EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 28 شهریور 1398   Thursday 19 September 2019

سرمقاله

تحقق مطالبه تامین امنیت زنان در قوه قضاییه

سیده‏فاطمه ذوالقدر

پسر جوان با اعتمادسازی نزد زن جوان در فضای مجازی با ارسال یک برنامه بدافزاری توانست رایانه طعمه‌اش را هک کند و با دسترسی به تصاویر شخصی زن جوان اقدام به اخاذی کرد.
سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا تهران با اعلام این خبر گفت: چندی قبل زن جوانی پای در اداره پلیس فتا گذاشت و از ماجرای گرفتار شدن در دام اخاذی یک دوست اینترنتی خبر داد. وی افزود: زن ۳۴ ساله در اظهاراتش عنوان کرد که چندی قبل با مرد جوانی در فضای مجازی آشنا شدم و در این مدت ارتباط دوستانه‌ای با هم داشتم و چت می‌کردیم و چند عکس نیز برای هم ارسال کردیم تا اینکه چند ماه قبل یک نرم‌افزار کاربردی برای من ارسال کرد و گفت که این نرم‌افزار خدمات متنوع و زیادی دارد.
رئیس پلیس فتا تهران گفت: زن جوان در ادامه عنوان کرد بعد از نصب این نرم‌افزار در سیستم رایانه‌ام، چند عکس شخصی‌ام از سوی مرد جوان به دستم رسید که تازه فهمیدم این نرم‌افزار برای هک کردن سیستم کامپیوتر من ارسال شده است. سرهنگ تورج کاظمی گفت: ماموران پلیس فتا در تحقیقات از زن جوان پی بردند که مرد غریبه که به همه تصاویر و فیلم‌های شخصی زن جوان دسترسی پیدا کرده بود بارها با تهدید به انتشار تصاویر شخصی زن جوان اقدام به اخاذی کرده است و با توجه به اینکه این اخاذی‌ها ادامه داشته، زن جوان برای پایان دادن به این تهدیدها از پلیس درخواست کمک می‌کند.
رئیس پلیس فتا گفت: کارشناسان پلیس فتا با توجه به حساسیت پرونده، تحقیقات فنی و اطلاعاتی خود را آغاز کردند و خیلی زود مرد جوان که در شهر کرج زندگی می‌کرد را شناسایی کردند. وی عنوان کرد: ماموران در عملیاتی غافلگیرانه علی را در کرج دستگیر کردند و در بازرسی از رایانه وی تصاویر و فیلم‌های شخصی زن جوان به دست آمد. رئیس پلیس فتا ادامه داد: متهم پس از دستگیری باتوجه به مدارک و شواهد پلیسی عنوان کرد برای اخاذی از زن جوان در فضای مجازی ابتدا با رابطه دوستانه و سالم ایجاد اعتماد کردم و سپس با ارسال برنامه بدافزاری توانستم سیستم رایانه زن جوان را هک کنم و با دسترسی به اطلاعات شخصی و تصاویر خانوادگی و شخصی‌اش شروع به اخاذی از وی کردم.
رئیس پلیس فتای تهران در ادامه گفت: نتیجه اعتماد بی‌جا و کورکورانه کاربران منجر به دردسر و ناراحتی برای آنها می‌شود اما افرادی که پا را از قانون فراتر گذاشته و به دنبال منافع شخصی و غیر اصولی و خارج از چارچوب قانون و مقررات فضای مجازی باشند قطعا با برخورد پلیس و دستگاه قانون‌گذار مواجه می‌شود. وی افزود: لذا پرونده پس از بررسی پلیس و جمع‌آوری ادله لازم، به دادسرای مبارزه با جرایم رایانه‌ای ارسال شد.
سرهنگ کاظمی به کاربران و شهروندان گرامی توصیه کرد: این روزها به دلیل گسترش ارتباطات مجازی، شکل‌گیری روابط دوستانه و عاشقانه رشد فزایندی را شاهد است. هر نوع رابطه‌ای در فضای مجازی می‌تواند آسیب‌هایی هم به دنبال داشته باشد و اکنون که استفاده از شبکه‌های اجتماعی امری اجتناب‌ناپذیر است و بیشترین زمان تعامل ما در این شبکه‌ها شکل می‌گیرد، بهتر است در کنار استفاده مطلوب از آن با رعایت برخی آداب از سوءتفاهم و آسیب‌های تعامل در این فضا بکاهیم. همانطور که برای حضور در جامعه و تعامل با دیگران رعایت احترام به حریم خصوصی افراد ضروری است، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی خالی از این امر نیستند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام