سرمقاله

سوالات بی‫جواب در هیاهوی سوال از رئیس جمهوری

ژوبین صفاری

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی جزئیات اجرای طرح‌های تامین مسکن به روش فروش اقساطی زمین و تامین مسکن اجاره‌ای را تشریح کرد.
به گزارش مهر، عباس فرهادیه درباره جزئیات طرح تام فاز (تامین مسکن به روش فروش اقساطی زمین) اظهار کرد: مشکلی که در حال حاضر در بخش ساخت و ساز وجود دارد، تفاوت بالای هزینه تمام شده ساخت با قیمت زمین است که به صورت ۶۰ درصد هزینه زمین و ۴۰ درصد هزینه ساخت و ساز این نسبت وجود دارد.
وی افزود: بسیاری از متقاضیان خرید مسکن، هزینه تمام شده ساخت یک واحد ۷۵ متری که حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان می‌شود را دارند اما نمی‌توانند خانه‌دار شوند چون قیمت زمین چند برابر قیمت ساخت این واحد است و خانوارها هزینه خریداری مسکن را ندارند.
پول ساخت را یکجا می‌گیریم، پول زمین را در اقساط ۱۰ ساله
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: از همین رو پیشنهاد شده تا در طرح تام فاز، مکانیزمی طراحی شود که کسانی که قدرت پرداخت پول ساخت (اعیانی) را دارند اما از پرداخت هزینه زمین (عرصه) ناتوانند، پول اعیان را یکجا در ابتدای پروژه ساخت، به یک حساب مسدودی در بانک عامل واریز کنند که خیال پیمانکار راحت باشد که پول ساخت و ساز وجود دارد؛ سپس پیمانکار وارد ساخت و ساز شود. پیمانکار نیز قرار نیست هزینه ساخت را افزایش دهد‌ بلکه همان هزینه‌ای که در ابتدای پیمان، قرارداد شده است را تا انتها بر عهده می‌گیرد و افزایش هزینه ساخت نخواهیم داشت. سهم زمین هم که سهم دولت است، در فروش اقساطی ۱۰ ساله از سوی خریدار بازپرداخت می‌شود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا این روش با روش فروش مسکن در طرح مسکن ویژه منطقه تهرانسر شهر تهران تشابه دارد؟ گفت: طرح تام فاز با طرح مسکن ویژه تهرانسر تقریبا تشابه دارد اما در طرح مسکن ویژه، پول ساخت در طول مدت زمان اخذ شد و برخی متقاضیان پول ساخت را با تاخیر دادند که کل پروژه را با تاخیر زمانی روبه‌رو کرد. تام فاز به طرح مورت گیج در کشورهای خارجی شباهت دارد که گفته می‌شود خریدار ابتدا ۳۰ درصد را پرداخت کند و ۷۰ درصد به او تسهیلات داده می‌شود اما به جای آنکه ۷۰ درصد تسهیلات داده شود، دولت این ۷۰ درصد را بر عهده می‌گیرد.
فرهادیه تصریح کرد: پیشنهاد اولیه داده شده و در حال تنظیم سازوکار آن هستیم. به نظر ما در معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی، اگر این طرح اجرایی شود، مشکل بخشی از مردمی که پول ساخت را دارند ولی این پول یا به عنوان رهن (ودیعه مسکن) در اختیار موجر است یا به عنوان سرمایه‌گذاری در بازارهای موازی (ارز و طلا) در نقدینگی قرار دارد ولی هزینه خرید مسکن را ندارند، حل می‌کند.
به سپرده‌های مسدودی، سود بانکی تعلق می‌گیرد
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: به پولی که متقاضی در حساب مسدودی قرار می‌دهد، سود سپرده بانکی تعلق می‌گیرد. ضمن اینکه اجرای پروژه هم به دلیل تاخیر تادیه آورده از سوی متقاضیان، دچار مشکل نمی‌شود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا پرداخت یکجای آورده (هزینه ساخت) از سوی متقاضیانی که این پول را به عنوان ودیعه مسکن (پول پیش) کنار گذاشته‌اند، ولی در حال حاضر باید آن را به پیمانکار برای اجرای طرح تام فاز بدهند، مشکلی برای قشر مستاجر ایجاد نمی‌کند؟ خاطرنشان کرد: باید در دو سال زمان ساخت، به سمت پرداخت اجاره‌بهای بیشتر بروند و ودیعه کمتری به موجر بپردازند. ضمن اینکه سود سپرده‌ای که به حساب مسدودی از سوی بانک عامل به متقاضی در طول زمان ساخت تعلق می‌گیرد، می‌تواند به عنوان بخشی از مابه‌التفاوت اجاره‌بها به متقاضیان کمک کار باشد. فردی که می‌خواهد خانه‌دار شود، باید قدری به خودش فشار بیاورد. البته پرداخت سود سپرده به حساب مسدودی، از آنجا که این مبلغ به تدریج در اختیار پیمانکار قرار می‌گیرد، در هر بار که مبلغی که کسر می‌شود، سود سپرده به مبلغ باقی مانده تعلق می‌گیرد.
تام اج؛ برنامه‌ریزی برای اجرای دو روش «اجاره‌داری حرفه‌ای» و «ساخت مسکن برای اجاره»
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درباره طرح تام اِج (تامین مسکن اجاره‌ای) تصریح کرد: قرار است با این طرح، اجاره‌داری حرفه‌ای را در کشور اجرایی کنیم. ماجرا از این قرار است که یک مالک، چند ملک در چند نقطه تهران داشته باشد؛ اجاره دادن این واحدها، آسیب زیادی به مالک وارد کرده و مشکلات گسترده‌ای با موجران خواهد داشت. مثلا وقتی لوله‌کشی یا تاسیسات واحدها دچار مشکل می‌شود، امکان تخلیه مستاجر را ندارد، مستاجران از پرداخت اجاره‌بها سر باز می‌زنند و بسیاری مشکلات فنی یا حقوقی دیگر. در هیچ جای دنیا، مردم شخصا و راسا وارد موضوع اجاره‌داری نمی‌شوند بلکه موسساتی هستند که این کار را انجام می‌دهند و درصدی هم از اجاره بابت اجرای کارهای موجر برمی‌دارند. حُسن این کار این است که موسسه واسطه همه کارهای لازم را انجام می‌دهد؛ چون تعداد زیادی واحد اجاره‌ای در اختیار دارد، برای او به صرفه است که تیم تاسیساتی و تعمیرکار داشته باشد یا وکیل برای انجام کارهای حقوقی واحدهای تحت پوشش خود جذب کند. اجاره‌داری حرفه‌ای قیمت تمام شده اجاره‌بها را کاهش می‌دهد. تحویل واحدها به موجر یا جذب مستاجر جدید را هم همین موسسات انجام می‌دهند.
طرح ساخت مسکن اجاره‌ای فوق‌العاده سودده است
فرهادیه با بیان اینکه مطالعات اقتصادی این طرح انجام شده اظهار کرد: مطالعات ما حتی در حالات سخت‌گیرانه نشان می‌دهد این طرح، یک کسب و کار بسیار سودده و به نفع سرمایه‌گذار است. وی درباره طرح تام کاد (تامین مسکن کارکنان دولت) نیز گفت: آنچه در این طرح پیش‌بینی شده، ۵ سال اول برای ورود به طرح بوده و ۱۵ سال نیز بعد از سکونت، باید اقساط آن واریز شود که مجموعا کارکنان دولت می‌توانند در ۲۰ سال صاحبخانه شوند. سازمان برنامه و بودجه هم با جدیت در حال تهیه آیین‌نامه اجرایی آن است.
مخالفت دولت با معافیت مالیاتی موجران خوش حساب
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن درباره سرنوشت لایحه‌ای که وزارت راه و شهرسازی برای اصلاح قانون مالک و مستاجر و استفاده از ابزار مالیاتی برای تشویق موجران به عدم افزایش اجاره‌بها، به کمیسیون اقتصاد دولت داده بود، گفت: با تغییری کوچک به سازمان امور مالیاتی واگذار شد و قرار شد سازمان امور مالیاتی نقطه بهینه‌ای برای معافیت مالیاتی این لایحه بیابد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا نقطه بهینه معافیت مالیاتی، بر اساس متراژ است یا قیمت؟ گفت: هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم اما از آنجا که ملاک قرار دادن متراژ، بی‌عدالتی اجتماعی است و متراژ مسکن در نقاط مختلف شهرها یا حتی یک شهر با هم تفاوت دارد، معمولا اجاره‌بها را سازمان امور مالیاتی به عنوان نقطه بهینه معافیت مالیاتی در نظر می‌گیرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام