EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 26 شهریور 1398   Tuesday 17 September 2019

سرمقاله

خلیج‏فارس؛ نزدیک به نقطه جوش

جلال خوش‌چهره

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست گفت: نگهداری از منابع محیط زیستی و طبیعی کشور نیازمند مشارکت، همراهی و محیط‌بانی همه 80 میلیون جمعیت ایران است.
به گزارش ایرنا، سرهنگ جمشید محبت‌خانی در آیین تکریم و معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: تا زمانی که باور کمک و حمایت از محیط زیست در مردم ایجاد نشود، نمی توانیم در حفظ و نگهداری از سرمایه‌های طبیعی و زیستی کشور موفق باشیم. فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: پشتیبانی و حمایت از محیط‌بانان در محیط زیست افزایش یافته و در نتیجه آن، امسال دست‌اندازی متخلفان به مناطق حفاظت شده چهارگانه کشور کمتر و برخورد و دستگیری متخلفان 7 درصد بیشتر شد. وی به حفاظت و نظارت هوشمند در مناطق تحت پوشش محیط زیست اشاره کرد و گفت: کاهش درگیری، تلفات و جان باختن محیط‌بانان و متخلفان ازجمله اهداف اجرای این طرح است. محبت‌خانی ادامه داد: منحصر کردن فعالیت های محیط زیست به حوزه شکاربانی، باور اشتباه و غلطی در کشور است که باید اصلاح شده و با روش‌های مختلف از مردم در کمک به حفظ همه سرمایه‌های محیط‌زیستی استفاده شود. وی همچنین به یکی از رویکردهای سازمان مبنی بر مشارکت‌دهی مردم در حفظ و حراست از محیط زیست اشاره کرد و گفت: پروژه یک ساعت با محیط‌‌بان در سال‌های اخیر رشد محسوسی داشته به نحوی که پارسال حضور محیط‌بانان در مدارس برای آموزش به دانش‌آموزان ۱۳۴ درصد بیشتر شد.
وی همچنین با اشاره به روز شهید گفت: براساس گردآوری آمار و مستندات موجود، تاکنون 138 محیط‌بان در راه حفظ محیط‌زیست کشور و در درگیری با متخلفان به شهادت رسیدند.
در این مراسم از زحمات امیر عبدوس مدیر کل پیشین اداره کل حفاظت محیط‌زیست گلستان در مدت 17 ماه و هفت روز خدمت بر این مسند تقدیر و محمدرضا کنعانی به عنوان مدیر کل جدید این اداره در گلستان معرفی شد. عبدوس نیز با حکم معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان سمنان شد. استان مرزی و شمالی گلستان با بیش از 20 هزار کیلومتر مربع وسعت دارای 862 هزار هکتار مرتع، 452 هزار هکتار جنگل، 62 هزار هکتار زمین‌های مستحدث (زمین‌هایی که در نتیجه پایین رفتن آب دریا و دریاچه‌ها یا خشک شدن تالاب‌ها ایجاد می‌شود) و موات (‌املاکی که فاقد ساختمان و تاسیسات باشد و سابقه عمران و آبادی و یا باغ و کشاورزی ندارد) و 20 هزار هکتار ساحل است که بخشی از این عرصه‌ها به صورت ویژه زیر پوشش حفاظت محیط‌زیست قرار دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام