سرمقاله

فرصت‌هایی که دریغ می‌شوند

علیرضا صدقی

سخنگوی دولت با اعلام اینکه صادرات غیر نفتی افزایش یافته است تصریح کرد که از ناحیه تامین ارز امروز مشکلی نداریم.
علی ربیعی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران اظهار کرد: رئیس‌جمهوری محترم نکته مهمی را درباره ضرورت هماهنگی همه قوا در جلسه گذشته دولت اعلام کردند. من همینجا اعلام می‌کنم بنای دولت بر همکاری و هماهنگی برای گذشت از بحران‌ها است. امروز آثار تخریب تحریم گسترده و همپوشانی‌اش با بیماری کرونا و تهدید های بی سابقه باند کاخ سفید و تلاش‌هایی برای نا امن کردن کشور را شاهد هستیم. دولت در خط مقدم قرار دارد. وی ادامه داد: در کنار این عملیات روانی گسترده هم دارد، صورت می‌گیرد. امروز باید بیش از گذشته همه قوا و نهادها و نهادهای مدنی کنار هم قرار بگیرند. ما مطلع هستیم فشارهای اقتصادی فشار سختی به مردم وارد کرد. ربیعی تاکید کرد: دولت بنایی بر افزایش قیمت گازوئیل ندارد. چند وقت پیش در فضای مجازی فیلمی درباره برخورد با دلالان پخش شد که برای چند سال پیش بوده، اما طوری رفتار کردند که گویی برای روز قبلش بوده است. در هفته صدها مطلب برای آسیب به روان جامعه پخش می‌شود. هوشیاری رسانه‌ها، سخن سنجیده و کنار هم بودن مسیر ناگزیر ماست. ربیعی گفت: وقتی نفت تحریم شد، ما از صادارات آن محروم شدیم اما از ناحیه تامین ارز امروز مشکلی نداریم، ۲۰۰ طرح را با ۱۷۰ هزار میلیارد تومان افتتاح خواهیم کرد. صادرات غیر نفتی افزایش یافته است.
رعایت پروتکل‌های بهداشتی ۲۰ درصد تنزل پیدا کرده است
ربیعی درباره جلسات ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز گفت: دکتر نمکی گزارشاتی را ارائه دادند، امروز داروهای ضد سرطان تولید شده است. سخنگوی دولت با اشاره به بالا رفتن مجدد تعداد مبتلایان و فوتی‌های بیماری کرونا، اظهارکرد: گزارش‌هایی در جلسه ارائه شد،  مبنی بر این‌که استان‌هایی که وارد پیک شدند آمار  ما را بالا بردند،در ستاد کرونا مهم‌ترین عامل بالا رفتن عادی شدن بیماری برای مردم عنوان شد. وی خاطرنشان کرد: مردم مراعات نمی‌کنند، بنا شد برخی از واحدهای خدمات‌دهنده خدمات عمومی اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشد، خدماتی ارائه ندهند. ربیعی گفت: یکی از علل شیوع، پنهان کردن بیماری و برچسب زدن به فرد مبتلا است، باید فضای رسانه‌ای شکل  بگیرد مبنی بر اینکه این یک بیماری است، طرف رعایت کند، سلامت خود را مجددا به دست می‌آورد. وی ادامه داد: ۸۸ درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی را در اردیبهشت داشتیم که امروز  ۲۰ درصد تنزل پیدا کرده است.
بنا داریم وارد موج دوم کرونا در کشور نشویم
سخنگوی دولت گفت: براساس پروتکل‌ها  از ۱۵ تیر استفاده از ماسک در مکان‌های  سرپوشیده عمومی، قرمز و نارنجی و حتی سفید اجباری شده است. وی ادامه داد: توزیع رایگان ماسک به همکاری شهرداری‌ها در دستور کار قرار گرفته است، امروز تولید ماسک صنعتی به ۵ میلیون رسیده است. سخنگوی دولت تاکید کرد: وزارت بهداشت و قوه قضائیه گشت‌هایی خواهند داشت. بنا داریم وارد موج دوم کرونا در کشور نشویم، تمرکز ما در حال حاضر  بر روی استان‌هایی است که وارد پیک شده‌اند یا اصلا تا حالا وارد نشده‌اند. وی خاطرنشان کرد: قصد داریم نظارت را هر روز بیش از گذشته ارتقاء ببخشیم تا دستاوردهای به دست آمده کادر بهداشت و درمان از بین نرود. وی با تاکید بر  اجباری بودن استفاده از ماسک در اماکن عمومی گفت: اماکن عمومی به افرادی که ماسک را رعایت نمی‌کنند ارائه خدمات نمی‌دهند. شاید خستگی ناشی از آثار روانی کرونا باعث شد این هنجارشکنی بهداشتی صورت بگیرد و اما به زودی به رعایت بالای ۸۰ درصد خواهیم رسید.
تحریم‌های ۹۴ قابل مقایسه با امروز نیست
سخنگوی دولت درباره مهار گرانی و قیمت‌های افسار گسیخته، اظهارکرد: ما مدام درگیر این چالش بوده‌ایم و باید بگویم تحریم‌های ۹۴ قابل مقایسه با امروز نیست. وی ادامه داد: فشار حداکثری که امروز وجود دارد را نمی‌توان نادیده گرفت، ریشه علمی به وضعیت اقتصاد بازمی‌گردد. زمانی ۵۰ میلیارد دلار درآمد داشتیم  که ۱۴ میلیارد دلار آن برای کالاهای اساسی بود. سخنگوی دولت گفت: بانک مرکزی در این مدت تمام تلاش خودش را برای کنترل نقدینگی کرده است، امروز چرا مسکن گران می‌شود بحث وجود همین نقدینگی است. وی ادامه داد: خاطرمان هست که عده‌ای می‌گفتند تورم ونزوئلایی خواهیم داشت اما تلاش خودمان را به کار بردیم که این امر محقق نشود. دولت تمام تلاش خودش را کرده است اما بخشی از این وضعیت فعلی برای سوداگری است. دستیار اجتماعی رئیس‌جمهوری تاکید کرد: مشکلات وجود دارد اما با این وجود سراغ بانک مرکزی نرفتیم و استقراض نکردیم، ما امروز هزینه‌های دولت را کاهش دادیم و منابع را از بورس به وجود آوردیم. وی گفت: امروز «یلگی» وجود ندارد، اما فشارهای وجود دارد. ما هم در رنج هستیم که سفره مردم از پروتئین و ویتامین کوچک می‌شود. ما از همه ابزارهای مدیریتی باید انجام دادیم‌. ربیعی تاکید کرد: از روش تامین ارزی که به کار می‌بریم قطعا کالاهای اساسی را فراهم خواهیم کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام