سرمقاله

سوالات بی‫جواب در هیاهوی سوال از رئیس جمهوری

ژوبین صفاری

شکی نیست مهم است که بدانیم چه حرفی باید بزنیم، اما مهم‌تر از آن این است که بدانیم چه وقت‌هایی باید جلوی زبان‌مان را بگیریم و سکوت کنیم. بار دیگری که احساس کردید باید جواب کسی را بدهید، به خصوص اگر عصبانی بودید، این جمله مولانا را به خاطر بیاورید که: «هر‌چه بیشتر سکوت کنی، بیشتر می‌توانی بشنوی.» زمانی که لازم است سکوت کنید، برخلاف صحبت کردن، بیشتر و بهتر گوش کردن هیچ تنشی ایجاد نمی‌کند. در ادامه می‌خواهیم ببینیم در‌چه مواقعی باید از حرف زدن خودداری کرد و چطور باید در چنین شرایطی ساکت بمانیم.
اگر کسی شمار را عصبانی می‌کند
در یک مشاجره، سکوت کردن به شما کمک خواهد کرد که خوب گوش دهید و متوجه خواهید شد که طرف بحث‌تان درنهایت خودش از صحبت کردن خسته خواهد شد. مواقعی که لازم است برخلاف میل‌تان به شخص یا حادثه‌ای واکنش نشان دهید، ۵ ثانیه به خود فرصت دهید تا قبل از اظهار نظر، افکار خود را جمع کنید.
شما می‌توانید به جای مخالفت کردن، روش تایید را امتحان کنید. مثلاً اگر کسی به شما بگوید که امروز موهایش خیلی بد شده و شما هم با او موافق هستید، نباید دروغ بگویید. شما می‌توانید با گفتن چیزی درمورد اینکه درست کردن موها در چنین آب و هوایی خیلی سخت است، به او جواب دهید. ابراز همدلی از هرگونه کشمکشی جلوگیری خواهد کرد.
اگر شما را عصبانی‌تر می‌کند
بیشتر از آنچه فکرش را کنید برآشفته‌اید و عصبانیت هم هنوز مشکل را حل نکرده. شاید حق داشته باشید که عصبانی باشید، اما تلاش برای صحبت کردن با چنین حالی فقط شخص مقابل را عصبانی خواهد کرد و یک چرخه خشم به وجود خواهد آورد. وقتی گفت‌وگو بی‌فایده است، بهتر است سکوت کنید.
این مسئله درمورد مواقعی که سعی دارید با کسی صحبت کنید که یا حرف‌های شما را متوجه نمی‌شود یا مایل به متوجه شدن نیست هم صدق می‌کند. شما هیچ چیز جدیدی به این شخص یاد نخواهید داد و او درنهایت به این نتیجه نخواهد رسید که حق با شما است. انرژی خود را برای گفت‌وگوهای به‌دردبخور نگه دارید.
اگر می‌خواهید اشتباه دیگران را اصلاح کنید
حتی اگر فقط قصد کمک داشته باشید، دیگر نباید اشتباه کسی را اصلاح کنید، به خصوص اگر آن‌ها را خیلی خوب نمی‌شناسید. اگر بگذارید اشتباه‌ها همانطور که هستند بمانند بهتر است تا اینکه از آن دست آدم‌هایی به نظر برسید که خود را عقل کل می‌دانند.
اگر باعث دلخوری کسی می‌شود
شاید فکر کنید که هیچ کس برای اینکه به عمد کسی را ناراحت کند چیزی را نمی‌گوید، اما این تصور درست نیست. ما معمولاً بدون آنکه حتی متوجه باشیم، این کار را برای قدرت‌نمایی یا از سر حسادت انجام می‌دهیم. این کار اغلب نوعی طعنه زدن تلقی می‌شود، اما این هم چیزی از ناراحت‌کننده بودن آن کم نمی‌کند. سکوت محکم‌ترین پاسخ است و تصور بهتری از شما ایجاد می‌کند تا اینکه تلاش کنید با طعنه زدن آدم جالبی به نظر برسید.
اگر حرف می‌زنید که فقط حرفی زده باشید
اولین قانون صحبت کردن این است که فقط برای اینکه حرفی زده باشید حرف نزنید. اگر حرف‌هایتان ربطی به موقعیت فعلی ندارد، می‌توانید آن‌ها را برای زمان دیگری نگه دارید. شاید در مدرسه یا محل کار با چنین رفتاری مواجه شده باشید. مثلاً وقتی جلسه کاری تقریباً به انتها رسیده، یک نفر از سر چاپلوسی یا هیجان افراطی یک سوال نامربوط می‌پرسد. همه از چنین آدم‌هایی بدشان می‌آید. شما از این دست نباشید.
اگر پای کس دیگری را به بحث می‌کشد
اطلاع از رازهای دوست‌تان شما را به او نزدیک‌تر می‌کند، مگر این‌که این رازها را با نفر سومی در میان بگذارید. نگهداشتن بعضی اطلاعات پیش خود می‌تواند کار سختی باشد. با این حال، شما نباید این اشتباه را درمورد خودتان مرتکب شوید. اگر این کار حس غیبت کردن را دارد، احتمالاً واقعاً همینطور است و شما باید جلوی زبان‌تان را بگیرید. به علاوه، اگر همان اول به آن نفر سوم بگویید که نباید این حرف را با کس دیگری در میان بگذارد، بار سنگینی از زیاد از حد دانستن بر دوش او می‌گذارید که این هم کار درستی نیست و نباید آن را انجام دهید.
اگر احساسات کسی را جریحه‌دار می‌کند
بسیار مهم است که از اظهار‌نظر درباره حقایق اجتناب‌ناپذیری که درمورد دیگران وجود دارد پرهیز کنید. با توجه به اینکه هر کسی را چیز خاصی می‌رنجاند، هیچ راهی وجود ندارد که بدانید حرف‌های شما تا چه حد به دیگران صدمه خواهد زد. ساده است؛ اگر حرف خوبی برای گفتن ندارید، اصلاً چیزی نگویید. دست گذاشتن روی یک زخم را می‌توانید امتیازی به نفع خودتان تلقی کنید اما آیا واقعاً این چیزی است که به دنبالش هستید؟ همیشه آینده روابط‌تان با آشناهایتان را در نظر داشته باشید و به جای حرف زدن یک نفس عمیق بکشید.
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام