سرمقاله

هوشیاری در برابر دشمنان

جلال خوش چهره

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن گفت: درصورتی که ذرت و سویای مرغدار تامین شود، تخم‌مرغ نیز با قیمت مصوب به بازار ارائه می‌شود و اگر ذرت و سویای را تامین نکنند باید این نهاده‌ها را از بازار آزاد با قیمت‌های نجومی تامین کنند.
به گزارش ایلنا، رضا کاظمی درمورد افزایش قیمت ناگهانی تخم‌مرغ در روزهای اخیر گفت: علت افزایش قیمت تخم‌مرغ کمبود نهاده است. زیرا نهاده‌ها آنطور که باید و شاید به دست مرغداران نمی‌رسد. همچنین باید در نظر داشت که تنها نهاده‌ای که به مرغدار می‌دهند ذرت و سویاست که به دست مرغداران می‌رسد و مابقی باید از بازار آزاد تهیه شود.
وی ادامه داد: ذرت و سویای مورد نیاز مرغداران 70 درصد است که تامین می‌شود و 30 درصد باقی مانده مانند مخمر و واکسن باید از بازار آزاد و آن هم با قیمت‌های بالا و سر به فلک کشیده تهیه می‌شود. بنابراین تمامی این عوامل دست به دست یکدیگر داد تا قیمت تخم‌مرغ افزایش پیدا کند.
کاظمی اضافه کرد: البته دولت تنها نزدیک 30 تا 40 درصد ذرت و سویای مورد نیاز مرغدار را به دست‌شان می‌رساند و مابقی آن به صورت آزاد تامین می‌شود درصورتی که دولت نتواند ذرت و سویا را تامین کند ممکن است افزایش قیمت مجدد پیدا می‌کند.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن با بیان اینکه هنوز قیمت تخم-مرغ بلاتلکیف است، افزود: قیمت تخم‌مرغ همچنان مشخص نیست، زیرا در جلساتی با حضور وزاری صنعت و جهاد کشاورزی برگزار و قیمتی را تعیین کردند. اما در صورتی که ذرت و سویای مرغدار تامین شود، تخم‌مرغ نیز با قیمت مصوب به بازار ارائه می‌شود و اگر ذرت و سویای را تامین نکنند باید این نهاده‌ها را از بازار آزاد با قیمت‌های نجومی تامین کنند.
وی افزود: در حال حاضر قیمت سویای 2400 تومان را به قیمت 13 و 14 هزار تومان به فروش می‌رسانند و ذرت 1500 تومانی به 3600 تومان خرید و فروش می‌شود. بنابراین قیمت‌ها به این بستگی دارد که دولت، جهاد کشاورزی و وزارت صمت تا چه اندازه بتواند ذرت و سویا مورد نیاز را تامین کند که در آن صورت می‌توانیم به قیمت منطقی دست پیدا کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام