سرمقاله

یک وعده و چند نکته

ژوبین صفاری

کیمیا نجفی
«اجاره روزانه خانه 100 متری در مرکز تهران تنها با 200 هزار تومان»، «آپارتمان شیک و مبله در محدود پونک با اجاره‌ای روزانه 350 تا 400 هزار تومان»، «خانه‌ای یک خوابه واقع در جردن با اجاره‌‌ای روزانه 600 هزار تومان» کم نیستند از این قیبل آگهی‌های اجاره‌‏ روزانه واحدهای مسکونی! تنها کافی است در سایت‌های تبلیغانی جست‌و‌جویی داشته باشیم، آنگاه خواهیم دید که باب شدن اجاره ساعتی منازل موضوعی عجیب و غریب نیست و این پدیده به یک امر عادی تبدیل شده است.
خانه‌هایی که برای یک روز اجاره داده می‌شوند! این‌روزها جامعه با پدیده‌‏ اجاره روزانه خانه‌ها روبه‌رو است و متقاضیان با ساده‌ترین امکانات و بدون رد شدن از هفت‏خوان رستم می‌توانند واحدهای مسکونی را برای مدت کوتاهی اجاره کنند. روند کار به این صورت است که ‏در برخی از سایت‌های تبلیغاتی خانه‌هایی تبلیغ شده‌‌اند که برای یک روز و حتی چند ساعت اجاره داده می‌شوند و جز کارت ملی اجاره‌کننده و پول هیچ مدرک شناسایی دیگر طلب نمی‌کنند! این در حالی است که اجاره‌دهندگان این منازل می‌گویند که این خانه‌ها در مدت اجاره در اختیار شخصی است که آن را اجاره کرده و ورود آن شخص با هر کس دیگری‏ به این واحدها آزاد است!
هشدار درخصوص اجاره شدن خانه‌ها به صورت روزانه
این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که هشدارهای بسیاری درخصوص اجاره کرن اینگونه واحدها داده می‌شود. اخیرا سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران درخصوص اجاره روزانه واحدهای مسکونی گفته است که اجاره دادن منزل و املاک بدون رعایت ضوابط، خلاف قانون بوده و تنها مرجع و مرکز قانونی برای اجاره دادن املاک به صورت ساعتی، روزانه و سالیانه خود اتحادیه املاک است.
از سوی دیگر مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با ایرنا در این خصوص گفته است که مالکان این خانه‌ها از طریق سایت‌ها آگهی می‌دهند و متاسفانه هیچ کنترلی روی آنها نیست اما ما به تمامی دفاتر املاک ابلاغ کرده‌ایم که حق انعقاد قرارداد اجاره ساعتی و روزانه خانه‌ها را ندارند.
سایت‌ها ابزار اجاره روزانه هستند یا دفاتر مشاوران املاک؟
رئیس اتحادیه مشاوران املاک یادآور شده است که افرادی در سایت‌ها آگهی می‌دهند و بدون اینکه دفاتر املاک را در جریان بگذارند از طریق آگهی، خانه خود را اجاره می‌دهند. در این راستا به سراغ برخی از مشاوران املاک رفته و در خصوص اجاره روزانه منازل با آنها گفت‌وگویی داشته‌ایم. پارسا یکی از مشاوران املاک تهران درخصوص اجاره منازل مسکونی به صورت روزانه و یا ساعتی در تهران به «ابتکار» گفت: «من تنها در سایت‌های تبلیغاتی چنین آگهی‌ها را دیده‌ام. بعید می‌دانم که دفاتر مشاوران املاک چنین قراردادهایی را ببندند، دست‌کم در محدوده‌‏ فعالیتی خودمان تا به حال چنین موردی را شاهد نبودم. به نظر بنده باید برای جلوگیری از اینگونه معاملات سایت‌های تبلیغاتی را رصد کنند».
ایمان مشاور املاک دیگری با اشاره به باب شدن اجاره روزانه خانه‌ها به «ابتکار» گفت: «اینگونه اقدامات اصلا وجهه خوبی ندارد و تا آنجا که من می‌دانم دفاتر مشاور املاک چنین اقداماتی را انجام نمی‌دهند».
به سادگی یک تماس!
به سادگی یک تماس خانه‌ای را اجاره می‌کنید! بله به همین سادگی، فقط کافی است شماره فرد آگهی‌دهنده را بگیرید و پس از توافق بر سر نرخ اجاره خانه‏ای را برای مدت کوتاهی اجاره کنید. بدون آنکه از شما مدارک شناسایی بخواهند و یا نسبت کسانی که می‌خواهید با خود به آن خانه ببرید را سوال کنند. با توجه به این مسائل می‌توانیم دریابیم که هر روز پدیده اجاره کوتاه‌مدت خانه‌ها به مرز هشدار نزدیک‌تر می‌شود و قطعا آسیب‌های اجتماعی بی‏شماری را به همراه خواهد داشت. حسام عقبایی، نایب‌رئیس اتحادیه املاک با اشاره به رواج اجاره ساعتی و روزانه مسکن در کشور به‌خصوص در پایتخت به «ابتکار»گفت: متاسفانه این امر در شهرهای بزرگ فراگیر شده است، با توجه به این مسئله ما اعلام کرده‌ایم که اجاره دادن ساعتی و روزانه واحدهای مسکونی توسط مشاوران املاک ممنوع است و آنها نمی‌توانند قرارداد واحد اجاره‌ای را برای کمتر از یک سال تنظیم کنند. افرادی که واحدهای مسکونی خود را به صورت روزانه و یا ساعتی اجاره می‌دهند باید مجوز لازم برای این کار را داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه انجام دادن اینگونه معاملات یک شغل محسوب می‌شود ادامه داد: با توجه به اینگونه معاملات می‌توانیم بگوییم که اینگونه فعالیت‌ها یک نوع شغل تلقی می‌شود. باید امکاناتی باشد تا افرادی که به واحدهای مسکونی ورود پیدا می‌کنند احراز هویت‌ شوند و پس از آن خانه‌ها را اجاره دهند. همانطور که گفتم اینگونه فعالیت‌ها یک شغل تابع اتحادیه‌هایی مانند اتحادیه هتل‌داران محسوب می‌شود و مشاوران املاک اصلا اجازه اجاره خانه‌ها به صورت روزانه و یا ساعتی را ندارند.
نایب‌رئیس اتحادیه املاک اجاره دادن خانه‌ها به صورت روزانه و غیرقانونی بودن آنها را بستری برای گسترش معضلات اجتماعی دانست و در این باره گفت: عموم منازلی که با این شرایط اجاره داده می‌شوند از طریق سایت‌ها و فضای مجازی است و بستری برای فساد، فحشا و معضلات اجتماعی دیگری برای جامعه بوده که به شدت با این روند مخالف هستیم و باید هر چه زود این افراد شناسایی شوند.
عقبایی معتقد است که منعی برای اجاره منازل در چارچوب قوانین وجود ندارد، وی در این راستا افزود: منعی برای فردی که تمایل به اجاره واحد مسکونی خود در مدت کوتاه را دارد، نیست اما تمام مراحل کار باید قانون‌مند باشد و با نظارت کامل این روند طی شود. در غیر این صورت اینگونه اقدامات خلاف قانون بوده و ما نیز برای مشاوران املاک این کار را منع کرده‌ایم.
وی اظهار کرد: ما باید بدانیم که در تمام شهرها به‏خصوص شهرهای بزرگ دفاتر مشاوران املاک به اینگونه فضاها ورود پیدا نمی‌کنند و برای انجام تمام معاملات احراز هویت را خواهند داشت. عموم افرادی که می‌خواهند از این واحدهای مسکونی استفاده کنند به دنبال این هستند که هویت‌شان معلوم نباشد وگرنه به راحتی می‌توانند در هتل‌ها و یا مسافرخانه‌ها با قیمتی پایین‌تر از اجاره روزانه خانه‌ها اقامت داشته باشند.
عقبایی در پایان به راه‌حلی برای جلوگیری از بیشتر شدن اجاره روزانه خانه‌ها به شکل غیرقانونی اشاره کرد و گفت: من معتقدم بهترین راه‌حل برای جلوگیری از شیوع بیشتر این پدیده این است که وزارت ارتباطات و فناوری و همچنین وزارت ارشاد هردو جلو فعالیت این افراد و مجموعه‌هایی که به صورت غیرقانونی در فضای مجازی به تبلیغات می‌پردازند را بگیرند و اجازه فعالیت غیرقانونی را به این افراد ندهند. از این طریق است که می‌توان مانع از مهیا شدن فرصت و بستری برای جرائم و آسیب‌های اجتماعی در جامعه شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام