سرمقاله

پذیرش مشکل، مقدمه اصلاح

ژوبین صفاری

گروه فرهنگ و هنر – چند روز است که ریحانه پارسا به بمب خبری اینستاگرام تبدیل شده است. خروج ناگهانی او از کشور و بعد از آن حواشی و دعوای او و بهنوش بختیاری در اینستاگرام و پس از آن کشف حجابش او را به صدر خبرهای زرد آورده است.
ریحانه پارسا چند روزی است که به ترکیه مهاجرت کرده و با خبر ساخت فیلمی درباره زندگی‌اش خبرساز شده است اما این تنها دلیلی نیست که پارسا این روزها در صدر اخبار زرد قرار گرفته است. او در همین چند روز اخیر جنجال‌های زیادی به پا کرده است. چندی پیش خبر ازدواج و پس از آن طلاق او خبر اول صفحات زرد بود اما آغاز هیاهوی اخیر خبر مهاجرت او به خارج از کشور بود که سام درخشانی، بازیگر، آن را مطرح کرد اما پس از آن دعوای اینستاگرامی او با بهنوش بختیاری جنجال تازه‌ای به پا کرد.
در مطلب پارسا آمده بود: خانم بختیاری عزیز سلام، امید که حالتون خوب باشه (هر چند من بعید می‌دونم). خانوم جان شما دو سال پیش حسن نیت و قلب پاکتون رو به من ثابت کردین! چرا یکبار هم که شده پرده از هزار و یک اتفاق که باعث این شخصیت بی‌ثبات حزب باد شده برنمی‌دارید؟ چرا یک بار قید میلیون میلیون پولی که بابت مزون‌ها و سالن زیبایی که می‌روید «نوش جانتان» را نمی‌زنید؟ چرا بی‌خیال این موبایل کوفتی نمی‌شید و ۴۰ روز با خود و خدای خودتان خلوت نمی‌کنید و به عمق زخم‌های رو روح و روانتان نمی‌روید؟ از خود فرار می‌کنید... ناخودآگاهتان کامنت می‌گذارد… مردم فحش می‌دهند... و باز یک چسب زخم لجن روی این جراحت دیرینه نمی‌زنید؟ شاید من آیینه‌ای از بیست سال پیش شما باشم، اما تکرار نسل شما نتوان بود! با افتخار جنون را سرلوحه خود می‌کنم و به دیوانگی می‌بالم بگذار که هر که هر چه می‌خواهد بگوید!
او در ادامه این پست نوشت: چرا یکبار نمی‌گویید شب‌های زیادی این ۲۰ سال اشک ریختید، بقا به هر نحو را به فنا ترجیح دادید که فقط باشید؟ این بودن چه سود جز چند واریزی برای شما؟ چون آیینه شما شد این ویدئو دردتان گرفت و ابراز پشیمانی از نصحیت من کردید؟ من نصیحت شما را پس می‌دهم مثل هر آنچه تا امروز داشتم و به خواست خودم پس دادم و از دست دادم تا باز خودم را ببینم! واقعیت این است که من خودم را عاشقانه دوست دارم و هر آنچه دلم بخواهد انجام می‌دهم. این دقیقا همان گمشده‌ای است که شما چند سالی است در سالن‌های زیبایی با حفظ سمت انجام می‌دهید. شما خود را سال‌هاست به مردمی که برایشان سردرد خودشان مهمتر از مرگ شماست فروخته‌اید! شما بمانید و هزار کاش‌های ناخودآگاهتان!!! ما همه یکی هستیم، تنها ابزارمان فرق می‌کند.
با این پاسخ پارسا بهنوش بختیاری در چند استوری مکرر اقدام به پاسخ دادن کرد و در چند استوری نوشت: دنبال پول بودن کار بدی نیست، خیلیم خوبه، از راه کثیف به پول رسیدن کار بدیه. دنبال پول بودن کار بدی نیست، دنبال هر دقیقه یه پسر بودن برای پول بله واقعا کار بدیه. دنبال پول بودن کار بدی نیست، حرکات زننده دهاتی کردنم جلوی دوربین برای رسیدن به پول کار واقعا بد و بسیار چیپیه، فقط یه بی‌خانواده می‌تواند آنقد گل درشت جلف و هرز باشه. به همه دوستانم توصیه می‌کنم تا می‌تونند دنبال رشد و پول و شخصیت باشن و از هر چی زن و مرد هرزه دوری کنن. این رمز موفقیت شخصیه و بس، راه دیگر جز درستکاری وجود ندارد. آدم بی‌خانوده و بی‌اصالت و بی‌جنبه و زباله اجتماع رو بزرگ نکنین، ته همه این کثافت کاریایی که اینا می‌کنن سرابه و در آخر توف تو ذات هر کی که جنبه پول و معروفیت نداره. ای کاش واسه رد گم کنی آدم خودشو به شکر خوردن نندازه.
او همچنین خطاب به پارسا نوشت: از سایت‌های شرط‌بندی خط نگیر، از اراذل و اوباش خط نگیر، لنگ اعوامو نکش وسط واسه لابی کردنت با سایتای شرط بندی. لنگ همه چیو نکش واسط واسه کثافت کاریایی که راه انداختی، هیچ چیزی نمی‌تونه شخصیت کثیف تو رو از مردم پنهان کنه خورده بچه. که حتی حرفاتم داری خط می‌گیری. مردم زنان فاحشه را فراموش نخواهند کرد.
بهنوش بختیاری به صورت خستگی‌ناپذیری به انتشار استوری‌هایش ادامه داد. در ادامه پارسا نیز در پاسخ او چندین استوری منتشر کرد و بختیاری را شدیدا مورد انتقاد قرار داد و از جایی ادبیات به نوعی تغییر کرد که از بیان متن استوری‌ها معذوریم. این دعوا البته همچنان ادامه دارد.
اما پس از این جنجال بود که پارسا در یک لایو اینستاگرامی کشف حجاب کرد و حالا تقریبا تمامی صفحات زرد اینستاگرامی دراین‌باره می‌نویسند.
آنچه در این گزارش خواندید البته روایتی زرد از سوژه‌ای زرد است اما در دل همین روایت هم نکات مهمی است که شاید وقت آن رسیده که جامعه‌شناسان به ماجرا ورود کنند و علت چنین رفتارهای هیجانی و بعضا شدید را ریشه‌یابی کنند تا بیش از این شکاف بین نسل‌ها را شاهد نباشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام