سرمقاله

هوشیاری در برابر دشمنان

جلال خوش چهره

کودکان اغلب به علت‌های متفاوتی اقدام به جویدن ناخن‌های دست خود می‌کنند که از جمله معمول‌ترین آنها می‌توان به استرس و اضطراب اشاره کرد. این در حالی است که بعضی از آنها هیچ دلیل مشخصی برای کار خود ندارند! از طرفی عادت جویدن ناخن‌ها معمولا در سنین پایین‌تر بیشتر دیده می‌شود که نگرانی‌های زیادی را برای والدین ایجاد می‌کند. اما وضعیت به اندازه‌ای که تصور می‌کنید نیز بحرانی نیست؛ اگرچه جویدن ناخن‌ها عادت خوبی نیست و نیاز به مداخله والدین دارد، اما به تازگی فواید متعددی برای آن عنوان شده است! از این رو ضمن کمک صحیح و اصولی به فرزندانی که با این حالت روبه‏رو هستند، توصیه می‌شود با آرامش وارد عمل شوید و بیش از حد به آنها فشار نیاورید.
مطالعه جدیدی که در ژورنال اطفال به چاپ رسیده، نتایج جالبی را نشان می‌دهد. طبق این تحقیق کودکانی که عادت به جویدن ناخن‌های خود دارند، حدودا یک سوم کمتر از سایر کودکان به بیماری‌های آلرژیک خاص مبتلا می‌شوند. بسیاری از محققان معتقد هستند که نگرانی‌های بهداشتی و پاکیزگی بیش از اندازه و وسواس‏گونه و همینطور عدم مواجهه با میکروب‌های محیطی که البته همگی نیز پاتوژن (بیماری‌زا) نیستند، منجر به افزایش ریسک ابتلا به آلرژی و امراض مرتبط با ضعف سیستم ایمنی خواهد شد. به همین علت است که گفته می‌شود جویدن ناخن‌ها به علت قرارگیری در معرض میکروب‌های مختلف، قادر به تقویت سیستم ایمنی خواهد بود. به منظور آن که بتوان به نظریه‌های مذکور اعتماد بیشتری کرد، دانشمندان اقدام به بررسی عادت جویدن ناخن در بیش از 1000 کودک نیوزیلندی با رده‌های سنی 5، 7، 9 و 11 سال کردند. آنها سپس تست حساسیت پوستی را برای همین افراد در سن 13 و 32 سالگی انجام دادند.
مطالعات در سن 13 سالگی نشان داد که بروز علائم حساسیت میان کودکانی که عادت به جویدن ناخن‌های خود داشتند، کمتر بوده است (38 درصد). همین عدد در خصوص کودکانی که چنین عادتی نداشتند، 49 درصد گزارش شد. همانطور که اشاره شد، این بررسی در سن 32 سالگی نیز مجددا تکرار شده و نتایج مشابهی به همراه داشته است. در یک بررسی مشابه پزشکان کانادایی نیز با بررسی هزار کودک 3 تا 9 ساله به این موضوع اشاره می‌کنند که واکنش‌های آلرژیک در گروهی که عادت جویدن ناخن داشته‌اند کمتر بوده و این‌ها سیستم ایمنی قوی‌تری دارند. جالب است که انجمن دندان‏پزشکی آمریکا، عادت جویدن ناخن‌ها را واکنشی طبیعی در کودکان خردسال به شمار می‌آورد اما هشدار می‌دهند که افزایش شدت و دوره زمانی این عادت می‌تواند منجر به اختلال در هم‏ترازی دندان‌ها شود. در ادامه به مزایایی که برای این عادت برشمرده‌اند، اشاره‌ای مختصر می‌کنیم:
تقویت سیستم ایمنی بدن
دست‌ها به علت استفاده‌ای که روزانه برای کارهای مختلف دارند، اغلب حامل میکروب‌های متفاوت هستند. همین موضوع در مورد ناخن‌ها نیز صدق می‌کند. به نظر می‌رسد که جویدن ناخن‌ها در سنین کودکی، منتج به تقویت سیستم ایمنی بدن در آینده خواهد شد. هر بار که یک کودک خردسال اقدام به جویدن ناخن‌هایش می‌کند، بدن خود را با صدها میکروب جدید رو در رو می‌سازد که البته شماری از این میکروب‌ها برای سلامتی مفید و حتی لازم هستند. آنها می‏توانند در نهایت سیستم ایمنی کودک را تقویت کرده و وی را از ابتلا به آلرژی و بیماری‏های مختلف محافظت کنند.
کاهش استرس
امروزه از عادت جویدن ناخن‌ها به عنوان «آراستن پاتولوژیکی» یاد شده و از لحاظ روان‌شناختی در دسته اختلالات وسواس اجباری طبقه‌بندی می‌شود. از این رو می‌توان جویدن ناخن‌ها را همانند قفل کردن مجدد در خانه برای بار سوم و یا بررسی بسته بودن گاز پیش از خروج از منزل برای بار پنجم، رفتاری با منشا وسواس‏گونه به شمار آورد. بسیاری از محققان معتقد هستند که جویدن ناخن‌ها با هدف دست‌یابی به آرامش و دوری از استرس انجام می‌شود. به همین علت اگر فرزند شما نیز عادت به جویدن ناخن‌های خود دارد، باید با صبر و حوصله و به صورت اصولی به وی کمک کنید.
منبع: سواد زندگی


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام