سرمقاله

هوشیاری در برابر دشمنان

جلال خوش چهره

شاید کرونا باعث شده است که تنور دوره سیزدهم انتخابات ریاست جمهوری دیرتر روشن شود. با این حال در هفته‌های گذشته بحث‌هایی درباره تاکتیک حضور اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در انتخابات 1400 مطرح شده است. در شرایطی که اصولگرایان سرمست از پیروزی در مجلس یازدهم در غیاب مشارکت بالای مردم با سبدی پر از کاندیداهای بالقوه در انتظار ماه‌های پایانی هستند و حتی گفته می‌شود ممکن است دچار رقابت داخلی شوند، اصلاح‌طلبان همچنان بر سر شیوه حضور یا حتی کاندیدا نداشتن در انتخابات در حال بحثند. در عین حال اصلا‌ح‌طلبانی که از حضور در انتخابات با کاندیدای اختصاصی صحبت می‌کنند، چراغ به دست گرفته و به دنبال کاندیدایی می‌گردند که هم توان اجماع اصلاح‌طلبان را داشته باشد، هم از فیلتر شورای نگهبان عبور کند و هم بتواند مردم دور شده از صندوق رای را به پای صندوق‌ها بکشاند.
در این راستا نام‌های زیادی مطرح شده است. از چهره‌های نزدیک به دولت فعلی و اصولگرایان معتدل همچون علی لاریجانی گرفته تا اصلاح‌طلبانی مانند اسحاق جهانگیری و محمدرضا عارف. در این میان یک اسم بیش از بقیه توجه را به خود جلب می‌کند؛ نواده بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران.
باشگاه خبرنگاران جوان دیروز طی گزارشی احتمال حضور حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰ و نحوه حمایت اصلاح طلبان از ایشان را بررسی کرده است.
بر اساس این گزارش، چندی پیش بود که خبری رسانه‌ها را تحت تاثیر قرار داد، مبنی بر اینکه «برخی اصلاح‌طلبان به دیدار سیدحسن خمینی رفتند تا مجابش کنند در انتخابات نامزد شود.» علاوه بر این  چندی پیش هم خبری با  تیتر ۵ گزینه پیشنهادی حزب کارگزاران سازندگی به اصلاح طلبان منتشر شد مبنی بر اینکه کارگزاران تا کنون علی لاریجانی، حجت‫الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی، سردار حسین دهقان را به عنوان گزینه‌های غیر حزبی و اسحاق جهانگیری معاون اول دولت تدبیر و امید و محسن هاشمی رفسنجانی فرزند ارشد مرحوم آیت الله هاشمی و رئیس شورای شهر تهران را به عنوان چهره‌های حزبی در سبد انتخاب خود برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می‌بینند.
علی صوفی وزیر تعاون دولت اصلاحات هم  در این باره گفته که قطعا سید حسن خمینی یکی از همان چهره‌هایی است که با پشتوانه خانوادگی که دارد و همچنین شخصیت خوبی که از خود نشان داده است، باعث اجماع اصلاح طلب‌ها خواهد شد، ولی در حال حاضر این‌ها همه گمانه زنی است.
همچنین سید رضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز هم فرد دیگری بود که در این باره گفت: بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی که اتفاقاً مردم کمی حاضر به رای دادن شدند، کشور به استقبال انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۴۰۰ می‌رود. از آنجا که ما حزب‌های قوی‌ای نداریم و اساساً فعالیت‌های حزبی در ایران جدی گرفته نمی‌شود،‌ سیاسیون در نشست‌ها و گعده‌هایی که با هم دارند اسامی افرادی را به عنوان گزینه احتمالی مطرح می‌کنند که اسم سید حسن خمینی هم به میان آمده است. این فعال سیاسی در ادامه گفت: اما بسیار بعید است که سید حسن برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام آمادگی کند یا به دعوت گروه‌های سیاسی پاسخ مثبت بدهد. درواقع او به عنوان نوه امام خمینی ترجیح می‌دهد همچنان در حوزه علمیه به تدریس بپردازد تا در این سنگر خدمت کند و تاثیرگذار باشد. البته سید حسن خمینی در سال ۹۴ برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان اعلام آمادگی کرد که متاسفانه راه برایش باز نشد.
حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصولگرا درباره تایید صلاحیت شدن یا نشده سید حسن خمینی گفته است: حسن خمینی تا به حال برای ریاست جمهوری نامزد نشده و صرفا برای انتخابات مجلس خبرگان نامزد شده که عدم تایید صلاحیتش هم به دلیل عدم شرکت در آزمون اجتهاد بوده است؛ از همین رو احتمال اینکه او در انتخابات ریاست جمهوری تایید صلاحیت شود وجود دارد، زیرا شورای نگهبان برای هر یک از نهادهای ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان ملاک‌های خاص خود را در نظر می‌گیرد، برای مثال شاهد بودیم صلاحیت فردی در انتخابات خبرگان تایید شده، اما در انتخابات مجلس رد صلاحیت شده است.
محمد حسن قدیری ابیانه  فعال سیاسی اصولگرا هم فرد دیگری بود که در‫این‫باره گفت: اینکه صلاحیت سیدحسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان تایید نشد ارتباطی به عدم احراز صلاحیت او در پست ریاست جمهوری ندارد، زیرا در انتخابات مجلس خبرگان مسئله اجتهاد مطرح است؛ اما برای ریاست جمهوری مسئله اجتهاد مطرح نیست؛ با این حال داشتن سوابق اجرایی قوی و مدیریت کلان کشوری جزو ملاک های شورای نگهبان است که سیدحسن خمینی چنین سابقه مدیریتی ندارد؛ پس بعید می‌دانم که او نامزد شود، چون عدم احراز صلاحیت مجدد او باعث ریختن آبرویش خواهد شد.
عیسی چمبر عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با اشاره به احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از حسن خمینی گفته است: شاید او توانایی‌های مختلفی داشته باشد، اما حوزه اجرایی کشور مقتضیات خاص خود را دارد و تجربه هدایت دولت و تجربه نظام اداری بسیار متفاوت از سایر توانایی‌ها در حوزه‌های دیگر است؛ البته سید حسن چهره موجهی در کشور محسوب می‌شود، اما این که تا چه حد از پس این مسئولیت بر آید باید بیشتر درباره‌اش اظهار نظر صورت بگیرد.
جلال جلالی‌زاده عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت هم در این باره گفته است: او خودش تمایلی به حضور در عرصه انتخابات ندارد، مگر اینکه اصلاح‌طلبان او را راضی به ورود به صحنه کنند، این در حالی است که مسئله مهم این است که آیا با حضور سید حسن خمینی قرار است اوضاع از زمان ریاست جمهوری حسن روحانی بهتر شود؟
روزنامه اصلاح طلب شرق هم در مقاله‌ای نوشته است: مشکلی مهم هم بر سر راه ریاست‌جمهوری سیدحسن خمینی دیده می‌شود؛ او هیچ‌گاه سابقه کار اجرایی کلان نداشته است و شاید شورای نگهبان که در سال ۹۴ مرجعیت او را احراز نکرد، به ‌مراتب اولی رجل‌سیاسی‌بودن او را احراز نکند؛ از سوی دیگر، مواضع سیاسی او ممکن است دستمایه رد صلاحیت ‌شدنش شود
حالا این تنها زمان است که معلوم می‌کند که حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی به عنوان گزینه اصلاحات وارد کارزار رقابت ریاست جمهوری سال آینده خواهد شد یا نه؛ تایید صلاحیت خود را از شورای نگهبان خواهد گرفت و یا به طور کل قید صحنه سیاسی کشور را خواهد زد.
به هر ترتیب چنانکه از شواهد و قرائن بر می‌آید، بعید است سید حسن خمینی بخواهد وارد میدان شود، با این حال درصورت اصرار اصلاح‌طلبان و پذیرش این دعوت، حضور بدون اطمینان از امکان تایید صلاحیت، توان اجماعی اصلاح‌‌طلبان و توان تغییر در اوضاع فعلی کشور وارد میدان نخواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام