سرمقاله

ترامپ در برزخ

جلال خوش چهره

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا با تعویق بریگزیت موافقت کردند. پیش از آن نمایندگان با برگزاری دوباره رفراندوم درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کرده بودند. حال اتحادیه اروپا باید در مورد تعویق بریگزیت تصمیم بگیرد.
به گزارش دویچه وله آلمان، ۴۱۲ نماینده پارلمان بریتانیا روز پنجشنبه گذشته به تعویق بریگزیت رای موافق دادند و ۲۰۲ نماینده هم با آن مخالفت کردند.
حال ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، با اتحادیه اروپا بر سر تعویق بریگزیت مذاکره خواهد کرد. بریگزیت احتمالا تا ۳۰ ژوئن سال جاری به تعویق خواهد افتاد. این احتمال هم وجود دارد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره علت تعویق بریگزیت از بریتانیا درخواست توضیح کنند. در هفته‌های آینده «ترزا می» یک بار دیگر برنامه بریگزیت را در پارلمان این کشور مطرح خواهد کرد و بر سر آن رای گیری خواهد شد.
ترزا می‌، نخست‌وزیر بریتانیا، شامگاه دوشنبه هفته گذشته در مذاکراتی سخت با اتحادیه اروپا در استراسبورگ تضمین‌هایی در رابطه با مسئله مرز ایرلند شمالی دریافت کرده بود. این توافق جدید فردای آن روز در رای‌گیری ‌مجدد درباره قرارداد بریگزیت در پارلمان بریتانیا شکست خورد. مجلس عوام بریتانیا متن قرارداد تغییر یافته خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (بریگزیت) را با ۳۹۱ رای مخالف در برابر ۲۴۲ رای موافق بار دیگر رد کرد. یک روز بعد یعنی روز چهارشنبه، نمایندگان پارلمان بریتانیا با خروج این کشور از اتحادیه بدون یک توافق هم مخالفت کردند.
اما رایزنی و رای‌گیری در پارلمان بریتانیا روز بعد یعنی پنجشنبه ۱۴ مارس هم ادامه پیدا کرد. نمایندگان مجلس عوام با رفراندوم دوم بر سر بریگزیت مخالفت کردند. این طرح با رای مخالف ۳۳۴ تن از نمایندگان و رای موافق ۸۵ تن مواجه شد. ولی به دنبال این رای‌گیری نمایندگان پارلمان به تعویق بریگزیت رای دادند.
واکنش اتحادیه اروپا به نتیجه رای‌گیری پارلمان بریتانیا
یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا در ارتباط با تعویق بریگزیت یادآورشد که به تاخیر افتادن بریگزیت تنها با تایید و رضایت همه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ممکن است.
خبرگزاری آلمان بعد از موافقت با تعویق بریگزیت از طرف پارلمان بریتانیا از قول این سخنگوی کمیسیون اروپا گزارش داد که موضوع تعویق بریگزیت حالا دیگر به شورای اروپا مربوط می‌شود و وظیفه شورای اروپاست که درخواست تعویق بریتانیا را بررسی کند. به گفته این مقام اتحادیه اروپا اولویت با عملکرد نهادها و موسسات این اتحادیه است. یک سخنگوی شورای اروپا هم در واکنش به تعویق بریگزیت گفت که دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، تعویق طولانی‌مدت بریگزیت را توصیه کرده است. توسک پیش از رای‌گیری پارلمان بریتانیا برای تعویق بریگزیت با ارسال یک پیام توئیتری اعلام کرد: «در طول مذاکرات برای نشست اروپا، من به ۲۷ کشور اتحادیه اروپا پیشنهاد خواهم کرد که اگر بریتانیا بازنگری برنامه استراتژیک خود برای بریگزیت را بپذیرد و در این خصوص توافق شود، برای تعویق طولانی‌مدت بریگزیت آماده باشند.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام