سرمقاله

هوشیاری در برابر دشمنان

جلال خوش چهره

امروزه بسیاری از والدین به جهت مشغله‌های کاری خود و یا هر دلیل دیگری ترجیح می‌دهند که فرزندان خود را به مهدکودک ببرند. در این میان، اما انتخاب یک مهدکودک خوب کار چندان راحتی نیست و برای رسیدن به یک گزینه ایده آل باید مسائل بسیاری را در نظر داشت.
رعایت نظافت در مهدکودک خوب
به طور کلی باید بگوییم که یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌های یک مهدکودک خوب برخورداری از نظافت است. از آنجایی که سطح ایمنی کودکان به مراتب پایین‌تر از بزرگسالان است و هم‌چنین در تماس بیشتری با خاک، آلودگی و عدم موازین بهداشتی هستند، بیشتر از بزرگسالان در معرض ابتلا به بیماری‌های متفاوتی قرار خواهند. این موضوع به‌خصوص در رابطه با انگل‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌هایی که از طریق دهان وارد دستگاه گوارش می‌شوند نیز به مراتب اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. طبیعی است که عفونت‌های ناشی از آلودگی‌های محیطی در مهدکودک‌ها می‌تواند عواقب بسیاری اعم از کم‌خونی، فقر آهن، کاهش رشد کودکان، بزرو مشکلات جسمی و ذهنی و... داشته باشد.
به همین دلیل است که رعایت نظافت در یک مهدکودک خوب می‌تواند تا حد بسیار زیادی در کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های متفاوت در کودکان موثر باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید که یک مهدکودک خوب در تهران باید به گونه‌ای باشد که کف و دیوار‌های آن هر روز نظافت شوند. توصیه‌ای که داریم این است که در فصل‌های سرد سال که کودکان نمی‌توانند در حیاط مهدکودک بازی کنند و بنابراین باید دائماً در محیط کلاس بمانند، حتماً از سیستم تهویه ضد باکتری استفاده شود.
وسایل بازی در مهدکودک
طبیعی است که زمان زیادی از کودک شما در مهم کودک به بازی و استفاده از وسایل بازی صرف می‌شود. به همین دلیل هم لازم است که وسایل و اسباب‌بازی‌هایی که در اختیار کودکان قرار می‌گیرند با سن آن‌ها متناسب باشد و در زمان بازی نیز یک مربی در کنار آن‌ها باشد تا اطمینان یابد که کودکان به خود و یا دیگران آسیبی نمی‌زنند. این موضوع به‌خصوص در رابطه با وسایلی همچون لگو‌های بسیار کوچک، خمیر‌های بازی و... به مراتب اهمیت بیشتری می‌یابد، چراکه احتمال آن وجود دارد که کودک آن‌ها را در دهان خود بگذارد.
علاوه بر این باید اشاره کنیم که تمامی اسباب‌بازی‌هایی که در یک مهدکودک خوب مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز باید به نوبه خود تمیز باشند. به همین دلیل هم توصیه ما این است که تمامی اسباب‌بازی‌ها را حداقل هفته‌ای یک‌ بار به خوبی شست‌وشو دهند.
بهتر است که کف زمین برخی از بخش‌های مورداستفاده کودکان همچون تاب، سرسره و... از پوشش‌های ضربه‌گیر استفاده شود تا احتمال وارد شدن آسیب جسمی به کودک به حداقل ممکن برسد. در کنار این نیز حتماً توجه داشته باشید که در یک مهدکودک خوب باید به ازای هر کودک، حداقل یک وسیله بازی در حیاط وجود داشته باشد.
تغذیه کودکان در مهدکودک
نکته دیگری که می‌توان در میان ویژگی‌های یک مهدکودک خوب عنوان کرد توجه به تغذیه کودکان است. به طور کلی باید بگوییم که در یک مهدکودک استاندارد، خوردن هله هوله توسط کودکان کاملاً ممنوع است و به همین دلیل نیز میان وعده‌هایی همچون مواد غذایی مقوی و خانگی مثل نان، پنیر، گردو، شیر و عسل، شیر و خرما، انواع میوه و... تهیه و تامین می‌‫شود. بنابراین حتماً توجه داشته باشید که در یک مهدکودک خوب در تهران به همراه داشتن انواع پفک، کیک، چیپس و مواد غذایی غیرمغذی کاملاً ممنوع خواهد بود. علاوه بر این باید دقت کنید که در یک مهدکودک خوب از ظروف یک‌بارمصرف باکیفیت برای تغذیه کودکان استفاده شود و همچنین آب آشامیدنی نیز کاملاً تصفیه شده و خنک باشد.
آموزش در مهدکودک
به طور کلی کودکان باید در مهدکودک خود آموزش‌هایی مناسب و البته کافی دریافت کنند. سازمان بهزیستی کشور برای مهدکودک‌ها برنامه‌های مشخصی را آماده کرده و آن‌ها موظف هستند که بر اساس این برنامه‌ها پیش رفته و به آموزش کودکان بپردازند.
به خاطر داشته باشید که در یک مهدکودک خوب مهارت‌های اجتماعی به صورت نسبی به کودکان انتقال داده شده و توانایی‌های حفظ کردن شعر، شناختن رنگ‌ها، کشیدن نقاشی، ساخت کاردستی و... نیز آموزش داده می‌شود.
منبع: برترین‌ها


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام