سرمقاله

احزاب اقتصادی و اخزاب سیاسی

کورش الماسی

مدیرشعب بانک کشاورزی استان مرکزی درسالروز تاسیس بانک کشاورزی ضمن تبریک 86 امین سالگردافتتاح این بانک به کلیه مشتریان، همراهان و همکاران با اشاره به اینکه 86 سال خدمت و قدمت افتخار بس بزرگی برای بانک کشاورزی است، به تشریح عملکرد بانک کشاورزی استان مرکزی در سال گذشته پرداخت .
مسعود رضائی گفت: مانده کل سپرده های بانک کشاورزی استان مرکزی از 16.453 میلیارد ریال در پایان سال 1396، با 2.931 میلیارد ریال افزایش، به 19.384 میلیارد ریال در پایان سال 1397 رسیده است. (رشد سالانه 18 درصد)این افزایش در حالی اتفاق افتاده که ضمن رعایت نرخ های سود سپرده مصوب شورای پول و اعتبار، سهم سپرده های ارزان قیمت این بانک از 44.52 درصد در سال 1396 به 50.54 درصد در سال 1397 افزایش یافته است. وی ادامه داد : مبلغ تسهیلات پرداختی بانک در سال 1397 با 1.768 میلیارد ریال رشد نسبت به سال 1396، به حدود 12.172 میلیارد ریال رسید که نسبت به سال گذشته 17 درصد افزایش داشته است. ترکیب پرداخت های بانک در سال 1397 به نفع پرداخت های سرمایه ای تغییر کرده و برای اولین بار 68 درصد از کل تسهیلات پرداختی در سال گذشته به پرداخت های سرمایه ای اختصاص یافت و دلیل عمده آن پرداخت تسهیلات توسعه اشتغال پایدار روستایی و محدود کردن پرداخت های خارج از بخش شعب شهری درپشتیبانی بیشتر از تولید بخش کشاورزی بوده است. رضائی افزود: مانده کل تسهیلات پرداختی بانک نیز در سال 1397 از رشد قابل توجهی برخوردار بود و با 33.83 درصد رشد، از 14.364 میلیارد ریال در پایان سال 1396 به 19.232 میلیارد ریال در پایان سال 1397 رسیده است. وی گفت : پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی به مبلغ 660 میلیارد ریال یکی دیگر از فرازهای عملکردی بانک کشاورزی در سال 1397 به منظور افزایش بهره وری در تولیدات کشاورزی بوده است. لازم به ذکر است که در سال های اخیر براساس هماهنگی انجام شده با وزارت جهاد کشاورزی تقریباً 100 درصد ماشین ها و تجهیزات موردنیاز بخش کشاورزی، بدون محدودیت توسط بانک کشاورزی تامین مالی می شود. رضائی در ادامه گفت : پرداخت تسهیلات برای اجرای طرح های اولویت دار نظیر توسعه گلخانه ها ، پرورش ماهی ، تسهیلات صندوق توسعه ملی ، رونق تولید و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط ، حمایت از زنان سرپرست خانوار و تسهیلات ازدواج نیز از جمله موارد مهمی بوده که در سال گذشته در دستور کار این بانک قرار داشته و امیداست با پیگیری بیشتر و تقویت همکاری ها و اجرای تفاهم نامه های منعقد شده و همراهی و همدلی سایر دستگاه‌های اجرایی همچنان در سال جاری نیز با قدرت و قوت استمرار یابد .
مدیر شعب بانک کشاورزی استان مرکزی گفت :یکی از عمده ترین فعالیت های بانک در سال 1397، پرداخت موفقیت آمیز تسهیلات توسعه اشتغال پایدار روستایی و عشایری بود، در قالب این طرح که با اذن مقام معظم رهبری و سیاست راهبردی دولت تدبیر و امید برای امید آفرینی و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری اجرا شد ، با پرداخت 827 میلیارد ریال تسهیلات با نرخ ترجیهی 6 درصدی، تعداد 680 طرح و کسب و کار کوچک با میزان فرصت اشتغال 1318 نفر به اجرا درآمد و بر اساس بازخورد های اخذ شده اجرای این طرح یک اتفاق مثبت و بی نظیر در سطح جامعه روستایی و عشایری در تمام سال های پس از انقلاب به شمار می رود و موجی از امید و تحرک اقتصادی در جامعه روستایی و عشایری ایجاد کرده و جذب مابقی اعتبار به سرعت ادامه دارد .وی در ادامه با اشاره به اینکه بانک کشاورزی با حمایت از تداوم تولید همواره در کنار تولید کنندگان است گفت : وقوع خسارت در بخش کشاورزی تا حدود زیادی اجتناب ناپذیر است. بانک کشاورزی به منظور مدیریت عوارض بلایای طبیعی و کمک به بازسازی توان تولیدی کشاورزان خسارت دیده ضمن استفاده از ابزار بیمه کشاورزی، در زمینه وصول بدهی کشاورزان خسارت دیده تا حد امکان با آنان همراهی و مساعدت می کند. در سال 1397 نیز در اجرای بند «خ» تبصره 33 قانون برنامه ششم توسعه با وجود ابلاغ دستورالعمل درماه های پایانی سال، بدهی بالغ بر 3.785 کشاورز خسارت دیده در چارچوب بند مذکور و به مدت 3 سال امهال شد. برای سایر کشاورزان غیرمشمول نیز بسته حمایتی خاصی از سوی این بانک به شعب تابعه ابلاغ شد و نهایت همراهی و مساعدت در مورد آنها به عمل می آید. رضائی گفت : خوشبختانه علاوه بر رشد عملکرد در شاخص های اصلی ، تکریم و ارزش آفرینی برای مشتریان و رعایت حقوق شهروندی در دستور کار تمامی پرسنل استان قرار داشته و ضمن کسب رضایت مراجعین در ارزیابی شاخص های قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان موفق به کسب نمره عالی شد و تنها بانکی است که توانسته رتبه سطح یک را به خود اختصاص دهد .وی در پایان ضمن اعلام آمادگی کامل کارکنان شریف و پرتلاش بانک کشاورزی استان مرکزی برای اجرای فرامین مقام معظم رهبری و راهبردهای دولت تدبیر و امید در سال 1398در پشتیبانی از تولید پایدار کشاورزی و کمک به تحقق شعار «رونق تولید» در استان ، افزود: شعب این بانک که آماده پاسخگویی به در خواستهای مشتریان گرامی بوده و درسال جاری نیزبه منظور پرداخت وجوه گندم مازاد کشاورزان برنامه ریزی و هماهنگی لازم صورت گرفته است و تا کنون 2600 تن گندم در استان مرکزی تحویل دولت شده و صد درصد وجوه بارنامه های ثبت شده تا 15 خرداد ماه به حساب کشاورزان گندم کار واریز شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام