سرمقاله

ترامپ در برزخ

جلال خوش چهره

سرپرست سازمان تامین اجتماعی درباره سختی کار رانندگان و اینکه چرا مشمول سخت و زیان‌آوری نمی‌شوند از پیشنهاد ایجاد صندوق حمایت از رانندگان با کمک دولت خبر داد.
محمدحسن زدا در پرسش و پاسخ زنده اینستاگرامی با مخاطبانش در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا علی‌رغم اخباری که قبلاً اعلام کرده بودید کف حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی به دو میلیون تومان نرسید و برخی کمتر از این مبلغ دریافت می‌کنند؟ اظهار کرد: سوءتفاهمی پیش آمده بود و این مسئله را خوب توضیح نداده بودم. در بودجه‌بندی هرسال ما مجموع پولی که به هر فرد سالانه باید بپردازیم از حق مسکن، درمان و عیدی و… را محاسبه می‌کنیم. وی افزود: باید شفاف‌تر توضیح می‌دادیم. مجموع پولی که فرد دریافت می‌کند را تقسیم بر ۱۲ می‌کنیم که به حدود دو میلیون تومان می‌رسید. در حالی که همه برداشت کرده بودند که دریافتی خالص هر ماه به دو میلیون تومان می‌رسد.
زدا درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: این مهم یکی از دغدغه‌های اصلی ما است و روزی نیست که پیگیری نکنیم زیرا می‌دانیم شرایط بازنشستگان ما چقدر سخت است. مدل همسان‌سازی را طراحی و ارائه کرده‌ایم. کار در سازمان تامین اجتماعی انجام شده و مراحل بعدی باید در دولت طی شود و منابع مالی آن ۱۲ هزار میلیارد تومان برای سال اول است که تامین شود. وی افزود: مستمری‌بگیران ما دلخور هستند که چرا در سال ۹۸ همسان‌سازی برای بازنشستگان کشوری و لشکری انجام شد ولی برای بازنشستگان تامین اجتماعی دیده نشد. البته عددی که برای بازنشستگان کشوری نیز دیده شده کافی نبود و آن طور که مدیرعامل صندوق بازنشستگی در جلسه معاونان وزارت رفاه می‌گفت به هر نفر ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار نفر می‌رسد که این رقم مدنظر ما نیست و به دنبال آن هستیم منابع مالی کامل تامین شود.
وی درباره سختی کار رانندگان و اینکه چرا مشمول سخت و زیان‌آوری نمی‌شوند گفت: موافق این موضوع هستیم. دو گروه راننده داریم؛ یک گروه کسانی هستند که در شرکت‌ها و مراکز صنعتی کار می‌کنند که از سخت و زیان‌آوری استفاده می‌کنند. سرپرست سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: گروه دوم رانندگان خویش‌فرما هستند که کارگر کسی نیستند و برای خودشان کار می‌کنند. در کارگاه، کارفرما شرایط سخت را ایجاد کرده و بیمه شده ناچار است کار کند. در واقع مشمولین قانون سخت و زیان‌آور مشمول قانون کار هستند. اما رانندگان گروه دوم اینگونه نیستند. ما بی‌تفاوت هم نیستیم و پیشنهاد ما این بوده که صندوق حمایت از رانندگان ایجاد شود که اگر در قالب قانون جدید مختص این گروه در مجلس تصویب و این صندوق با کمک دولت، راننده و بخش خصوصی تشکیل شود، آنها هم سخت و زیان‌آور می‌شوند. در سختی کار این گروه شکی نیست.
وی جزئیات پرداخت وام به بازنشستگان را نیز اعلام کرد و گفت: از بانک رفاه خواستیم 150 میلیارد تومان اعتبار تخصیص دهد که در اختیار کانون‌ها است و بین دو تا سه میلیون تومان بر اساس اولویت‌ها پرداخت می‌شود. البته تامین این اعتبارات برای ما مشکل است، اما از هیچ تلاشی مضایقه نمی‌کنیم. زدا در پاسخ به اینکه چرا بیمه شده ناچار است هر شش ماه شناسنامه فرزند دخترش را به شعب بیمه ببرد تا اثبات کند مجرد است؟ گفت: ما با سازمان ثبت احوال لینک شدیم و اخیرا ارتباط برقرار شده و چهار واقعه طلاق، ازدواج، تولد و فوت را آنلاین استعلام می‌کنیم و در آینده مراجعه حضوری برای اثبات تجرد و وقایع ذکر شده نخواهیم داشت.
سرپرست سازمان تامین اجتماعی درباره درآمد پایین باربرها و در مقابل حق بیمه بالای آن گفت: بیمه باربری هفت درصد و پایین‌ترین نرخ است. متاسفانه افراد زیادی داشتیم که به صورت غیرقانونی از این حق بهره‌مند شده‌اند. به بانک‌های اطلاعاتی متصل شده‌ایم و اخیرا استعلامات لازم را انجام می‌دهیم. در میان کارگران ساختمانی افرادی را شناسایی کردیم که 200 خودروی گرانقیمت داشتند یا بالای 600 میلیارد تسهیلات بانکی استفاده کرده بودند. داشتن 200 خودرو جرم نیست، ولی قطعا آن فرد کارگر ساختمانی هم نیست. از این افراد می‌خواهیم از محل شغل اصلی خود بیمه شود. 100 هزار بیمه شده کارگر ساختمانی را شناسایی کردیم که غیرحق بودند.
سرپرست سازمان تامین اجتماعی درباره جزئیات واگذاری شرکت‌های شستا نیز توضیح داد: آنطور نیست که یک نسخه برای آن ارائه داده باشیم. شرکت‌های پربازده در بورس و با بالاترین قیمت واگذار می‌شوند. اما شرکت زیان‌ده را بورس نمی‌پذیرد و قیمت خوبی ندارد که آن را از طریق اجماع و ادغام و انحلال مدریت می‌کنیم. چند سناریو داریم و اجازه هم نخواهیم داد که اموال بیمه‌شدگان و کارفرمایان به تاراج برود. امانتداری می‌کنیم و محکم پای آن ایستاده‌ایم.
زدا با بیان اینکه هر ماه ۳۵۰ میلیارد تومان مقرری بیمه بیکاری می‌پردازیم؛ در پاسخ به پرسشی درباره علت نصف شدن مستمری همسر پس از فوت بیمه شده گفت: اصلاً این طور نیست ولی سهام همسر ۵۰ و سهام فرزندان از حقوق ۲۵ درصد است که جمع ریالی آن از کل حقوق نباید بیشتر باشد. اگر بیمه شده‌ای فوت کرد و فرزندی نداشت، همسر مستمری را کامل دریافت می‌کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام