EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 26 شهریور 1398   Tuesday 17 September 2019

سرمقاله

خلیج‏فارس؛ نزدیک به نقطه جوش

جلال خوش‌چهره

مجلس سنای ایالات متحده آمریکا به لغو فرمان وضعیت اضطراری دونالد ترامپ در مرز مکزیک رای داد. دوازده سناتور جمهوری‌خواه همراه با ۴۵ سناتور دموکرات و دو سناتور مستقل به این طرح رای مثبت دادند. اکثریت سنا در اختیار حزب جمهوری‌خواه است.
به گزارش یورو نیوز، ترامپ در واکنش به این تصمیم در حساب توئیتر خود نوشت: «وتو». وی، طبق قانون اساسی این کشور حق وتوی مصوبات کنگره را دارد. ترامپ در ماه فوریه با امضای فرمان اعلام وضعیت اضطراری اعلام کرد قصد دارد زمینه ساخت دیوار در مرز با مکزیک را فراهم کند.
پیش از این مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در اختیار حزب دموکرات است به لغو وضعیت اضطراری در مرز با مکزیک رای داده بود. ترامپ در مخالفت با این تصمیم کنگره در حساب توئیتر خود نوشت: «در پی وتو کردن قطعنامه پیشنهاد شده از سوی دموکرات‌ها برای بازکردن مرزهایمان هستم. در حالی که جنایت، مواد مخدر و قاچاق در کشورمان افزایش می‌یاید. از تمام جمهوری‌خواهان قدرتمندی که به نفع امنیت مرزی و دیوار مورد نیازمان رای دادند، تشکر می‌کنم.» باوجود مخالفت کنگره با فرمان اضطراری ترامپ، در صورت وتوی این مصوبه از سوی رئیس جمهوری، راه برای لغو آن بسیار پیچیده خواهد شد؛ در چنین فرضی کنگره باید با اکثریت دو سوم آرا، بار دیگر مخالفت خود را با فرمان ترامپ نشان دهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام