رئیس پلیس پایتخت از وقوع روزانه حدود ۲۵۰۰ تصادف جرحی و خسارتی در معابر تهران خبر داد.
سردار حسین رحیمی در مراسم افتتاحیه کارگاه‌های آموزشی پلیس راهور، اظهار کرد: در روزهای پایانی سال گذشته، جلسه اصلاح و تعالی رفتار برای کارکنان و مدیرانمان برگزار کردیم اما امروز از سوی رئیس پلیس راهور تهران دوره‌های پلیس حرفه‌ای را برپا کرده‌ایم که هدف از آن این است به‌طور خاص توانمندی‌ها و مهارت‌های روسا و مدیران پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ را ارتقا دهیم. وی با تاکید بر اینکه توقع و انتظار مردم از پلیس افزایش داشته است، گفت: اولین دلیل این افزایش توقع پلیس است. ماموران ما نشان داده‌اند که توانمندی بالایی دارند و می‌توانند هم وظایف و ماموریت‌های خودشان و هم وظایف دیگر سازمان‌ها را انجام دهند. از طرف دیگر مردم دیگر مانند گذشته نیستند به‌طوری که اگر کم‌کاری و غفلتی از سوی پلیس مشاهده کنند، آن را بیان می‌کنند و با فضایی که خود ما ایجاد کرده‌ایم، مردم به‌راحتی از عملکرد پلیس انتقاد می‌کنند. کما اینکه سامانه ۱۹۷ را نیز با شعار شما پلیس ما باشید، راه‌اندازی کردیم تا مردم بدون واسطه انتقادات خود را از پلیس و ماموران منتقل کنند که این امر بسیار در عملکرد پلیس تاثیرگذار بوده است. رحیمی با تاکید بر اینکه پلیس در سال ۹۸ توانمندتر و حرفه‌ای‌تر از سال‌های گذشته خواهد بود، اظهار کرد: باید روند رو به رشد پلیس ادامه داشته باشد.
رئیس پلیس پایتخت در ادامه به وضعیت تماس‌ها و مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ پرداخت و گفت: از حدود ۳۰ هزار تماسی که با مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ برقرار می‌شود، حدود ۶۰۰۰ تماس یعنی معادل ۲۰ درصد مربوط به موضوعات و مسائل ترافیکی است که این حجم بالایی را به خود اختصاص داده است. وی اضافه کرد: روزانه حدود ۲۵۰۰ تصادفی جرحی و خسارتی در تهران رخ می‌دهد که ممکن است در بعضی از این تصادفات نیاز به کشیدن کروکی نباشد اما ماموران راهور حتماً باید در آن حضور داشته باشند. ضمن اینکه طبق آمارهای ما تصادفات خسارتی دارای کروکی روزانه ۳۰۰ فقره و تصادفات جرحی دارای کروکی نیز حدود ۶۰ فقره است. رحیمی با بیان اینکه حدود ۲۰۰۰ مورد تماس گرفته شده با مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ نیز مربوط به شکایت‌های سد معبر است، گفت: سد معبرها یکی از عوامل بسیار موثر در ترافیک تهران هستند که در جریان آن افرادی تحت عنوان دستفروش یا هر موضوع دیگر اقدام به سد معبر یا اخلال در ترافیک می‌کنند.
فرمانده انتظامی تهران بزرگ به تعداد تقاطع‌های پایتخت نیز اشاره و اظهارکرد: بالغ بر ۵۵۰۰ تقاطع دارای چراغ راهنمایی در تهران داریم. تقاطع‌هایی هم هستند که فاقد چراغ هستند و در اکثر این تقاطع‌ها ماموران ما حضور دارند. وی با بیان اینکه پلیس ایران جزو پیشرفته‌ترین پلیس‌ها در آسیا محسوب می‌شود،گفت: پلیس با ۱۴۰۰ دوربین نظارتی سطح شهر را رصد  و با ۱۳۵۰ دوربین تخلفات رانندگی را کنترل می‌کند.
فرمانده انتظامی تهران بزرگ از طرح جدید پلیس برای ترخیص خودروها و موتورسیکلت‌های توقیفی خبر داد و گفت: روزانه حدود ۱۲۰۰ نفر به ستادهای ترخیص پلیس مراجعه می‌کنند. ما تاکید کردیم که این افراد قبل از ترخیص وسایل نقلیه خود حتماً باید آموزش‌های لازم را ببینند و بدون دریافت این آموزش‌ها ترخیص وسیله نقلیه‌شان امکان‌پذیر نیست البته آموزش به این افراد جزو وظایف پلیس نیست اما ما به این مسئله نیز ورود کردیم چرا که معتقدیم آموزش سهم بسیاری دارد. رحیمی با بیان اینکه حدود ۱۲۰۰ نفر در ستادهای ترخیص و حدود ۸۰۰ نفر در مناطق مختلف پلیس راهنمایی و رانندگی تهران آموزش می‌بینند، اظهار کرد: به‌طور میانگین روزی ۲۰۰۰ نفر از رانندگان متخلف در تهران تحت آموزش قرار می‌گیرند و این کار بزرگی است چراکه اگر همین عدد را ضرب در روزهای سال و ضرب در حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه آموزش برای هر نفر کنید، متوجه خواهید شد که چه عدد بزرگی به دست می‌آید.
وی با اشاره به برگزاری کارگاه بزرگ پلیس حرفه‌ای خاطرنشان کرد: پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ بالغ بر ۲۰۰ نفر از افسران خود را تاکنون به عنوان مربی تربیت کرده است که این افراد آموزش‌های لازم را به رانندگان متخلف ارائه خواهند داد. رحیمی با تاکید بر اینکه ماموران نیز باید آموزش ببینند، اظهار کرد: اعمال قانون رانندگان متخلف به هیچ عنوان نباید به گونه‌ای باشد که در حق راننده اجحاف شود. این مسئله حق‌الناس است و باید نسبت به آن دقت کافی صورت گیرد. به راحتی نباید برگه جریمه از روی قصد و غرض بیرون بیاید. حتی باید به راننده متخلف نیز احترام گذاشت. افسرمان موظف است برای اعمال قانون و رصد مدارک از ماشین پیاده شود و راننده را نسبت به تخلفی که مرتکب شده، توجیه کند. وی با بیان اینکه رفتار پلیس باعث کاهش تصادفات و ارتقای فرهنگ ترافیک خواهد شد، گفت: در همین راستا نیز ما باید رفتارمان را ارتقا دهیم. رفتار حرفه‌ای یعنی در صحنه تصادف هم متخلف شناسایی و هم ترافیک مدیریت و روان‌سازی شود تا مردم معطل نشوند. ما باید برای مناطقی که در ساعات پیک ترافیک دچار ترافیک شدید می‌شوند، برنامه‌ریزی کنیم و بدانیم که حتی یک دقیقه نیز از وقت مردم نباید صرف ترافیک شدید شود. رفتار حرفه‌ای یعنی افزایش رضایتمندی مردم از پلیس.
رحیمی تصریح کرد: با تمام توان از همکارانمان دفاع خواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم که هیچ فردی کوچک‌ترین تعرضی به هیچ یک از همکاران ما بکند و از سرباز پلیس تا فرمانده پلیس برای ما یکسان است و ما پای آبرویش ایستاده‌ایم. اگر تخلفی هم صورت گیرد، با آن برخورد خواهیم کرد. رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه ماموریت پلیس راهنمایی و رانندگی یکی از سخت‌ترین ماموریت‌هاست، گفت: ماموران پلیس راهور ما باید بر رفتار بیش از ۴ میلیون خودرو و بیش از ۳ میلیون موتورسیکلت نظارت کند که این ماموریتی سخت، طاقت‌فرسا و در عین حال مهم است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام