سرمقاله

روانکاوی سیاسی

کورش الماسی

گروه جامعه: مراسم اربعین حسینی با شکوه هر‏چه‏تمام‌تر برگزار شد. حضور نزدیک به چهار میلیون زائر ایرانی در اربعین حسینی جلوه‌ای دیگر از ارادت باطنی و قلبی مردم شیعه ایران را به امام‏حسین(ع) به عنوان نماد مقاومت و مظلومیت نشان داد. در کنار حضور پرشور مردمی در مراسم امسال اربعین باید به حضور پرشور جاماندگان اربعین حسینی در تهران و سایر شهرهای ایران اشاره کرد.
راهپیمایی اربعین شیعیان به سوی کربلا، به یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین مراسم عزاداری شیعیان جهان، تبدیل شده، مراسمی که هر ساله میلیون‌ها عاشق را به سوی کربلای معلی می‌کشاند و البته آنان که از این سفر جامانده‌اند، خود را به قافله عشق رسانده و در شهر و دیار خود به عزاداری می‌پردازند. امسال نیز به رسم هر ساله مسلمانان بی‌شماری راهی عراق شده‌اند تا سرور و سالار شهیدان را زیارت کنند و به یاد مظلومیت او اشک بریزند. در این میان میلیون‌ها ایرانی نیز از مرزهای کشور عاشقانه راهی کربلا شده‌اند تا با پای پیاده مسیری را بپیمایند که روزگاری حسین و یارانش قدم در آن گذاردند. حالا اما با به پایان رسیدن اربعین حسینی، زائران کربلا دوباره راه موطن را پیش گرفته‌اند و به سوی ایران در حال بازگشتند.
آغاز موج بازگشت زائران اربعین
گرچه از چند روز گذشته موج بازگشت زائران کربلای معلی به کشور آغاز شده ولی همچنان مرزهای مشترک ایران با عراق باید در انتظار تردد نزدیک به یک میلیون نفر باشد. به گفته سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، تاکنون از ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر زائر ایرانی که به عتبات عالیات مشرف شده‌اند حدود ۲ میلیون ۱۰۰ هزار نفر به میهن بازگشته‌اند و یک میلیون نفر از هموطنان ما در حال حاضر در کشور عراق به سر می‌برند. به گفته فرمانده ناجا، از اول ماه صفر تاکنون ۷۵۰ هزار نفر از مرز شلمچه به عتبات عالیات مشرف شده‌اند که از این تعداد تاکنون ۴۵۰ هزار نفر به کشور بازگشته‌اند.
کاهش تصادفات از ابتدای همایش اربعین
با پایان مراسم پر‏فیض اربعین حسینی و بازگشت یک میلیون نفر زائر باقی‏مانده در عراق، یکی از مهم‌ترین دغدغه مسئولان بازگشت به سلامت زائران به میهن است. میرمسعود حسینیان، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلای معلی روز جمعه از فوت ۱۰۰ نفر از زائران حسینی در عراق خبر داده و گفته است: حدود ۳۵ نفر از این افراد بر اثر سانحه تصادف جان خود را از دست داده‌اند. با این حال اما سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی از کاهش ۱۱ درصدی تصادفات با وجود افزایش تردد خودروهای زائران از ابتدای همایش اربعین تاکنون خبر داده است. موج بازگشت زائران اما دوباره احتمال رخداد سوانح جاده‌ای را بیشتر می‌کند و همین امر دلیلی است بر افزایش تدابیر جاده‌ای در مرزها در طول یک هفته پیش ‏رو تا زوار به سلامت به خانه‌های خود بازگردند. سردار اشتری در این رابطه گفته است: «اولویت اصلی امنیت زائران و مرزهاست که خدای ناکرده مشکلی پیش نیاید، اگرچه همه پای کار هستند و بایستی این هوشیاری تا خاتمه بازگشت زائران تشدید شود.» او پیش‌بینی کرده است که تا هفته آینده، روند بازگشت زائران ادامه داشته باشد. به همین دلیل نیروی انتظامی تا پایان این ماموریت در کنار زوار خواهد بود.
بازگشت زائران اربعین بدون هیچ مشکل امنیتی
گرچه 23 مهرماه همزمان با روزهای آغازین اربعین حسینی، وزارت دفاع عراق در بیانیه‌ای از کشف و خنثی‌سازی یک طرح تروریستی تروریست‌های داعش برای حمله به زائران اربعین حسینی در منطقه السیفونه سامرا خبر داد اما با تلاش‌های حافظان امنیت زائران دیگر چنین خبرهایی به گوش نرسید. سردار محمد شرفی، رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفته است: «با پایش تصویری و میدانی مسیر بازگشت زائران حرم حسینی از مرزهای چهارگانه به سمت کشور بازگشت زوار بدون هیچ اتفاق و مشکل امنیتی در جریان است.» او با اشاره به روند بازگشت زوار به کشور اظهار کرده: «خوشبختانه و به لطف پروردگار متعال حسب تدابیر پیش‌بینی شده توسط پلیس و سایر نهادهای دست‌اندرکار مشکل خاصی که روند تردد زائران را با اختلال روبه‏رو کند، وجود نداشته است و پلیس پیشگیری ناجا هنگام بازگشت زائران همانند مرحله رفت به کشور عراق مدیریت لایه به لایه جمعیت را در دستور کار دارد که نتایج آن نیز تاکنون مثبت ارزیابی می‌شود.» به گفته شرفی، با حمایت مسئولان کشوری، استانی و تلاش بی‌وقفه نیروی انتظامی، تمام شرایط پذیرایی از زائران از جمله مکان‌های مناسب برای اقامت موقت‌ آنان و وسایل حمل و نقل عمومی برای انتقال این افراد همچنان فعال است. رئیس پلیس پیشگیری ناجا اعلام کرده است که با وجود سبک‌تر شدن حجم بازگشت زائران این موج همچنان ادامه دارد و وظیفه نیروی انتظامی هنوز به پایان نرسیده است و تا بازگشت آخرین زائر خدمات‌رسانی همچنان ادامه دارد.
او به مردم و زائران سفارش کرده که به توصیه‌های ایمنی پلیس توجه و از انجام اقدامات سهل‌انگارانه و مخاطره‌آمیز پرهیز کنند، همچنین زوار می‌توانند در صورت مهیا نبودن وسایل حمل و نقل به سوی مقصد دلخواه و یا پرهیز از رانندگی به دلیل خستگی و خواب‌آلودگی از ظرفیت بسیار خوب توقفگاه‌ها استفاده کنند تا پس از حل مشکل یا رفع خستگی بتوانند به مسیر خود ادامه دهند. شرفی همچنین با ابراز رضایت از اینکه هیچ‌گونه مشکل خاصی در مرزها و مسیر بازگشت زائران وجود نداشته است، اظهار امیدواری کرده که با همکاری کامل مردم و نیروی انتظامی این ماموریت بزرگ و گسترده تا پایان به‌خوبی ادامه یابد.
سردار سیدکمال هادیانفر، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا نیز درباره تدابیر پلیس برای بازگشت زائران اظهارکرده:‌ «موج بازگشت زائران از چند روز قبل آغاز شده و در روزهای آتی، آخرین گروه‌ها از زائرانی که در کشور عراق بودند به کشور بازخواهند گشت. ‏ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی نیز از همان نخستین روز اجرای طرح ترافیکی ویژه اربعین در سراسر کشور به خصوص سه استان کرمانشاه، ایلام و خوزستان و محورهای منتهی به چهار پایانه مرزی در آماده‌باش کامل بودند و این آمادگی ادامه خواهد داشت.»‏ وی با بیان اینکه ماموران پلیس بر بازگشت زائران اربعین نیز نظارت دارند، گفته است: «خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی به وسیله سامانه سپهتن نظارت می‌شوند. رانندگان خودروهای شخصی نیز لازم است مواردی را رعایت کنند از جمله اینکه از رانندگی در حالت خستگی و خواب‌آلودگی و نیز رانندگی با شتاب ‏و عجله پرهیز کنند. ماموران پلیس نیز در این مسیرها مستقر بوده و با تخلفات حادثه‌ساز رانندگی مانند سرعت و سبقت غیرمجاز، تجاوز به چپ، انجام حرکات مارپیچ و‏... برخورد خواهند کرد، چرا که نباید اجازه دهیم تا رفتار غلط یک راننده شیرینی و سفر دیگر زائران را نیز تلخ کند.» رئیس پلیس راهور ناجا در مورد تصادفات رانندگی که در کشور عراق رخ داده نیز گفته:‌ «قبل از مراسم اربعین در جلسات مشترکی با طرف عراقی یک‌سری مسائل را به آنها منتقل کردیم و خوشبختانه بر اساس نتایج جلسات هماهنگی که بین پلیس ما و پلس عراق برگزار شد، آنها نیز بر تخلفات رانندگی نظارت و کنترل دارند.» هادیانفر با بیان اینکه سقف سرعت مجاز در جاده‌های ایران و عراق ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت است، گفته: «میزان سرعت مجاز در هر دو کشور یکسان است، اما متاسفانه در عراق سیستم نظارت هوشمندی که ما در ایران از آن استفاده می‌کنیم وجود ندارد.» وی با اشاره به اتوبوس‌های ایرانی که با مجوز کاپوتاژ به کشور عراق رفته‌اند نیز اظهار کرده: «بر این اتوبوس‌ها به وسیله سامانه سپهتن نظارت داریم و حتی اگر در خاک کشور عراق نیز مرتکب تخلف رانندگی شود، پس از بازگشت به ایران نسبت به اعمال قانون متخلفان اقدام خواهیم کرد. چند روز پیش از آغاز سفرها هم ابلاغ کردیم که رانندگان ایرانی که می‌خواهند به کشور عراق بروند، به پلیس دعوت شده و تاکیدات لازم در مورد رانندگی ایمن و رعایت قوانین و مقررات به آنها انجام شود. در روزهای اخیر نیز چند مورد سرعت غیرمجاز اتوبوس‌های ایرانی در کشور عراق گزارش شد که با راننده تماس گرفته و تذکرات لازم به آنها داده شد.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام