سرمقاله

بیروت در خون

محمدرضا ستاری

بازی برد- برد ایران و چین در حوزه نشر
گروه فرهنگ - هر سال نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران میزبان کشورهای دیگر برای توسعه همکاری در حوزه نشر است اما یکی از این کشورها به عنوان مهمان ویژه در این نمایشگاه حاضر می‌شود. امسال چین، مهمان این رویداد بزرگ فرهنگی است. به همین مناسبت دیروز نشست خبری «چین؛ مهمان‌ ویژه سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران» برگزار شد و برخی از مسئولان نمایشگاه و هیئت چینی به شرح برنامه‌های ویژه این کشور در نمایشگاه پرداختند.
در نشست خبری «چین؛ مهمان ویژه سی‌ و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران» که دیروز (دوشنبه، ۲ اردیبهشت‌ماه) در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی برگزار شد، قادر آشنا، قائم‌مقام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان اینکه حضور کشور چین در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌تواند سرآغاز فصل جدید در برنامه‌های فرهنگی بین ‌دو کشور ایران و چین باشد، گفت: شما به نمایشگاهی آمده‌اید که ۳۴۰۰ ناشر از ایران و جهان محصولات خود را در آن عرضه می‌کنند. همچنین ۳۰ کشور از نقاط مختلف دنیا در این نمایشگاه حضور دارند و نمایشگاه در فضای ۱۳۰ هزار مترمربع برپا شده است. همه گروه‌های سنی و همه حوزه‌های نشر در این نمایشگاه آثار خود را عرضه می‌کنند. نمایشگاه کتاب تهران یکی از پرمخاطب‌ترین نمایشگاه‌های جهان است. می‌توانیم در حوزه نشر، نگارگری، انتشارات، ترجمه، تالیف و‌... گام‌های مهمی برداریم.
او در ادامه با اشاره به مهمان ویژه امسال نمایشگاه و اهمیت حضور آن در این رویداد گفت: به نظر می‌رسد اشتراک‌های بین ایران و چین در حوزه‌ نشر بسیار ضعیف است و مهمان ویژه شدن چین در این رویداد فرهنگی می‌تواند سبب نزدیک‌تر شدن ارتباطات در این حوزه باشد.
در ادامه احمد شاکری، مدیر بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران‌ نیز درباره‌ حضور چین در این نمایشگاه گفت: در سال ۲۰۱۷ ایران مهمان ویژه نمایشگاه کتاب پکن بود و طبق پروتکلی که سال ۲۰۱۶ بین ایران و چین امضا شده این کشور در سال ۲۰۱۹ مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران شد. حضور ایران در پکن یکی از قوی‌ترین حضورهای ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی بود. شعاری که ایران در سال ۲۰۱۷ انتخاب کرد «رویای رنگین جاده ابریشم» بود که مورد استقبال طرف چینی قرار گرفت.
او افزود: امسال چین با هیئتی ۲۰۰ نفر به صورت رسمی و ۹۴ ناشر و مسئول رایت در نمایشگاه حضور خواهد داشت. تراکم برنامه‌های کشور مهمان ویژه در چهار روز نخست نمایشگاه بسیار بالا است، به طوری که در این روزها ۳۵ برنامه در داخل نمایشگاه و ۱۵ برنامه در خارج از نمایشگاه خواهند داشت. روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت‌ماه ساعت ۱۰ صبح نیز افتتاحیه غرفه چین را خواهیم داشت.
در ادامه نشست، لین لینگ، معاون مدیر کل شرکت صادرات و واردات ملی نشر چین اظهار کرد: ما به عنوان برگزارکننده از طرف چین در این نمایشگاه حضور داریم. شعاری که برای نمایشگاه انتخاب کردیم «آشنایی با کشور چین» است. هدف ما از انتخاب این شعار این بود که ملت بزرگ ایران و چین بتوانند زیبایی‌های همدیگر را از طریق کتاب بیشتر بشناسند.
او درباره‌ جانمایی غرفه‌ چین در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: غرفه چین در طبقه دوم مصلای امام خمینی‌(ره) قرار گرفته که ۶۰۰ متر فضا در اختیار دارد. ۵۰۰ متر برای ناشران و عرضه کتاب‌ها است و ۱۰۰ متر نیز به تصویرگران اختصاص یافته است. امسال در بخش تصویرگری ۱۰۰ اثر از ۵۰ تصویرگر به نمایش گذاشته می‌شود. ۹۴ ناشر و ۲۰۰ نفر در نمایشگاه حضور خواهند داشت. همچنین یکی از مسئولان عالی‌رتبه‌ چین در نمایشگاه حضور خواهد داشت.
او ادامه داد: امسال فعالیت‌های مختلف فرهنگی را در ایران در نظر گرفته‌ایم. ۱۵ هزار کتاب در نمایشگاه عرضه خواهیم کرد که بخشی از این کتاب‌ها نوشته‌ شی‌جین پینگ، رهبر جمهوری خلق چین است که شامل دیدگاه‌های او است. هدف ما از عرضه این کتاب‌ها این است که کسانی که این کتاب‌ها را می‌خوانند با چین مدرن فعلی آشنا شوند. یک‌سری از کتاب‌ها نیز ترجمه چینی از آثار کلاسیک ایران است که با عرضه این کتاب‌ها می‌خواستیم بخشی از همکاری‌های‌مان را نشان دهیم. هدف ما از ترجمه کتاب‌ها این است که خوانندگان چینی ایران را بهتر بشناسند. این ترجمه‌ها یکی از نمادهای ادبی همکاری دو کشور است.
لینگ درباره حضور نویسندگان این کشور در نمایشگاه کتاب تهران کفت: سائو ون شوان، نویسنده معروف ادبیات کودک و برنده جایزه هانس کریستین اندرسن و مای جیا، نویسنده معاصر چینی، از حاضران این برنامه خواهند بود که برنامه‌هایی را در خارج از نمایشگاه خواهند داشت. گِه جیان شیونگ، پژوهشگر چینی درباره کشورهای جاده ابریشم نیز در نمایشگاه خواهد بود. در مجموع در نمایشگاه ۵۰ رویداد فرهنگی خواهیم داشت که افتتاحیه غرفه چین مهم‌ترین برنامه‌ ما خواهد بود.
معاون مدیرکل شرکت صادرات و واردات ملی نشر چین با اشاره به شعار ایران در نمایشگاه پکن ادامه داد: شعار ایران در آن زمان تاثیر عمیقی در چین گذاشت. امسال ما سمینار «یک جاده متصل با دل‌های مردم» را خواهیم داشت. همچنین با توجه به اینکه امسال هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین است، نشست «یادبود دوران؛ داستان چینیان» را برگزار می‌کنیم و هدف ‌ما نمایش دادن پیشرفت زندگی در جنبه‌های مختلف و تغییرات ایجاد شده است. مهمان ویژه بودن یک شروع است. بنابراین با خانه کتاب شفق مذاکراتی داریم که در آنجا متخصصان کشور در حوزه فروش کتاب‌ها وارد شوند.
لینگ در پایان افزود: امیدوارم توسط این رویداد روابط فرهنگی دو کشور توسط کتاب و کتابخوانی بیشتر شود و ایران عزیز و چین زیبا بیشتر با هم آشنا شوند.
ژائو هییون، مدیرکل دفتر تبلیغات صادرات و واردات کمیته مرکزی جمهوری خلق چین نیز در این مراسم با ابراز امیدواری درباره نزدیک شدن روابط فرهنگی دو کشور ایران و چین به واسطه این نمایشگاه گفت: در سال ۲۰۱۷ ایران مهمان ویژه چین بود و در ۲۰۱۹ نیز به عنوان مهمان ویژه در این مراسم حضور داریم که این به معنای تبادل فرهنگی است. امیدوارم بخشی از آنچه درباره‌ معرفی فرهنگ چین مدنظر ما است، در نمایشگاه تهران نشان داده شود. همچنین امیدوارم توسط حمایت معنوی خبرنگاران بتوانیم این رویداد فرهنگی را به خوبی برگزار کنیم و با ارتباط خبرنگاران با ناشران و نویسندگان بتوانیم به صورت مستقیم داستان دوستی ایران و چین و بازی برد- برد ایران و چین را به همه نشان دهیم.
او در ادامه افزود: اکثر نویسندگانی که به نمایشگاه کتاب می‌آیند، برای نخستین بار است که در ایران حضور پیدا کرده‌اند. با توجه به اهمیت این نمایشگاه برای چین حجم کتاب‌هایی که در نمایشگاه عرضه می‌شود بی‌سابقه است و امیدواریم بتوانیم تبادل فرهنگی بیشتری داشته باشیم. هر سال در چین ۵۰۰ هزار عنوان کتاب چاپ می‌شود که شامل حدود هشت میلیون جلد کتاب است. ما با بیش از ۱۹۰ کشور تبادل نشر داریم و در سال بیش از ۳۰ هزار رایت را با کشورهای دیگر مبادله می‌کنیم. امیدوارم سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران بستری باشد تا انتشارات دو کشور با یکدیگر آشنا شوند و به این وسیله فرهنگ دو کشور به هم نزدیک شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام