سرمقاله

فرصت‌هایی که دریغ می‌شوند

علیرضا صدقی

رئیس‌جمهوری روز گذشته در مراسم تجدید میثاق اعضای دولت با آرمان‌های امام راحل در مرقد بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، با بیان اینکه همه توان دولت برای اجرای آرمان‌های انقلاب به کار گرفته می‌شود، گفت: امروز روز حمایت بیشتر مردم از دولت و خدمت بیشتر دولت به مردم است و مطمئنا با وحدت دولت و ملت، از پیچ تاریخی کنونی عبور و دشمن را مایوس خواهیم کرد.
به گزارش ایسنا،‌ حسن روحانی ضمن گرامیداشت یاد امام راحل و شهیدان رجایی و باهنر و هفته دولت، گفت: امام خمینی(ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان معمار نظام جمهوری اسلامی ایران مسیر خدمت به مردم را به همه نشان داد و حضور هیئت دولت در آغاز سومین سال دولت دوازدهم در کنار مرقد ایشان تعهد چندباره به مسیر و راهی است که امام بزرگوار برگزیده و معرفی کردند، امام بزرگوار یک نهضت عظیم و اسلامی را به انقلاب اسلامی رساند و راهبری انقلاب را برعهده گرفت.
رئیس‌جمهوری بالاترین مرتبه در نهضت، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را مرحله دولت‌سازی دانست و گفت: دولت‌سازی مرحله بسیار سختی است و بسیاری آن را بعد از فرهنگ‌سازی و تمدن‌سازی مرحله دوم در این راه می‌نامند.
وی با تاکید بر اینکه همه توان خود را برای اجرای آرمان‌های انقلاب به کار گرفته‌ایم، اظهار کرد: مطابق تاکیدات امام راحل دولتی موفق است که به مردم خدمت کند و دولتی می‌تواند مسیر خود را ادامه دهد که مورد حمایت و پشتیبانی مردم باشد و امام راحل تاکید داشتند که این دو در کنار یکدیگر قرار دارند.
روحانی با بیان اینکه گفته امام راحل در این خصوص که میزان رای ملت است، یک شعار و تظاهر به دموکراسی نیست، تصریح کرد: این گفته یک نظریه سیاسی، حقوقی و حتی فقهی بود و در حکومت اسلامی اداره جامعه با رای و نظر مردم صورت می‌گیرد به همین دلیل است که انقلاب و نظام جمهوری اسلامی تا امروز مستحکم باقی مانده است.
او خاطر نشان کرد: نسل اول و دوم انقلاب بار مسئولیت نظام و اداره کشور را در روزهای سخت بر دوش داشتند و آینده نظام متعلق به نسل سوم و چهارم انقلاب است.
رئیس‌جمهوری خاطر نشان کرد: ما نسل اول و دومی‌ها کم‌کم باید خانه را تمیز کرده و آن را به صاحبخانه که نسل سوم و چهارم هستند بسپاریم. لذا در این مقطع استفاده از ظرفیت نسل جوان و تحصیل کرده در اداره و مدیریت کشور یک ضرورت است.
روحانی در ادامه تاکید کرد: تا زمانی که انقلاب و نظام به مردم متصل است و با رای مردم مشروعیت می‌یابد، هیچ گزندی نمی‌تواند این نظام را از پا در آورده و یا تهدید کند.
رئیس‌جمهوری اضافه کرد: 30 سال از رحلت امام راحل می‌گذرد و نظامی که ایشان برپا کردند، نه تنها در برابر باد و باران مصون بوده، حتی در برابر طوفان و سیل نیز مقاوم ایستاده است و نظام جمهوری اسلامی، ایرانی با قدرت را در منطقه حساس خاورمیانه به نمایش گذاشته است.
روحانی تاکید کرد: تا زمانی که مردم با انقلاب و نظام و انقلاب با مردم باشد این نظام به کار خود ادامه خواهد داد.
رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروز در شرایط بسیار سخت و پیچیده‌ای قرار گرفته‌ایم، گفت: در طول یک سال گذشته مردم در رنج و سختی بودند، اما همچنان مقاوم و استوار در برابر توطئه‌های بیگانگان ایستادگی کردند و امروز روز حمایت مردم از دولت و خدمت بیشتر دولت به مردم است.
روحانی با تاکید بر اینکه دولت از انتقاد دلسوزانه استقبال و حمایت می‌کند، اظهار کرد: انتقاد از دولت بلامانع است و حتی در دولت یازدهم و دوازدهم انتقاد از دولت بی‌هزینه و حتی توام با جایزه و تشویق بوده است .
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه انتقاد بی‌هزینه از آثار دولت یازدهم و دوازدهم است که برای همیشه باقی می‌ماند، گفت: بسیار سخت است که این آثار دولت یازدهم و دوازدهم را پس از این کسی بتواند تغییر دهد.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه انتقاد به تنهایی کافی نیست و نیاز به دلسوزی هم داریم، تصریح کرد: نقد دلسوازنه غیر از تخریب کینه‌توزانه است. لذا پس از انتقاد همه باید برای اصلاح جامعه دست به دست هم دهیم و در این شرایط همدیگر را یاری کنیم تا به مقصد نهایی برسیم.
روحانی خاطر نشان کرد: امام راحل تاکید داشتند که بار سنگین مسئولیت اداره کشور بر دوش دولت است و همه باید از آن حمایت کنند و رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار اخیرشان با هیئت دولت تاکید فرمودند که دولت در میدان است و بار اصلی مسئولیت را بر دوش دارد و همه باید از دولت حمایت کرده و دولت را یاری کنند.
رئیس‌جمهوری تصریح کرد: بدون تردید با وحدت و همدلی بین دولت و مردم و همه نخبگان و به ویژه نسل جوان، از این پیچ تاریخی عبور کرده و دشمن را مایوس خواهیم کرد.
روحانی با تاکید بر اینکه وحدت، تلاش و ایستادگی همه مسئولان و مردم، دشمن را مایوس می‌کند، گفت: توطئه دشمنان روزی به پایان می‌رسد که از ضربه زدن به نظام مایوس شوند. لذا هدف بزرگ ما مایوس کردن دشمنان است.
رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: امید به آینده بهتر مردم هدف دیگری است که آن را با قدرت پیگیری می‌کنیم و معتقدیم تا زمانی که امید وجود دارد، مسیر پیشرفت به خوبی ادامه خواهد یافت.
روحانی افزود: به رغم اینکه فشار و سختی مردم در سال‌های اخیر بیشتر شده است اما این احساس وجود دارد که در ماه‌های اخیر مقداری از مشکلات مردم کاسته شده است. آمارهای دو ماهه اخیر و نیز آمار روز گذشته مرکز آمار، نشان می‌دهد که هم نرخ تورم ماهانه و هم تورم نقطه به نقطه نسبت به ماه‌های ابتدایی سال کاهش یافته است. اگر چه باید همچنان برای رفع مشکل تورم تلاش‌های خود را ادامه دهیم.
رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه دولت در شرایط کنونی همه توان خود را برای رفاه مردم به کار گرفته است، گفت: گاهی مشکلات ناشی از قصور و کوتاهی و گاهی ناشی از تقصیر و خطا است. اما زمانی نیز به خاطر شرایط ناخواسته‌ای است که از سوی دشمن تحمیل می‌شود.
روحانی تصریح کرد: دولت همه توان خود را برای ایجاد روابط مناسب با جهان شرق و غرب به کار گرفته است اما یک دولت تازه‌کار ناشی باعث شد که زحمت فراوانی برای مردم ما و منطقه، حتی مردم خودش ایجاد شود.
رئیس‌جمهوری افزود: در این شرایط وجود مشکلات ناشی از تقصیر و قصور معنا ندارد، بلکه به خاطر تحمیل شرایط سخت از سوی دشمن برای ملت ایران است، لذا همه باید به این ویژگی توجه داشته باشیم و برای تغییر این شرایط ناخواسته در کنار یکدیگر تلاش کنیم.
روحانی با بیان اینکه جامعه قوی در کنار دولت قوی، دولت قوی در کنار رهبری قوی و رهبری قوی در کنار انقلاب قوی قرار دارد، خاطرنشان کرد: امروز با تضعیف دولت کسی تقویت نمی‌شود‌ بلکه این کار دشمنان را برای توطئه بیشتر ترغیب می‌کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام