سرمقاله

بیروت در خون

محمدرضا ستاری

مجلس و دولت جسارت جراحی اقتصادی را ندارند
معصومه معظمی
بر اساس قانون بودجه 98 و مصوبه مجلس در سال جاری، بنزین و حامل‌های انرژی افزایش قیمتی نخواهند داشت. اما طبق قانون برنامه ششم توسعه، مجلس به دولت این اختیار و اجازه را داده است که در صورت نیاز بدون رای و نظر مجلس افزایش قیمت حامل‌های انرژی را اعمال کند.
با توجه به تصمیم مجلس در بودجه 98 و در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور و اعمال فشارهای تحرمی، نمایندگان مجلس با افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال جدید مخالفت کردند‌ ولی دیری نپایید که مثل گذشته مباحث مربوط به افزایش قیمت سوخت و پروژه‌های تکراری دو‌نرخی شدن حامل‌های انرژی از جمله بنزین و گازوئیل در جامعه قوت گرفت و با توجه به احیای کارت سوخت این احتمال تقویت شد.
البته طبق قانون مجلس این اختیار را به دولت داده است که هر‌ساله رقمی به قیمت حامل‌های انرژی اضافه کند، ولی این پنجمین سالی است که دولت روحانی با وجود داشتن این اختیار قانونی از این امکان استفاده نکرده است. به گفته علی ادیانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس اگر دولت این کار را طی 5 سال گذشته تا کنون انجام داده بود و حتی سالی 100 تومان به قیمت بنزین اضافه می‌کرد، حالا بنزین لیتری 1500 تومان بود که هم از نظر اقتصادی فشار محسوسی به مردم وارد نمی‌کرد و هم برای خود دولت درآمدزا بود.
دلایل موافقان و مخالفان افزیش قیمت حامل‌های انرژی
البته در حال حاضر افزایش قیمت حامل‌های انرژی، موافقان و مخالفانی هم دارد. مخالفانی که بر این باورند که افزایش قیمت سوخت باعث ادامه تورم در جامعه می‌شود و موافقان آن معتقدند که این کار مانع قاچاق سوخت و همچنین شناسایی افراد پرمصرف و جلوگیری از بریز و بپاش‌های سوخت می‌شود.
موافقان افزایش قیمت حامل‌های انرژی همچنین تاکید دارند که ایران دومین کشور دارای سوخت ارزان است و همین عامل باعث افزایش قاچاق آن به کشورهای همسایه می‌شود؛ سوختی که به منظور مصرف داخلی یارانه دولتی به آن تعلق می‌گیرد‌ ولی سود آن به جیب دلالان و قاچاقچیان سوخت سرریز می‌شود و نفعی برای ملت ندارد و باید برای آن فکری اندیشید.
افزایش نرخ بنزین سال 98 در حد یک فرضیه است
علی ادیانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با «ابتکار» درباره زمزمه‌های افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال جاری گفت: «هنوز این بحث‌ها در حد بیان نظریه و به عنوان یکی از فرض‌ها هم در بخشی از دولت و هم در بخشی از مجموعه شورای هماهنگی عالی اقتصاد کشور مطرح است و جدی نیست.»
او افزود: «البته این مباحث در زمان مربوط به تصویب بودجه 98 در کمیسیون تلفیق، کمیسیون انرژی، مرکز پژوهش‌ها و سازمان برنامه و بودجه مطرح بود و مزایا و معایب و فرضیاتش مطرح و بررسی شد.»
نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس افزود: «اینکه افزایش قیمت حامل‌های انرژی عملیاتی شود یا نه بدون شک باید قدم اول را دولت در قالب لایحه تقدیم مجلس کند. ولی به نظرم نگه‌داشت و حفظ شرایط فعلی به نفع منافع و اقتصاد ملی ما نیست و هر نوع پیشنهادی در جای خودش ممکن است محاسن و معایبی داشته باشد.» او ادامه داد: «‌باید دولت این طرح را قویا با همه زوایای فنی، مالی، سیاسی و اجتماعی یکجا ببیند تا پیشنهادی که مطرح می‌کند با بیشترین فایده و کمترین هزینه در مجلس تصویب شود.»
دولت برای افزایش قیمت سوخت نیازی به نظر مجلس ندارد
ولی بر خلاف ادیانی، حسین امیری خامکانی، دیگر عضو کمیسیون انرژی مجلس به «ابتکار» گفت: «درباره افزایش قیمت حامل‌های انرژی و دو‌نرخی شدن بنزین فعلا بحثی در مجلس و کمیسیون انرژی مطرح نیست، ولی دولت بر اساس قوانین قبلی از جمله قانون هدفمندی یارانه ها، می‌تواند بدون نظر مجلس تصمیم بگیرد و نیازی به نظر مجلس نیست.»
باید مصرف بنزین را مدیریت کرد
نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس با اشاره به «پیک مصرف بنزین سال جاری» به «ابتکار» گفت: «پیک مصرف بنزین امسال به 136 میلیون لیتر در روز هم رسید در حالی که تولیدمان با فازهای فوب خلیج فارس 105 میلیون لیتر در روز بیشتر نیست. با همین روند مصرف اگر ادامه دهیم میانگین مصرف روزانه به بالای 120 میلیون لیتر می‌رسد و باز باید از خارج از کشور بنزین وارد کنیم.» عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: «نگرانی و دغدغه دولت را در این ‌باره وارد می‌دانم و باید فکری کرد و طرحی نو درانداخت که مصرف را به درستی مدیریت کرد. یکی از راه‌هایی که در گذشته برای کنترل مصرف استفاده کردیم، کارت سوخت بود. یک حسن کارت سوخت این است که می‌تواند مصرف سوخت را مدیریت کند و جلوی قاچاق آن را بگیرد و همچنین پرمصرف‌ها را شناسایی کند.»
او ادامه داد: «عمده مردم مصرف پایینی دارند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند ولی برخی خودروها هستند که پرمصرف‌اند و دولت باید فکری برای آنها داشته باشد.»
دونرخی شدن بنزین قطعی نیست و تنها در حد فرضیه است
ادیانی هم در ادامه اظهارات خود درباره دونرخی شدن بنزین به «ابتکار» گفت: «دونرخی شدن قیمت سوخت از جمله پیشنهاداتی برای کنترل مصرف سوخت است. سناریوهای متعددی درباره بنزین وجود دارد و این سناریو جزو پیشنهادات و فرضیاتی است که می‌تواند در مرحله عمل قابلیت اجرایی داشته باشد.»
امیری خامکانی هم ادامه داد: «با توجه به شرایط بد اقتصادی و فشار تحریم‌ها واردات بنزین به راحتی امکانپذیر نیست و صلاح هم نیست کشوری که خودش تا این حد پالایشگاه و منابع نفتی دارد، برای تامین بنزین مورد نیازش مجبور باشد تحریم ها را دور بزند یا به زحمت بیفتد. بنابراین مردم و مجلس و دولت باید به نحوی عمل کنند که مصرف را مدیریت کنند.»
ادیانی هم در ادامه گفت‌وگوی خود با «ابتکار» پیشنهاد کرد که دولت برای برون‌رفت از وضعیت فعلی باید چند نکته را مدنظر داشته باشد چرا که طبق برنامه ششم هرساله باید با رعایت پیوست‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نسبت به قیمت حامل‌های انرژی ارزیابی داشته باشد در حالی که در این چند سال به قانون مربوط به هدفمندی یارانه‌ها و قانون مربوط به تعیین قیمت حامل‌های انرژی خصوصا بنزین و گازوئیل بی‌توجهی کرده است.
دولت باید قانون هدفمندی را به مرور اجرا می‌کرد
نماینده مردم قائمشهر و سوادکوه در خانه ملت تصریح کرد: «اگر در این 5 سال، دولت سالی 100 تومن به قیمت بنزین اضافه می‌کرد، بدون التهابات اجتماعی- سیاسی قیمت بنزین به 1500 تومان رسیده بود و درآمد خود دولت هم افزایش می‌یافت و در شرایط سخت مثل بحران‌ها و حوادث غیر‌مترقبه مثل سیل اخیر، اگر جیب دولت خالی باشد فشار مضاعفی به دولت و مردم وارد می‌شود.»
مجلس و دولت باید شجاعانه و عالمانه دست به اصلاح اقتصادی بزنند
ادیانی با تاکید بر اینکه «دولت و مجلس باید شجاعانه ولی عالمانه دست به اصلاح اقتصادی و حتی اصلاح ساختار اداری بزنند»، افزود: «نه مجلس و نه دولت غالبا چنین اراده‌ای ندارند، به همین دلیل حیات‌شان بند به ناف رای مردم است و در این بخش همه پوپولیستی عمل می‌کنند. مجلس دلیل این کار را انتخابات می‌داند و دولت هم چون رو به اتمام است این کار را به دولت بعد از خود موکول می‌کند.»
این عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: «حتی در مرحله دوم دولت، ممکن است شخص رئیس جمهوری یا اعضای هیئت دولت خواستار جراحی اقتصادی و تصمیم درست باشند، ولی چون هزینه سیاسی دارد جریان فکری موافق دولت اجازه انجام این کار را نمی‌دهد پس نباید زیاد به یکسری اقدامات دلخوش بود.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام