سرمقاله

سوالات بی‫جواب در هیاهوی سوال از رئیس جمهوری

ژوبین صفاری

علی‏اکبرصالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، در مراسم آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درباره گام سوم کاهش تعهدات هسته‏ای تصمیمی گرفته شده است، گفت:‌ هیئت نظارت بر برجام در این خصوص تشکیل جلسه داده و مشورت می کند و نظر رهبری هم اخذ می‏شود.
وی اظهار کرد: من هم اکنون در شرایطی نیستم که درباره گام سوم صحبت کنم و اظهار‏نظر من هم در حد حدس و گمان خواهد بود اما ما به عنوان مجری دستورات سناریوهای مختلفی را ارائه کردیم.
وی افزود: این سناریوها بررسی شده است اما اینکه تا به حال دستوری در این خصوص صادر شده است یا خیر ترجیح می‏دهم صحبت نکنم و هر موقع مسئولان تصمیم لازم را اتخاذ کنند سازمان آمادگی دارد آن تصمیمات را در اسرع وقت عملیاتی کند.
رئیس سازمان انرژی در پاسخ به سوال دیگری درباره تمدید معافیت‌های هسته‏ای ایران از سوی آمریکا و اینکه آیا بازه زمانی این تمدیدها مشکلی در همکاری هسته‏ای ایجاد نمی‏کند اظهار کرد: همکاری‏های ما در چارچوب برجام با اروپا، روسیه و چین ادامه دارد. ساخت واحدهای ۲ و ۳ بوشهر به خوبی پیش می‏رود و ما حتی از برنامه هم جلوتر هستیم ضمن اینکه نباید فراموش کرد بحث تامین مالی این پروژه هم بحث مهمی است اما در مجموع از زمان‏بندی پیش‏بینی‏شده جلوتر هستیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر ما برجام را به ۳ بخش فنی، اقتصادی و حقوقی تقسیم کنیم در بخش فنی هیچ مشکلی نداریم و بخش‏های مختلف آن اعم از غنی‏سازی اکتشاف، استخراج ساخت نیروگاه‏ها و سایت‏های جدید به خوبی پیش می‏رود و ما به صورت طبیعی پیش می‏رویم و سرعت ما هم متناسب با امکانات و الزامات کشور است.
صالحی گفت: اگر هم در بعد حقوقی و سیاسی و اقتصادی طرف مقابل بدقولی می‏کند ما می‏توانیم در بخش فنی واکنش متناسب را بدهیم و حوزه فنی برجام این قابلیت را دارد. ما فقط در یک مورد در پروژه ایتر اعتراض داشتیم که قرار شد اروپایی‏ها آن را به گونه دیگری جبران کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام