سرمقاله

اقتصاد ایران و موانع تولید!

محمد یوسفی‌آرامش

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه اکنون روند فوتی در کشور نزولی است، گفت: خیز جدید بیماری کرونا در برخی استان‌ها شروع شده و جای هشدار جدی دارد و بالاترین میزان شیوع بیماری را در استان خوزستان داریم که نیازمند مراقبت جدی است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه اکنون روند فوتی در کشور نزولی است، گفت: خیز جدید بیماری کرونا در برخی استان‌ها شروع شده و جای هشدار جدی دارد و بالاترین میزان شیوع بیماری را در استان خوزستان داریم که نیازمند مراقبت جدی است.
به گزارش انتخاب، علیرضا رئیسی روز شنبه درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ و مصوبات جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در استان خوزستان متاسفانه ۹ شهرستان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند و این آژیر قرمز در خوزستان به صدا در آمده و حتما نیازمند مراقبت است.
وی ادامه داد: شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، کارون، هویزه، شادگان و شوشتر روند افزایشی بیماری را دارند. این شهرها در سطح کشور وضعیت قرمز دارند و باید پروتکل‌های بهداشتی سخت گیرانه را رعایت کنند تا این خیز بیماری را کنترل کنیم.
وضعیت بیماری در سایر کشورها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: روز گذشته پنجاه وهفتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رئیس جمهوری و همه اعضا برگزار شد. ایران از جمله محدود کشورهایی در جهان است که رئیس جمهوری و مسئولان بلند پایه کشور هفته‌ای حداقل دو روز به صورت حضوری موارد را پیگیری می‌کنند.
وی افزود: با توجه به ویروس جهش یافته انگلیسی و آفریقای جنوبی و حتی ژاپن، موارد ابتلا و مرگ و میر و تغییر الگوی رفتاری ویروس و میزان سرایت ویروس کرونا بالاتر رفته است. بیش از چهار میلیون نفر در انگلستان درگیر این ویروس شده‌اند و بیش از ۱۳۵ هزار نفر فوتی داشته است. مرگ و میر در آمریکا از مرز پنج هزار نفر عبور کرده است. وضعیت شیوع بیماری در سایر کشورها نیز خوب نیست.
همچنان روند نزولی فوتی داریم
رئیسی گفت: در کشور همچنان روند نزولی فوتی را داریم و مرگ و میرها همچنان دو رقمی و بین ۵۰ تا ۶۰ نفر است. با وجود پایین بودن موارد فوتی، معمولا دو هفته بعد میزان بستری و چهار هفته بعد میزان فوتی بالا می‌رود. با انجام اقدامات از اول آذر ماه که منجر به کاهش ورودی بیمارستان‌ها شد، اثر خود را نشان داده است.
وضعیت کرونا در برخی استان‌ها
وی اظهار کرد: در آذربایجان غربی نیز روند ابتلا رو به افزایش است و پروتکل‌های بهداشتی و مراقبت‌ها باید جدی گرفته شود. در حال حاضر هرمزگان نیز خیز بیماری را تا حدود زیادی کنترل کرده است. روند استان مازندران که صعودی بود، کنترل شده است. از ۱۵ شهر نارنجی در مازندران، هشت شهر به وضعیت زرد کرونا تغییر کرده و هنوز هفت شهر با وضعیت نارنجی دارد. استان گلستان و گیلان نیز همچنان نیازمند مراقبت شدید هستند. استان بوشهر نیز شیب ملایم رو به بالا دارد که به دقت بیشتری نیازمند است. در مجموع ۹ شهر قرمز، ۳۹ شهر نارنجی، ۲۲۸ شهر زرد و ۱۷۲ شهر آبی داریم. همان طور که مشاهده می‌شود، از تعداد شهرهای آبی کم شده و به تعداد شهرهای زرد و نارنجی افزوده شده است.
فوت یک بیمار مبتلا به کرونای جهش یافته در قزوین
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در مورد استان قزوین نیز که روند رو به بالا دارد، یک فرد مبتلا به ویروس جهش یافته فوت شده است. اطرافیان بیمار همگی تست شده و نتایج آزمایش تا فردا آماده خواهد شد تا ببینیم آیا اطرافیان که مبتلا شده‌اند هم به نوع ویروس جهش یافته مبتلا شده‌اند یا خیر.
وی ادامه داد: به هر حال باید از مرزها مراقبت کرده و اگر مسافری از خارج از کشور وارد می‌شود، همه باید مراقبت کرده و قرنطینه رعایت شود. اگر فردی وارد کشور می‌شود و حتی علائم ندارد، حداقل باید ۱۴ روز قرنطینه شده و علائم او به شدت رصد شود.
واکسیناسیون کرونا بر اساس سند ملی انجام می‌شود
رئیسی بیان کرد: در مورد واکسن نیز واکسیناسیون برای گروه هدف شروع شده و با عدالت کامل این واکسن‌ها توزیع شده است. شب شنبه محموله جدید شامل ۱۰۰ هزار دوز واکسن وارد کشور شده و در هفته‌های دیگر نیز محموله‌های بعدی وارد می‌شود و روند واکسیناسیون بر اساس سند ملی واکسیناسیون کشور که مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا است، ادامه پیدا می‌کند. تاکنون افرادی که واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند هیچ گونه عوارض جدی ندارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام