انگار ذات نبرد بزرگ فوتبال اسپانیا از سیاست جدایی‌ناپذیر است.
به گزارش سایت نود، سرانجام اتفاق مورد انتظار رخ داد و ال‌کلاسیکوی دور رفت فصل 2020-2019 لالیگا به خاطر اعتراض‌ها و اعتصابات سیاسی در ایالت خودمختار کاتالونیا در واکنش به دستگیری گسترده سران آزادی‌خواه این منطقه به دست دولت مرکزی به زمانی دیگر موکول شد.
در هم آمیخته شدن رقابتی که پایه اصلی دشمنی بازیگرانش بر پایه سیاست بنا شده با مسائل غیرفوتبالی، اصلا عجیب نیست و تاریخ این رقابت پر بوده از دخالت مستقیم سیاست. نگاهی به این تاریخچه چندان خالی از لطف نیست.
سنگ‌اندازی به عوامل قدرت
‌درست در روزهایی که کشور اسپانیا وضعیتی شبیه به امروز کاتالونیا داشت و در هرگوشه‌ای هرج و مرج به چشم می‌خورد، فینال آخرین دوره جام حذفی اسپانیا قبل از شروع جنگ داخلی، سال 1936 بین رئال و بارسا انجام شد. رئالی‌ها در حضور ژنرال فرانکو که چند ماه بعد رسما بساط جمهوری را برچید و پادشاه شد، فقط پیروزی می‌خواستند. داوری نامتعادل و کاملا یک جانبه به سود رئال بیشتر در جهت راضی کردن پادشاه آینده بود و‌ سرانجام تیم مادریدی با زدن 2 گل در همان 20 دقیقه به خواسته‌اش رسید؛ هر چند بارسلونا قبل از دقیقه 30 اختلاف را کم کرد. درنهایت رئال قهرمان شد اما معدود هواداران بارسایی حاضر در ورزشگاه مستایا هنگام اهدای جام به رئال با سنگ، عوامل حکومتی اسپانیا را هدف قرار دارند و آن‌ها بلافاصله پس از اهدای جام مجبور به ترک ورزشگاه شدند. این آتش زیر خاکستر کم‌تر از 12 ماه بعد، جنگ داخلی در اسپانیا و ضربه خوردن شدید کاتالونیا توسط دولت مرکزی و ژنرال فرانکوی رئالی را رقم زد.
تهدید به مرگ در بازی
یک‌طرفه‌ترین و پرگل‌ترین ال‌کلاسیکوی تاریخ از نظر بارسایی‌ها فاقد وجاهت بوده و جعلی است! رئال مادرید در بازی برگشت نیمه‌نهایی جام حذفی اسپانیا در سال 1943، برتری 11- یک را رقم زد اما چگونه؟ دیدار رفت 2 تیم در لس کورتس با نتیجه 3 - صفر به نفع بارسلونا پایان یافت. انتقادات زیادی از بازیکنان رئال مادرید شد و بازیکنان را به بی‌تفاوتی نسبت به باشگاه متهم کردند. گفته می‌شود قبل از بازی برگشت رئیس امنیتی دولت ژنرال فرانکو به همراه ۴ بازجوی خشن و معروف خود وارد رختکن بارسلونا شد. از قول بازیکنانی که در آن رختکن مخاطب او بودند نقل شده ماموران بازیکنان بارسا را تهدید به مرگ خانواده هایشان و و مشکلات شدید امنیتی کردند و به آنها گفت اگر امروز می‌توانید فوتبال بازی کنید به خاطر سخاوت بیش از حد فرانکو است. پس عاقل باشید و با شکست خود فرانکو را خوشحال کنید! بازیکنان بارسلونا با ترس وارد میدان شدند و در آن بازی با نتیجه 11 - یک از رئال شکست خوردند. در حین بازی طرفداران رئال مادرید به بازیکنان بارسا همه گونه دشنامی دادند!
لباس سیاسی کرایف
یک سال قبل از مرگ ژنرال فرانکو، آوریل 1974 بهترین پیروزی تاریخ بارسلونا در زمین رئال مادرید در سایه درخشش یوهان کرایف و در بستری سیاسی شکل گرفت. بارسلونا 5 - صفر رئال را شکست داد؛ آن هم در جوی کاملا سیاسی. روی سکوها کاتالونیایی‌ها بابت تلاش نافرجام‌شان برای جمهوری‌خواهی مورد تمسخر قرار می‌گرفتند و عکس‌های خوان کارلوس که 2 سال قبل‌تر از سوی فرانکو به عنوان جانشین و ادامه دهنده سیستم پادشاهی معرفی شده بود، به عنوان قاتل بعدی کاتالونیایی‌ها در دست هواداران میزبان خودنمایی می‌کرد. بارسلونا در زمین قدرت بیشتری داشت و در پایان رقابت، یوهان کرایف در اقدامی عجیب پیراهن بارسلونا را از تن خارج کرد و پیراهنی منقش به پرچم کاتالونیا را به هواداران خشمگین رئال نشان داد. این پایان کار نبود و او در مصاحبه پس از بازی از این پیراهن به عنوان چشم روشنی پایان قریب‌الوقوع دیکتاتوری اسپانیا و ژنرال فرانکو نام برد! یک سال بعد با مرگ فرانکو و پایان دوران دیکتاتوری اسپانیا، پیش‌بینی او به وقوع پیوست. در پایان آن بازی خیابان‌های کاتالونیا مثل امروز صحنه تجمع بود؛ نه به خاطر اعتراض به کشتار بلکه به دلیل جشن برتری بر دشمن سیاسی!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام