سرمقاله

اقتصاد ایران و موانع تولید!

محمد یوسفی‌آرامش

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه صحت انتخابات در تمامی ۲۰۸ حوزه انتخابیه کشور از سوی شورای نگهبان تایید شده است، اعلام کرد: اعتبارنامه تمامی ۲۷۹ نفر منتخبان مجلس یازدهم از سوی وزارت کشور به شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی ارسال شد و به این ترتیب، وزارت کشور عملا در این مرحله، انتخابات را تمام کرد.
جمال عرف، معاون سیاسی وزیر و رئیس ستاد انتخابات کشور، دیروز سه‌شنبه در حاشیه «نشست مشترک ستاد انتخابات کشور با استانداران و ستاد انتخابات استان‌ها» که به ریاست عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور برگزار شد، به خبرنگاران گفت: این نشست که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، در هر دوره پس از انتخابات به منظور ارزیابی و قدردانی از تلاش‌های ستادهای انتخابات سراسر کشور  برگزار می‌شود. وی افزود: شیوع بیماری کرونا در سطح کشور و موضوع اعلام تایید صحت انتخابات در حوزه‌های انتخابیه توسط شورای نگهبان، دو علت اصلی تاخیر در برگزاری این نشست بود.
رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه امسال برای اولین‌بار انتخابات و نتایج آن در تمامی حوزه‌های ۲۰۸ گانه توسط شورای نگهبان تایید شد، تصریح کرد: در این مرحله ۲۷۹ نفر از نامزدها انتخاب شدند که متاسفانه دو تن از آنان شامل آقای محمدعلی رمضانی‌دستک از حوزه آستانه اشرفیه و خانم فاطمه رهبر از حوزه تهران به دلیل ابتلا به بیماری درگذشتند. عرف گفت: در ۹۸ حوزه انتخابیه در این انتخابات هیچ اعتراضی وجود نداشت، اما در سایر حوزه‌ها اعتراض‌هایی وجود داشت که به آن رسیدگی شد و در ۹ حوزه نیز بازشماری صندوق‌های رای صورت گرفت، ولی در نهایت پس از همه بررسی‌ها، در نتایج انتخابات تاثیری نداشت.
معاون سیاسی وزیر کشور خاطرنشان کرد: در مجموع، از ۲۰۸ حوزه انتخابیه مجلس یازدهم ۱۹۷ حوزه در همان مرحله نخست برگزاری انتخابات تعیین‌تکلیف شده‌اند و فقط انتخاب نمایندگان در ۱۱ حوزه به مرحله دوم کشیده شده است که برای این ۱۱ نفر نیز در۲۱ شهریورماه مرحله دوم انتخابات برگزار خواهد شد. وی گفت: از مجموع منتخبان این دوره مجلس ۱۷۷نفر برای اولین‌بار انتخاب شده‌اند، ۵۶ نمایندگان فعلی هستند و ۱۰۲ نفر از نمایندگان ادوار مجلس هستند که نمایندگان مجلس کنونی را نیز در بر می‌گیرد.
رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: امروز ما اعتبارنامه تمامی ۲۷۹ نفر نماینده منتخب را به مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان ارسال کردیم و عملا وزارت کشور انتخابات را در این مرحله تمام کرد. پس از آن، اعتبارنامه‌ها در مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت تایید، منتخبان به نمایندگان رسمی مردم در مجلس یازدهم تبدیل می‌شوند. عرف خاطرنشان کرد: به منظور پرهیز از ایجاد هزینه‌های سنگین، انتخاب نمایندگان در دو حوزه انتخابیه تهران و آستانه اشرفیه که منتخبان آنها به رحمت خدا رفته‌اند، همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری در سال آینده برگزار خواهد شد. رئیس ستاد انتخابات کشور یادآور شد: به این ترتیب، در سال ۱۴۰۰ علاوه بر انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری نیز به صورت همزمان خواهیم داشت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام