سرمقاله

اقتصاد ایران و موانع تولید!

محمد یوسفی‌آرامش

معاملات مناقصه در بورس کالای ایران با معامله «کنتور برق» کلید خورد و می‌توان توانیر را به عنوان روشن کننده کلید این معاملات در بورس خواند. پس از پذیرش محصول کنتور برق  و چهار شرکت اصلی تامین کننده این محصول در کشور در هفته‌های گذشته، شنبه این هفته شرکت توزیع نیروی برق منطقه استان آذربایجان غربی توانست از طریق شیوه معاملات مناقصه بورس کالا ۳ هزار عدد کنتور برق را خریداری کند تا این معاملات به همت شرکت توانیر آغاز شود که از منظر دیگر اولین مناقصه در تاریخ معاملات بورس کالای ایران است.
در همین رابطه معاون مدیرکل در امور برنامه ریزی توزیع شرکت توانیر به اهداف حضور شرکت توانیر در بورس کالای ایران اشاره و اظهار کرد: همه ساله بخش عمده‌ای از زمان و توان کارکنان صنعت برق کشور صرف تامین کالاهای اساسی برق از طریق برگزاری مناقصات و سایر روش‌های متداول نظیر استعلام و ...  درچارچوب آیین نامه معاملات ابلاغی مجمع عمومی این شرکت‌ها می شود و اساساً به جهت سرمایه بر بودن صنعت برق و اینکه بخش عمده‌ای از قیمت تمام شده پروژه های سرمایه ای برق، شامل کالا و تجهیزات است، لذا اهمیت و حساسیت این موضوع برای انجام بی عیب و نقص تامین و خرید تجهیزات به طریق شفاف و سلامت و آسان بسیار حائز اهمیت است.
کامران داودی افزود: این موارد،  به علاوه کشف واقعی قیمت کالاها و تجهیزات بخش توزیع برق صرف نظر از شرایط اقتصادی فعلی حاکم بر صنعت برق کشور، یکی از مهم ترین دلایل استفاده از سازوکار متداول در بورس کالای ایران و انجام معاملات از طریق آن است.
وی درباره تفاوت انجام مناقصه در بورس کالا با روش‌های سنتی گفت: مطابق تبصره ۳ ماده ۳ قانون برگزاری مناقصات، نصاب های معاملاتی نباید با تفکیک اقلامی که به طور متعارف یک واحد تلقی می‌شوند خرد شده و به نصاب پایین‌تر بروند لذا انجام مناقصات در هر اندازه از طریق بورس کالا از مزایای مهم این روش است. داودی افزود: با برنامه‌ریزی انجام شده در فازهای آتی، عمده اقلام و کالاهای سرمایه‌ای صنعت توزیع برق شامل ترانسفورماتور، سیم، کابل و پایه‌های برق از طریق بورس کالا تامین خواهد شد و به جهت مزایای تامین کالا از طریق بورس، برنامه ریزی شده است که به زودی عمده مدل های حمایتی مالی شرکت توانیر برای شرکت‌های زیرمجموعه خود در تامین کالاهای سرمایه‌ای از طریق بورس کالا صورت پذیرد. معاون مدیرکل در امور برنامه‌ریزی توزیع شرکت توانیر در خاتمه چشم انداز حجم معاملات مناقصه در بورس کالا را بعنوان یک سازوکار ماندگار  امیدوارکننده خواند و اظهار داشت: امیدوار هستیم در فازهای آتی علاوه بر تامین کالاهای اساسی صنعت توزیع برق که در حال حاضر بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد ریال نیاز سالانه است، ضمن همکاری با سایر بازارهای سرمایه، همکاران ما در سایر حوزه های زنجیره اصلی تامین برق یعنی انتقال و تولید نیز ترغیب گردند تا کالاها و اقلام اساسی این حوزه ها نیز از طریق بورس کالا تامین گردند. همچنین امیدوار هستیم برای فروش اموال و تجهیزات اسقاطی این صنعت نظیر سیم‌های اسقاطی مسی و آلومینیومی و برخی تجهیزات مستعمل  و ... در قالب برگزاری مزایده از طریق بورس کالا اقدام شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام