصا که در این میان چند نوجوان هم به تصویر کشیده شده‌اند که ممکن است آینده آن‌ها تحت‌الشعاع همین آیتم قرار بگیرد.
حالا که رییس صدا و سیما هم می‌گوید که بازگشت عادل فردوسی‌پور به صدا و سیما منعی ندارد، شاید بهتر باشد مدیران با فراهم کردن زمینه فعالیت دوباره او راه را برای یکه‌تازی‌های عجیب فوتبال برتر و مجری‌اش را بگیرند تا دیگر شاهد چنین اتفاقات بدون تفکری نباشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام