سرمقاله

روانکاوی سیاسی

کورش الماسی

طی یک ماه اخیر وزیر کشور دوبار از پرترافیک‌ترین مرز کشور با عراق یعنی مهران بازدید کرد. برنامه آخرین حضور رحمانی فضلی از صبح روز پنجشنبه آغاز شد. وزیر کشور به همراه هیئتی از جمله وزیر راه و شهرسازی وارد شهر آبادان شد. رحمانی فضلی با اشاره به فراز و فرود روند تردد زائران حسینی، عنوان کرد: تمهیدات لازم برای بازگشت زائران حسینی فراهم شده که از آن جمله می‌توان به استقرار اتوبوس‌های بسیار برای جابه‌جایی زائران و تعیین اماکن مختلف برای استراحت و اسکان آنها اشاره کرد.
رحمانی فضلی در جلسه ستاد اربعین استان خوزستان که در فرمانداری خرمشهر برگزار شد، ضمن تقدیر از تمامی دستگاه‌های اجرایی برای اداره و مدیریت خدمت به جمعیت زائران حسینی و ساماندهی تردد و حضور آنها گفت: یقیناً استان‌هایی که زحمت زیادی بر دوش آنها است مثل خوزستان، ایلام و اخیراً کرمانشاه، پرچمدار و جلودار خدمت‌رسانی به زائران حسینی هستند.
وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه توفیق خدمت‌رسانی به زوار اربعین لطفی است که از سوی خداوند به مسئولان عنایت شده است، تاکید کرد: انسان برخلاف سایر موجودات توانایی بازگشت به گذشته دارد، این بازگشت به گذشته شخصی نیست بلکه به تاریخ انسان‌ها است، باید بر اساس روایت‌های مختلف که اساس همه آنها حق‌جویی امام حسین‌(ع) و ظلم دشمنان است. به گذشته کربلا نگاهی داشته باشیم چرا که زمینه عبرت، تجربه اندوزی و تولید علم و دانش است. رحمانی فضلی ادامه داد: حقانیت امام حسین(ع) تحقق همان شعاری است که تحت عنوان «هل من ناصر ینصرنی» و آیه «ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم» مطرح می‌شود و همه خدمات‌رسانان به زائران حسینی جزو ناصران، خادمان و حامیان این حقیقت مطهر و جاویدان هستند.
وزیر کشور اضافه کرد: روند بیش از یک هزار سال قبل اربعین تا کنون نشان داده که خاستگاه این حرکت جهانی در قلوب انسان‌ها است. در اربعین افراد مختلف با هر نوع دین و گرایشی این حقیقت قلبی را مشاهده و در عین حال به سراسر نقاط جهان منتشر می‌کنند. وی در همین راستا به بیانات رهبری در جمع موکب‌داران عراقی اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری به ابعاد معنوی و فرهنگی اربعین تاکیدات بسیاری داشتند. ما همه مقدمات را باید فراهم کنیم تا آن واقعه تاریخ‌ساز و تجلی حقیقت و معنویت و ابعاد عظیم و باشکوه فرهنگی آن بیشتر خود را نشان دهد که الان در کل دنیا مردم تشنه این نوع معارف، اصول، ارزش‌ها و عقاید هستند.
وزیر کشور در ادامه با اعلام خبر افزایش بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری تعداد زائران حسینی نسبت به سال گذشته تا ۱۸ ماه صفر، تصریح کرد: روند فزاینده و روبه رشد حضور زائران حسینی هر سال رقم می‌خورد و نشان‌دهنده ظرفیت‌های بالقوه اربعین است.
وزرای کشور و راه و شهرسازی از پایانه مرزی مهران به عنوان یکی از چهار کانون اصلی تردد زائران اربعین حسینی بازدید کردند. قابل ذکر است که در مراسم امسال اربعین حسینی، مهران به تنهایی بار پذیرش ۵۶ درصد زائران حسینی را به دوش کشیده بود. در همین راستا وزیر کشور در بازدید از مرز مهران در عصر روز پنجشنبه تمامی توصیه‌های لازم اعم از استراحت کوتاه در پایانه مرزی، استفاده از امکانات و خدمات بهداشتی، حمل و نقل به زائران اعلام کرد و گفت: امروز توفیق شد از مرز شلمچه در خوزستان بازدید داشته باشیم و هم اکنون نیز در مرز مهران و از اینجا، نائب الزیاره همه مردم عزیز هستیم.
وزیر کشور در ادامه اشاره کرد: الحمدلله با تمهیداتی که اندیشیده شده بود و علی‌رغم پیش‌بینی‌ها که در بازگشت با تراکم و ازدحام زائران مواجه شویم، به لطف خداوند و همکاری زائران عزیز، مدیریت خوبی درخصوص بازگشت زائران اربعین انجام شد و سفرها را به گونه‌ای تنظیم کردند که از سه روز قبل ورودی‌ها به کشور نسبت به خروجی‌ها افزایش یافته است. امروز نسبت خروجی به ورودی در مرزهای کشور تقریبا یک به ۱۰ بود؛ یعنی در مقابل هر یک نفری که خارج می‌شود، ده نفر وارد کشور می‌شوند. نکته دیگری که وزیر کشور به آن اشاره کرد، رکورد خروج ۳۶۰ هزار نفر ظرف یک روز بود که با مدیریت نهادهای متولی به نحو هوشمندانه‌ای مدیریت شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام