سرمقاله

فرصت‌هایی که دریغ می‌شوند

علیرضا صدقی

الهام برخوردار
سال 98، انتخابات مجلس است و احزاب و جریانات نیز خودشان را برای آن مقطع آماده می‌کنند. جریان‌های سیاسی هر کدام با تشکیل ائتلاف‌ها و شوراهای مختلف خود برای انتخابات پیش‌رو هستند. اصولگرایان نیز در همین راستا اصولگرایان نیز در حال آماده کردن خود برای انتخابات هستند اما همچنان نمی‌دانند با چند جبهه وارد گود شوند. بررسی فعالیت‌ها و تلاش‌های اصولگرایان برای اتحاد در چند سال اخیر نشان می‌دهد اصولگرایان هنوز نتوانسته‌اند به اتحادی مستحکم دست یابند و ناچار در هر انتخاباتی در گروه‌های سیاسی کوچک و غیرمقاوم پا به عرصه می‌گذارند. با نگاهی به عملکرد جبهه مردمی نیروهای انقلاب(جمنا) متوجه می‌شویم که این تشکل اصولگرایی از ابتدا نتوانست در ایجاد وحدت میان طیف‌ها و گروه‌های اصولگرایان موفق عمل کند. حتی در برخی مواقع، ما شاهد اختلاف و شکاف بین افراد و گروه‌های مختلف آن بودیم. برای نمونه در جریان انتخابات سال 96 این جریان نتوانست بر سر یک نماینده واحد به توافق برسد تا جایی که مصطفی میرسلیم تا لحظه آخر میدان را خالی نکرد. نمونه دیگر محمدباقر قالیباف است که دچار اختلاف با این ائتلاف اصولگرایی شد. در انتخابات 96 جمنا با وجود پیشرو بودن قالیباف در نظرسنجی‌ها، او را حذف کرد و واکنش‌های بعدی قالیباف نشان داد که این تشکل در وحدت‏آفرینی نمره قبولی نگرفته است. در واقع، قالیباف با اعلام جریانی جدید به نام «نواصولگرایی» خود را از جمنا جدا کرد و پس از جدایی او، جبهه پایداری و جبهه پیروان خط امام و رهبری به انحاء مختلف از بدنه جمنا جدا شدند.
همچنین محمدرضا باهنر، دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری (یکی از جبهه‌های غیرفعال اصولگرایی)، پیش‏تر در رابطه با پایان فعالیت جمنا، گفته بود: نمی‌توانیم بگوییم جمنا برچیده شد، ممکن است اسم جمنا بماند و شاید ساختار کمی تغییر کند، اما هدف ایجاد مرکزیت با همه طیف‌های اصولگرا است.
درواقع، جبهه اصولگرایی تاکنون قادر نبوده که یک بلوک سیاسی مستحکم و بزرگ مقابل رقیب تشکیل دهد و ناچار در بلوک‌های سیاسی کوچک باقی مانده است. مسئله اتحاد اصولگرایان تنها به این دوره از انتخابات بازنمی‌گردد؛ هر بار که به انتخاباتی نزدیک می‌شویم جریان‌ها و احزاب اصولگرا با آهنگی تند به دنبال وحدت می‌روند. وضعیت اصولگرایان همچنان نامعلوم است. آیا در یک سال باقی‏مانده جریان‌ها و طیف‌های اصولگرایی به وحدت فراگیر می‌رسند؟
شورای وحدت اصولگرایی
پس از آنکه کنگره جبهه مردمی نیروهای انقلاب(جمنا) نتوانست در وحدت میان اصولگرایان عملکرد خوبی داشته باشد و جمنا عملا از میان رفت، شورای وحدت اصولگرایان نهاد جایگزین آن شد. در واقع بعد از انتخابات ریاست‏جمهوری 1396 و شکست نامزد اصولگرایان، ابراهیم رئیسی که در قالب جمنا وارد انتخابات شده بود، زمزمه اصلاح و بازنگری در احزاب اصولگرا به گوش رسید. سیدابراهیم رئیسی نامزد شکست‏خورده انتخابات، شورای وحدت اصولگرایان را پایه گذاشت تا این‌بار او محور اتحاد اصولگرایان باشد. هرچند رخی اصولگرایان معتقدند شورای وحدت کپی ناشیانه‌ و البته غیردموکراتیک‌تری از شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان است.
شورای وحدت اصولگرایان در مهرماه پارسال با صدور نامه‌ای آغاز به کار کرد، شورایی با حضور گروه‌های مختلف همسو که در نامه خود به دولت اعلام کرد برای حل مشکلات اقتصادی کشور آماده است. شورای وحدت؛ شورایی متشکل از ۲۴ حزب اصولگرا، ۱۸ تشکل عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری، جبهه ایستادگی، جمعیت ایثارگران، جمعیت رهپویان، جبهه پایداری و جمعیت پیشرفت و عدالت است. اما در اواخر آذرماه حمیدرضا ترقی، سخنگوی حزب موتلفه اسلامی، به صورت تلویحی توقف نشست‌های شورای وحدت اصولگرایان را تایید کرد.
گعده سیاسی یا شورای دموکراتیک
درحالی‌که ادعا شده نمایندگان 24 تشکل و حزب اصولگرا در این شورا حضور دارند؛ اما به نظر می‌رسد در واقعیت چنین نیست و ما شاهد تک‌روی‌هایی در جریان اصولگرایی نیز هستیم از جمله افرادی همچون سعید جلیلی، محمدباقر قالیباف، محسن رضایی که هر کدام جدای از تشکل‌ها و طیف‌های نامبرده، ساز خود را می‌زنند و راه خود را می‌روند. در واقع این شورا بیشتر یک گعده میان برخی چهره‌های اصولگرایی است تا شورایی دموکراتیک و متشکل از همه جریان‌های جناح اصولگرا.
با این حال، روز گذشته حسین کنعانی‎مقدم، فعال سیاسی اصولگرا و دبیرکل حزب سبز ایران به «ایرنا» گفته است: درحال حاضر چند گروه در جریان اصولگرایی جلسات مداوم برای انتخابات برگزار می‎کنند. این جریان‌ها شامل احزاب اصولگرای خانه احزاب که آقای روح‎الامینی هم به‎تازگی ریاست آن را برعهده گرفته‎اند، جلسات هماهنگی بین چهره‌های اصولگرا و احزاب با جامعه روحانیت مبارز، جلسات شورای وحدت و جریان نواصولگرایی آقای قالیباف هستند. کنعانی‌مقدم، اختلافات بین گروه‎های مختلف جریان اصولگرا را تایید کرده و گفته است: هنوز جلسات کلی برای هماهنگی و انسجام جریان اصولگرایی برگزار نشده ‎است.
این فعال سیاسی اصولگرا درباره جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، تصریح می‎کند: همه اعضای جمنا در حال حاضر در جلسات شورای وحدت حضور دارند و برنامه‌های خود را از این طریق پیش می‎برند.
وی با اشاره به این‎که همچنان جلسات شورای وحدت ادامه دارد، می‎گوید: جلسات شورای وحدت اصولگرایان مانند سابق برگزار می‎شود و تعدادی از کسانی که قبلاً کاندیدای ریاست‏جمهوری بودند، در این جلسات حضور دارند.
کنعانی‌مقدم همچنین حضور محسن رضایی، محمدباقر ذوالقدر، سعید جلیلی، حداد عادل و علیرضا زاکانی را در این جلسات تایید می‎کند.
دبیرکل حزب سبز ایران اضافه می‎کند: حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی که از اعضای شورای وحدت اصولگرایان بوده ‎است، از وقتی ریاست قوه قضاییه را برعهده گرفته،‎ از این شورا خارج شده و در جلسات آن شرکت نمی‎کند.
این فعال سیاسی اصولگرا خبر می‎دهد: پنج‌شنبه 29 فروردین‌ماه، احزاب اصولگرا با جامعه روحانیت مبارز جلسه‎ای دارند که محوریت آن، هماهنگی و همفکری است.
یک سال مانده تا انتخابات مجلس، اصولگرایان نمی‌دانند با چند جبهه و ائتلاف می‌خواهند در انتخابات شرکت کنند؛ می‌خواهند با اسم اصولگرایی وارد گود انتخابات شوند یا نواصولگرایی؟ اصولگرایان از یک سو برخی از مرگ «جمنا» سخن می‌گویند اما از دیگر سو عده‌ای دیگر خود را رقیب آن می‌نامند. نامی از «شورای وحدت» هم به میان آمده است، اما مشخص نیست سازوکار این شورا دقیقا چیست. به نظر نمی‌رسد ماجرای شورای وحدت هم بهتر از جمنا باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام