EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 آبان 1398   Wednesday 23 October 2019

سرمقاله

نسل جوان خاورمیانه

جلال خوش‌چهره

زنان راه‏یافته به خانه ملت در تلاش هستند تا در سال پایانی دوره دهم مجلس، با ورود به لیست اعضای هیئت‏رئیسه مجلس، خود را از کنج‏نشینی به صدرنشینی رسانده و رکوردی بر رکوردهای مجلس دهم بیفزایند. حال باید دید این قشر اقلیت مجلس تا چه اندازه توان پرش از سد مردانه مجلس را دارند.
انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در سال پایانی دوره دهم، امروز یکشنبه ۵ خرداد در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود. طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان در جریان برگزاری انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس قرار است یک رئیس، 2 نایب رئیس، 6 دبیر و سه ناظر را انتخاب کنند.
در این میان، 17 زن راه‏یافته به خانه ملت که توانستند با حضور پرتعداد خود، رکورد بیشترین حضور زنان در مجلس را بشکنند، حال در تلاشند تا با پشت سر گذاشتن موانع، تابوی حضور زنان در میان اعضای هیئت‌رئیسه مجلس را در هم بشکنند.
پیش از این مجلس پنجم با 14 نماینده زن از مجموع 277 نماینده که هفت تن از آنان نمایندگان مردم تهران بوده‌اند، رکورددار حضور زنان بود. مجلس ششم هم تنها دوره‏ای از مجلس بود که در جایگاه هیئت‌رئیسه خود شاهد حضور سهیلا جلودارزاده بوده است که چهار سال به طول انجامید.
حال باید دید فردا یکشنبه 5 خردادماه، زنان فقط ابزار جمع‏آوری رای در انتخابات هستند یا می‏توانند با رای اکثریتی، در جایگاه صدرنشینی قرار گیرند. موضوعی که خبرنگار ایرنا در گفت‏وگو با دو نماینده زن در مجلس جویا شد.
نگاه مردسالارانه مجلسیان، سد راه حضور زنان در هیئت‌رئیسه
هاجر چنارانی نماینده شهر نیشابور در مجلس شورای اسلامی در گفت‏وگو با ایرنا ضمن بیان این مطلب که مجلس هنوز نگاه مثبتی به پذیرش زن در اعضای هیئت‌رئیسه ندارد، اظهار کرد: شنیده‏ها حاکی از این است که در لیست فراکسیون امید، نام یک بانو به چشم می‏خورد اما با توجه به اینکه هر کدام از فراکسیون‏ها قرار است به صورت مستقل لیست خود را ارائه دهند، احتمال راهیابی زنان به لیست هیئت‌رئیسه غیرممکن خواهد بود.
وی توضیح داد: به دلیل اینکه در هر فراکسیونی، افراد بیشتر در بحث ریاست متفق‏القول روی عهد خود می‏ایستند اما در مورد سایر بخش‏های هیئت‌رئیسه یعنی نواب، دبیر و کارپرداز معمولا شاهد بدعهدی هستیم و توجهی به لیست ندارند.
این نماینده مجلس، ضمن گلایه از اینکه متاسفانه نگاه مجلس هنوز به پذیرش یک زن در هیئت‌رئیسه نیست، گفت: ما 17 نفر نماینده زنان جامعه، تمام تلاش خود را برای حضور یک زن در صدرنشینی مجلس به‏کار می‏بندیم اما به نظر من احتمال راهیابی زنان به اعضای هیئت‌رئیسه خیلی ضعیف است چرا که اکثریت نمایندگان مرد در مجلس هنوز نمی‏توانند بپذیرند یک زن در جایگاه هیئت‌رئیسه باشد.
وی ادامه داد: فراکسیون‏های مجلس فقط در بحث ریاست متعهد عمل می‏کنند و در سایر موارد زنان شاهد بدعهدی‏های بسیاری از سوی مردان بوده‏اند. به عنوان نمونه فریده اولادقباد در دوره قبل کاندید شد اما آقای یوسف‏نژاد انتخاب شد.
به گفته چنارانی، اصل سیاست مجلس فردا دیده می‏شود که واقعا چه کسانی به چه کسی رای می‏دهند و بر نظر جمعی فراکسیون خود تعهد دارند یا خیر.
تنگ‏نظری مردان مجلس در رای دادن به زنان نماینده ملت
طیبه سیاووشی عنایتی نماینده تهران هم در گفت‏وگو با ایرنا اظهار کرد: معضل و چالش بزرگ زنان خانه ملت این است که مردان مجلس به دلیل اینکه زنان را یک رقیب جدی می‏بینند، رای نمی‏دهند. تاکنون هر چه اعتراض کردیم که ما سه سال است به شما رای می‏دهیم اما شما به ما رای نمی‏دهید و این کمال بی‏انصافی است، فایده‏ای نداشته است.
وی ادامه داد: جامعه مردسالار مجلس و در اقلیت بودن زنان از دلایل اصلی ایجاد موانع صدرنشینی زنان مجلس است که امیدواریم نام چند زن در لیست اعضای هیئت‌رئیسه قرار بگیرد و بتوانند از جامع پرتعداد مردان کسب رای کنند.
سیاوشی عنایتی با رد این مطلب که زنان خود تمایلی به حضور در هیئت‌رئیسه ندارند، با صراحت عنوان کرد: ما هر ساله نام چند زن نماینده مجلس را در هیئت‌رئیسه عنوان می‏کنیم اما متاسفانه رای نمی‏دهند. زنانی که تمام تلاش خود را برای پیشبرد اهداف و مطالبات تمامی زنان جامعه به‏کار می‏بندند.
باید منتظر نشست و دید مجلس دهم در واپسین سال فعالیت خود، رکوردی دیگر خواهد شکست و در میان اسامی هیئت‏رئیسه، نام یک یا چند زن را خواهد داشت یا خیر. باید دید فردا سرنوشت رایزنی‌های فشرده فراکسیونی این روزهای بهارستان چه خواهد شد. باید دید نگاه جنسیت‏زدگی از خانه ملت رخت می‏بندد و نیمه دیگر جمعیت کشور به سهم خود خواهند رسید یا خیر؟
به هر روی، نباید فراموش کرد که حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی ـ سیاسی به تنهایی نویدبخش تغییر رویکرد مدیران و مسئولان کلان کشور نسبت به این گروه اجتماعی عظیم در کشور است. گروهی که می‌توانند منشاء تحولات عمیق و سترگ در عرصه‌های گوناگون و مهم باشند. تردیدی نیست که پیروزی زنان در مجلس شورای اسلامی و رای‌آوری آن‌ها در صحنه انتخاباتی درون مجلس، گامی مهم در راستای نهادینه‌سازی به کارگیری زنان در پست‌ها و مشاغل مهم و حیاتی محسوب می‌شود.
زنان مجلس در سال پایانی فعالیت مجلس دهم بسیار امیدوارند که بتوانند بر کرسی‌های هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی تکیه بزنند تا از این طریق سهمی بیشتر در مناسبات قدرت داشته باشند. سهمی که به نظر می‌رسد از مدت‌ها پیش استحقاق آن را داشته‌اند و متاسفانه هنوز به آن دست پیدا نکرده‌اند. البته شاید انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی آن‌ هم در سال پایانی فعالیت مجلس، نقطه عزیمت مناسبی برای دستیابی به این هدف و اهدافی از این دست نباشد. چرا که زنان می‌توانستند پیش از این سهم بیشتری در دولت و دیگر نهادهای حاکمیتی داشته باشند. اما به هر شکل باید به این تصمیم زنان مجلس دهم احترام گذاشته و آروزمند موفقیت و پیروزی آن‌ها در عرصه‌هایی از این دست بود. چرا که شکوفایی و رشد زنان در جامعه نویدبخش ایجاد روح و روحیه سالم در بدنه اجتماعی کشور خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام