سرمقاله

گورباچف و هواپیمای تک‌نفره آلمان غربی

پیمان مولوی

بیش از یک قرن پیش بود که فورد با معرفی مدل T تاریخ‌ساز شد. این خودرو اولین چهار چرخ ارزان‌قیمتی بود که باعث شد حمل‌ونقل شخصی برای توده مردم در دسترس باشد و از آن به بعد بود که انقلابی در دنیای خودرو به وجود آمد.
اما برسیم به زمان حال که ظاهراً فورد می‌خواهد با مدیرعامل جدید خود یعنی جیم فارلی تاریخ جدیدی را بسازد. فارلی در مصاحبه با واردز اتو گفته که این خودروساز به دنبال فروش خودروهای الکتریکی با قیمت بالای ۱۰۰ هزار دلار نخواهد بود.
در واقع فارلی می‌گوید محصولات الکتریکی فورد قیمتی بین ۲۰ تا ۷۰ هزار خواهند داشت که در مقایسه با محصولات الکتریکی و لوکس شرکت‌هایی همچون پورشه، تسلا و مرسدس بنز ارزان‌قیمت محسوب می‌شوند.
به این ترتیب فورد موستانگ مک ای نیز در چنین بازه قیمتی عرضه خواهد شد. این کراس اوور الکتریکی که در اواخر ماه سپتامبر ۲۰۲۰ کاهش قیمت داشته بهای پایه ۴۲۸۹۵ دلاری برای نسخه دیفرانسیل عقب Selecداشته درحالی‌که مدل‌های فرست ادیشن با قیمت ۵۸۳۰۰ دلار فروخته می‌شوند.
حتی موستانگ مک ای GT که کاهش قیمت نداشته نیز در همین بازه قیمتی قرار می‌گیرد. گفته می‌شود قیمت این مدل پرچم‌دار از ۶۰ هزار دلار شروع خواهد شد اما انتظار می‌رود قیمت این نسخه را نیز تا پیش از تابستان سال ۲۰۲۱ کاهش دهد.
اما محصولات الکتریکی فورد منحصر به خودروهای سواری نخواهند بود. آن‌گونه که گفته شده فارلی اظهار داشته برنامه این خودروساز برای الکتریکی سازی به محصولات تجاری نیز کشیده خواهد شد. به این ترتیب انتظار می‌رود در آینده نسخه الکتریکی فورد ترانزیت نیز عرضه شود.
فورد F-150 الکتریکی نیز در راه است و اگرچه قیمت آن اعلام نشده اما انتظار می‌رود قیمت آن به ۷۰ هزار دلار یاد شده نزدیک‌تر باشد. امیدواریم نسخه پرچم‌دار این پیکاپ پرطرفدار مرز قیمت یاد شده را رد نکند.
منبع: پدال (pedal.ir)


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام