سرمقاله

گورباچف و هواپیمای تک‌نفره آلمان غربی

پیمان مولوی

محققان یک نوع جدید از رنگ غیر سمی و با ماندگاری بالا با استفاده از ملانین مصنوعی ساخته اند. به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، محققان دانشگاه نورث وسترن با استفاده از آنزیم هایی برای کاتالیز ملانین مصنوعی، طیف جدیدی از رنگ های موی طبیعی را ایجاد کرده اند.
این مطالعه جدید جزئیات استفاده از ملانین را که به راحتی در دسترس است برای ایجاد یک جایگزین سالم برای رنگ های سنتی مو توضیح می‌دهد.
ملانین یک اصطلاح گسترده برای گروهی از رنگدانه‌های طبیعی موجود در بسیاری از موجودات زنده است. ملانین مشتق شده از اسید آمینه تیروزین است، با این حال از اسیدهای آمینه ساخته نشده ‌است و یک پروتئین نیست. رنگدانه‌ای است که در یک گروه تخصصی از سلول‌های شناخته شده به عنوان ملانوسیت‌ها تولید می‌شود.
اتان جیانسکی، سرپرست این مطالعه از دانشگاه نورث وسترن و مدیر ارشد انستیتوی بین المللی نانوتکنولوژی گفت: در انسان، ملانین به چشم ما برای بینایی کمک می‌کند و در پوست ما برای کمک به محافظت از سلول‌های پوست در برابر آسیب اشعه ماوراء‌بنفش حضور دارد. پرندگان نیز از آن به عنوان نمایش‌های رنگی دیدنی در پرهای خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال پرهای طاووس کاملاً از ملانین ساخته شده‌اند.
ملانین توسط هر نوع موجودی تولید می‌شود، یعنی ماده‌ای همه کاره و به راحتی در دسترس است که به راحتی می‌توان آن را در آزمایشگاه آزمایش کرد.
در روند معمول رنگ کردن مو، آرایشگران از مواد سفید‌کننده برای از بین بردن ملانین مو استفاده می‌کنند. سپس آمونیاک و رنگ را به مو اضافه می‌کنند تا به کوتیکول‌های مو نفوذ کنند و موها رنگ دلخواه را بگیرند.
محققان تصمیم گرفتند روشی متفاوت را امتحان کنند. آنها به جای از بین بردن ملانین، یک نسخه مصنوعی را جایگزین آن کردند و رنگ را به جای داخل مو، روی سطح آن رسوب دادند. آنها می‌گویند که این یک روش پایدارتر برای ایجاد رنگ‌های ماندگار است. چنانچه آزمایشات اولیه نشان داد که این لایه رنگی پس از چندین بار شست‌وشو سالم باقی مانده است.
این تحقیق فرصتی را برای صنعت آرایش مو فراهم می‌کند تا از مواد شیمیایی که می‌توانند برای بدن ما سمی و حتی سرطان‌زا باشند و باعث واکنش‌های آلرژیک در تعداد زیادی از مردم شوند، دور شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام