سرمقاله

پذیرش مشکل، مقدمه اصلاح

ژوبین صفاری

جلسه هیئت دولت دیروز چهارشنبه به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهوری تشکیل شد و در آن وزیر آموزش‌و‌پرورش، گزارشی را از تدابیر و برنامه‌های آن وزارت درباره استمرار آموزش دانش‌آموزان در شرایط تعطیلی مدارس ارائه داد.
در ابتدای جلسه، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از روند مدیریت مقابله با کرونا گزارش داد و برنامه‌های وزارت بهداشت در خصوص غربالگری و رصد مسافران ورودی از خارج از کشور را بیان کرد و در ادامه وزیر آموزش‌وپرورش از تدابیر و برنامه‌های آن وزارت درباره استمرار آموزش دانش‌آموزان در شرایط تعطیلی مدارس گزارش داد. بر اساس این گزارش، برای جبران اثرات ناشی از تعطیلی واحدهای آموزشی، شبکه آموزش دانش‌آموزان با نام اختصاری «شاد» طراحی شده است که یک شبکه اختصاصی، امن، تعاملی و منحصر به فعالیت‌های آموزشی و مبتنی بر ظرفیت‌های داخلی است. در این گزارش، همچنین برنامه‌های این وزارتخانه برای استمرار آموزش دانش‌آموزانی که دسترسی به اینترنت یا ابزار هوشمند ندارند، تشریح شد.
رئیس‌جمهوری ضمن تشکر از تداوم آموزش و توسعه دولت الکترونیک، وزیر آموزش‌وپرورش را موظف کرد امکان دسترسی عادلانه همه دانش‌آموزان سراسر کشور به آموزش را در شرایط تعطیلی واحدهای آموزشی فراهم کند، به طوری که هیچ دانش‌آموزی از آموزش محروم نماند.
در ادامه این جلسه، اعضای دولت به بررسی و تصویب تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی به شرح زیر پرداختند.
اختصاص اعتبار برای مقابله با آفت ملخ صحرایی
هیئت وزیران با اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار به منظور مبارزه کامل با آفت ملخ صحرایی در برخی از استان‌های کشور موافقت کرد. بر همین اساس، این اعتبار به صورت هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (به نسبت مساوی)، به سازمان حفظ نباتات کشور اختصاص می‌یابد تا برابر قوانین و مقررات مربوط اقدام شود.
تعیین نصاب معاملات قانون برگزاری مناقصات در سال ۱۳۹۹ در دولت
هیئت وزیران در این جلسه، نصاب معاملات موضوع قانون برگزاری مناقصات برای مناقصات کوچک، متوسط و بزرگ در سال ۱۳۹۹ را مشخص کرد.
معافیت مرکز آموزشی درمانی مردانی آذر تبریزی و مرکز جامع سرطان تبریز از پرداخت حقوق ورودی
با تصمیم دولت، ورود و ترخیص اقلام دارویی و درمانی مرکز آموزشی درمانی مردانی آذر تبریزی و مرکز جامع سرطان تبریز به عنوان موسسات خیریه و عام‌المنفعه بدون پرداخت حقوق ورودی و با رعایت سایر قوانین و مقررات بلامانع است.
مجوز استقرار و فعالیت واحدهای متقاضی تا رده سه زیست‌محیطی در پارک فناوری پردیس و پارک فناوری سلامت پردیس
هیئت وزیران به منظور تسهیل کسب‌وکار و رونق فعالیت‌های فناورانه بخش خصوصی و تسری حمایت‌های دولت جهت انجام تولید رقابت‌پذیر با کالای مشابه وارداتی در سال «جهش تولید» مجوز استقرار و فعالیت واحدهای متقاضی تا رده سه زیست‌محیطی در پارک فناوری پردیس و پارک فناوری سلامت پردیس را صادر کرد. بر همین اساس، استقرار و فعالیت واحدهای متقاضی تا رده سه زیست‌محیطی، طبق تصویب نامه ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان توسط هیئت وزیران در آذر ۱۳۹۴ در پارک فناوری پردیس و پارک فناوری سلامت پردیس بلامانع است.
آیین‌نامه اجرایی انتشار اوراق مالی اسلامی در سال ۹۹ تصویب شد
دولت در ادامه با تصویب آیین‌نامه اجرایی تبصره ۵ و تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ در زمینه  انتشار اوراق مالی اسلامی در این سال موافقت کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام