سرمقاله

نمود شکاف گفتمانی در دناپلاس

ژوبین صفاری

دیپلماسی پارلمانی قالیباف علیه طرح «الحاق»
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: انتظار می‌رود پارلمان‌ها نقش فعالی در مقابله با الحاق کرانه باختری فلسطین ایفا کنند.
در متن پیام محمدباقر قالیباف آمده است: «مایلم در این شرایط حساس و سرنوشت‌ساز برای مردم مظلوم و میلیون‌ها آواره و پناهنده فلسطینی، اعتراض و محکومیت شدید خویش را نسبت به نیات خصمانه و اقدامات تحریک‌آمیز رژیم اشغالگر قدس برای الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی فلسطین اعلام کنم. بر این باورم؛ چنین نیات شومی، نشانگر ماهیت تجاوزگرانه و توسعه‌طلبانه رژیم نامشروعی است که از بدو تاسیس تاکنون مبادرت به نقض آشکار و گسترده قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی و حقوق بشردوستانه کرده است و با تداوم اشغال سرزمین تاریخی فلسطین، عامل اصلی تنش در منطقه، جهان و قتل عام گسترده صدها زن، کودک، پیر و جوان است. بی‫تردید رفتارهای غیرانسانی و ناقض حقوق بشر رژیم صهیونیستی به تشدید بحران در منطقه به ویژه در سرزمین‌های اشغالی انجامیده و تهدید جدی علیه صلح و امنیت جهان به شمار می‌رود.
مایلم در آستانه سی­‌ام ژوئن روز بین‌المللی بزرگداشت پارلمانتاریسم از سرکارعالی بخواهم که ضمن محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی در تداوم اشغال سرزمین‌های فلسطینی از جمله قدس، جولان و  بخش‌هایی از کرانه باختری، بیش از پیش به حمایت از حقوق مردم مظلوم فلسطین مبادرت ورزید. انتظار می‌رود پارلمان‌ها نقش فعالی در مقابله با الحاق کرانه باختری فلسطین ایفا کنید، زیرا امروز ملت فلسطین بیش از هر زمان دیگری به حمایت آزادیخواهان جهان جهت مقابله با سیاست‌های توسعه طلبانه رژیم اشغالگر قدس نیاز دارد. اینجانب ضمن ابراز نگرانی از تبعات هرگونه اقدام اشغالگرانه رژیم صهیونیستی در کرانه باختری، بر لزوم تحرک پارلمان‫ها در جهت مقابله با تصمیمات خودسرانه آمریکا و رژیم صهیونیستی تاکید کرده و خواستار به کارگیری ظرفیت‌ها و امکانات موجود برای حفظ ثبات و امنیت پایدار منطقه و اقدام عاجل جامعه جهانی در این زمینه هستم».
قالیباف همچنین طی پیام‌های جداگانه به آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، خانم گابرئیلا کوئواس بارون رئیس اتحادیه بین‫المجالس جهانی، محمد قریشی نیاس دبیرکل اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، محمدرضا مجیدی دبیرکل مجمع مجالس آسیایی و یوسف العثیمین، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، بر مواضع قاطع مجلس شورای اسلامی برای توقف فوری اقدامات اشغالگرانه، تحریک‌آمیز، غیرقانونی و ناقض صلح و امنیت بین‌المللی از سوی رژیم صهیونیستی و حمایت از حقوق مردم مظلوم فلسطین، تاکید کرد.
وی در این پیام نوشته است: «همانگونه که مستحضرید، رژیم اشغالگر قدس در شرایط پیچیده کنونی که جامعه بین‫المللی درگیر بحران جهانی کووید ـ ۱۹ و مهار آن است، در ادامه تشدید سیاست های توسعه طلبانه و طرح های اشغالگرانه خویش و بدون توجه به قطعنامه های سازمان ملل متحد و مخالفت های سیاسی، پارلمانی و افکار عمومی جهان، درصدد الحاق بخش‫هایی از کرانه باختری به سرزمین اشغالی فلسطین است.
این نیّات و اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی، نقض صریح و آشکار قوانین بین‌المللی و مغایر اسناد مصوب سازمان ملل متحد، به ویژه قطعنامه ۲۲۳۴ شورای امنیت و تجاوزی جدید علیه ملّت فلسطین و حقوق تاریخی آن است. بی‫تردید ادامه روند اشغال فلسطین و نادیده گرفتن حقوق ملت فلسطین، عامل اصلی تداوم تنش‌ها و تهدید مزمن صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است که پیامدهای جبران‌ناپذیر و عواقب جدی بر صلح و امنیت منطقه و جهان دارد.
به رغم آنکه بسیاری از کشورهای جهان، نهادهای بین‌المللی و در راس آن، سازمان ملل متحد و بسیاری از مجامع حقوق بشری از جمله شورای حقوق بشر با اقدامات توسعه‌طلبانه و ضد بشری رژیم صهیونیستی مخالف بوده و بارها در اسناد خویش بر غیرقانونی بودن آن تصریح کرده‌اند، اما شوربختانه رژیم صهیونیستی در دوره‌های مختلف و به شیوه‌های متفاوت، به طور منظّم با اعمال سیاست‌های ضد بشری و غیرقانونی علیه فلسطینیان اقدام کرده و نهادهای بین‌المللی گام موثّری برای مقابله و توقف اقدامات غیرقانونی و غیرمشروع این رژیم به عمل نیاورده‌اند. به نظر می‌رسد هم اکنون زمان مناسبی در اتخاذ گام موثر برای مقابله و توقف اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی است.
اینجانب ضمن تاکید بر حقوق مردم مظلوم فلسطین و محکومیت شدید اقدامات خصمانه و توسعه‌طلبانه رژیم صهیونیستی تاکید می‌کنم که اینگونه اقدامات هرگز و ابداً مشروعیتی برای رژیم صهیونیستی ایجاد نخواهد کرد و از سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی و پارلمانی انتظار می‌رود  براساس اصول بنیادین حقوق بشر و اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد، تمهیدات لازم، تعهد عملی و گام‌های ملموس را برای توقف سریع سیاست‌های خصمانه و  توسعه‌طلبانه رژیم صهیونیستی بردارند.
مجلس شورای اسلامی قویا بر اتخاذ مواضع مناسب در قبال روند نادیده گرفتن حقوق تاریخی ملّت مظلوم فلسطین تاکید کرده و خواستار به کارگیری تمامی ساز و کارها، چارچوب‌ها و ابزارهای ممکن برای توقف فوری اقدامات اشغالگرانه، تحریک‌آمیز، غیرقانونی و ناقض صلح و امنیت بین‌المللی از سوی رژیم صهیونیستی و حمایت از حقوق مردم مظلوم فلسطین است».


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام