سرمقاله

هوشیاری در برابر دشمنان

جلال خوش چهره

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: اعزام موکب‌ها از ایران به عراق منتفی شد. دو کشور هنوز در این باره توافق نکرده‌اند و حرکت موکب‌داران به مرزهای عراق، تخلف و ممنوع است.
به گزارش ایسنا، دولت مرکزی عراق اعلام کرده است در مراسم اربعین امسال پذیرای زائران خارجی نخواهد بود. با این وجود در روزهای گذشته جمعی از زائران به سوی مرزهای زمینی ایران و عراق حرکت کردند. برخی از موکب‌داران ایرانی که هر سال در مسیر حرکت زائران اربعین خدمات‌رسانی می‌کردند با دعوت عشایر عراق به سمت مرزها رفتند. اما اداره گذرگاه‌های مرزی عراق تاکید کرد به دلیل انتشار ویروس کرونا تمام گذرگاه‌های مرزی عراق بر روی مسافران خارجی بسته است.
وی نیز تاکید کرد که اعزام موکب‌های اربعین از ایران به عراق منتفی شده است و اگر موکبی به دعوت عشایر و یا مردم عراق به سمت مرزها حرکت کند، حتما برگردانده می‌شود. در مرزها نیز هیچ موکبی مستقر نخواهد شد.
محمد جلال‌مآب در نشست خبری که یکشنبه ۳۰ شهریورماه در محل ستاد بازسازی عتبات عالیات در تهران برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به مصوبه دولت عراق، زائران خارجی در هر سطحی از خدمات نباید در عراق حضور داشته باشند. البته این ستاد به عراق درباره استقرار تعدادی از موکب‌ها برای خدمات‌دهی در حوزه سلامت، پیشنهادی داده است اما هنوز پاسخی نداده‌اند. لازم است بین وزرای کشور و بهداشت ایران و عراق توافقی در این‌باره صورت گیرد که دو طرف فعلا توافقی نکرده‌اند. بنابراین اگر موکب‌ها و یا زائران به سمت عراق حرکت کنند، برگردانده می‌شوند.‌ با توجه به مذاکراتی که بین طرفین ایرانی و عراقی صورت گرفته جمع‌بندی این است که مراسم اربعین امسال به طور قطع با حضور زائران خارجی برگزار نمی‌شود و تجمعات ملغی است و ستاد مرکزی اربعین نیز تلاش می‌کند برنامه‌های جایگزین را در کشور اجرا کند. ما معتقدیم میزبان اصلی اربعین مردم و دولت عراق هستند. در این سال‌ها ما در کنار مردم، دولت و تولیت حرم‌های مطهر در قالب سازماندهی موکب‌ها به این میزبانی کمک کرده‌ایم، اما امسال با شرایط ویژه‌ای روبه‌رو هستیم و دستورالعمل‌های بهداشتی محدودیت‌هایی را به وجود آورده است که انتظار می‌رود مسلمانان با توجه به آموزه‌های دینی که به سلامت مومنان اهمیت ویژه‌ای می‌دهد، بیشتر همراهی و همکاری داشته باشند. مراسم اربعین امسال به شکل سابق نخواهد بود و ایرانی‌ها به عراق اعزام نخواهند شد. این محدودیت در مرزهای زمینی و هوایی برقرار است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام