سرمقاله

فرصت‌هایی که دریغ می‌شوند

علیرضا صدقی

رئیس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر مسئله چندهمسری در شرع و دین اسلام تاکید نشده است، گفت: طرح چنین مسئله‌ای باعث فروپاشی کیان و آرامش خانواده‌ها شده و برخلاف نگاه ویژه قانون به حمایت از بانوان در ابعاد مختلف زندگی اجتماعی است.
به گزارش ایسنا، پروانه مافی درباره مباحث مطرح‌شده در فضای مجازی درخصوص برگزاری کارگاه‌های ترویج چندهمسری، بیان کرد: بحث چندهمسری از سالیان دور وجود داشته است و گاهی به آن توجه شده و گاهی نیز کنار گذاشته شده است. اما این مسئله موضوعی نیست که امروز اولویت جامعه قرار گیرد.
وی در ادامه اظهار کرد: در آئین، شرع و مقدسات ما هیچ‌گاه به چندهمسری تاکید نشده است و لزومی بر اجرای آن وجود ندارد. در قرآن کریم و در سوره نساء در آیاتی به این موضوع اشاره شده و در همه این آیات به بحث برقراری عدالت پرداخته شده است. قرآن کریم تاکید دارد اگر می‌توانید عدالت را اجرا کنید اجازه داشتن چند همسر را دارید و در ادامه تصریح می‌کند که قطعا نمی‌توانید عدالت را در این زمینه اجرایی کنید.
نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: در سالیان پیش و قبل از اسلام نیز بحث چندهمسری وجود داشته اما با آمدن اسلام این موضوع محدودتر شد و صرفا اجازه داشتن ۴ همسر و آن هم به شرط توانایی برقراری عدالت در بین زنان داده شده که باز هم اسلام اشاره دارد از آنجا که توانایی برقراری عدالت را در بین چند همسر ندارید به سراغ آن نروید.
وی در ادامه تاکید کرد: اگر ما به زندگی بزرگان دینی و انقلابی خود نیز توجه کنیم، هم رهبر معظم انقلاب و هم امام راحل بر تک‌همسری تاکید کردند و به همه مجموعه‌هایی که زیر نظر این بزرگان فعالیت دارند تاکید کرده که امر چندهمسری قبیح بوده و نباید به آن پرداخته شود.
رئیس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: در تاریخ گذشته ملل زمانی که جنگ‌های خونین رخ می‌داد و در آن مردان زیادی از بین می‌رفتند برای تقویت نسل و جلوگیری از نابودی نسل‌ها به این موضوع پرداخته می‌شد. اما در شرایط عادی طرح این مسائل جایگاهی ندارد. طرح این مسائل جز ایجاد اضطراب در زنان و ناامنی در خانواده‌ها فایده‌ای ندارد و به طور کلی این مسائل کیان خانواده را نشانه گرفته است.
وی افزود: طرح این مسئله باعث فروپاشی خانواده‌ها شده و برخلاف نگاه ویژه قانون به حمایت از بانوان در ابعاد مختلف زندگی اجتماعی است. حفظ کیان و آرامش خانواده‌ها یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ارکان نظام است و نباید اجازه داد طرح چنین موضوعاتی آرامش و تعادل خانواده‌ها را بر هم زند.
مافی در ادامه با تاکید بر اینکه وزارت کشور باید بر فعالیت چنین موسساتی نظارت داشته باشد، گفت: ما در حال تنظیم نامه‌ای خطاب به وزیر کشور هستیم تا با نظارت بر فعالیت چنین موسساتی مانع بر هم خوردن آرامش و کیان خانواده‌ها شود. موسسات غیردولتی زیر نظر وزارت کشور فعالیت داشته و وزیر کشور باید نسبت به فعالیت چنین موسساتی نظارت و دقت بیشتری اعمال کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام