EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 26 شهریور 1398   Tuesday 17 September 2019

سرمقاله

خلیج‏فارس؛ نزدیک به نقطه جوش

جلال خوش‌چهره

تفاهم‏نامه‏ای برای کاهش آسیب‏های اجتماعی زنان زندانی
تفاهم‏نامه معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه با معاونت امور زنان و خانواده رئیس‏جمهوری که به منظور استفاده از دستبند الکترونیک به عنوان مجازات جایگزین زندان برای زنان زندانی واجد شرایط منعقد شد؛ گامی مثبت در کاهش آسیب‏های اجتماعی و حفظ بنیاد خانواده است.
معاون امور زنان و خانواده رئیس‏جمهوری 21 اسفند 97 در توئیتی از امضای تفاهم‏نامه همکاری معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه با معاونت امور زنان و خانواده ریاست‏جمهوری خبرداد و نوشت: زنان زندانی واجد شرایط، با دستبند الکترونیک دوران محکومیت را در کنار خانواده می‏گذرانند.
به گزارش ایرنا، این طرح در راستای مجازات‏های جایگزین زندان است که چند سالی است در محاکم قضایی دنبال می‏شود؛ طرحی که کاهش آسیب‌های ناشی از مجازات زندان، یکی از اهداف آن به شمار می‏رود.
همکاری برای کاهش آسیب‏های زنان زندانی
معصومه ابتکار در همین زمینه در مراسم انعقاد تفاهم‏نامه همکاری معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه با معاونت امور زنان و خانواده ریاست‏جمهوری به آسیب‏پذیری فرزندان مادران زندانی اشاره و اظهار کرد: آسیب‏پذیری فرزندانی که به دلیل حبس مادرانشان، بی‏سرپرست شده‏اند بسیار بالا است؛ بدون تکلیف بودن این فرزندان آسیبی است که نگرانی‏هایی برای نهادهای جامعه به‏ویژه سازمان بهزیستی ایجاد کرده است.
معاون اموز زنان و خانواده رئیس‏جمهوری گفت: این معاونت در مهارت‏افزایی زنان زندانی و خانواده آنان و همچنین حمایت مادی و معنوی در حد توان به قوه قضاییه کمک می‏کند.
ابتکار با قدردانی از قوه قضاییه به دلیل انجام اقدامات مناسب و مثبت در راستای کاهش مشکلات زنان به‏ویژه مادران زندانی گفت: این که احکام برای مادران زندانی که امکان بهره‏برداری از ماده 62 قانون مجازات اسلامی را دارند، در راستای مجازات‏های جایگزین صادر می‏شود، بسیار خوب است.
به گزارش ایرنا، بر اساس ماده 62 قانون مجازات اسلامی؛ در جرایم تعزیری از درجه پنج تا درجه هشت، دادگاه می‏تواند در صورت وجود شرایط مقرر در تعویق مراقبتی، محکوم به حبس را با رضایت وی در محدوده مکانی مشخص تحت نظارت سامانه‏(سیستم)های الکترونیکی قرار دهد. همچنین بر اساس تبصره این ماده؛ دادگاه در صورت لزوم می‏تواند محکوم را تابع تدابیر نظارتی یا دستورهای ذکرشده در تعویق مراقبتی قرار دهد.
معاون امور زنان و خانواده رئیس‏جمهوری در این زمینه توضیح داد که از هشت زندان زنان از نزدیک بازدید کردم و یکی از مسائل جدید این زنان این بود که به دلیل دربندبودن همسرشان یا به هر دلیل دیگر، فرزندانشان بدون سرپرست در بیرون از زندان بودند و این امر موجب نگرانی نهادها به‏ویژه سازمان بهزیستی شده است.
وی افزود: این که فرزندان بیرون بدون تکلیف هستند خود یک آسیب است که آنان را تهدید می‏کند و در خوش‏بینانه‏ترین حالت اگر این فرزندان در کنار پدربزرگ و مادربزرگ‏هایشان هم زندگی کنند، هرگز کارکرد مادر را ندارند لذا میزان آسیب‏پذیری این فرزندان بسیار بالا است.
دستبندهای الکترونیک؛ اقدامی جایگزین زندان در دستگاه قضا
تمرکز بر اقدامات پیشگیرانه، مجازات‏های جایگزین حبس و عدالت ترمیمی، موضوعی است که در قوه قضاییه دنبال می‏شود. در همین زمینه محمدباقر الف، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در زمان انعقاد تفاهم‏نامه همکاری معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه با معاونت امور زنان و خانواده ریاست‏جمهوری ضمن تاکید بر این موضوع گفت: استفاده از مجازات‏های جایگزین حبس هم در سیاست‏های ابلاغی رهبری آمده و هم سیاست رئیس قبلی و رئیس فعلی قوه قضاییه است.
وی افزود: رئیس قوه قضاییه بر استفاده قضات از این مکانیسم تاکید دارد و شرایط کشور هم اقتضا می‏کند تا درصورت امکان از آرای مجازات جایگزین حبس بهره ببریم.
آمار دستگاه قضا از دستبندهای الکترونیکی
اینکه چه تعداد از زنان زندانی مشمول مجازات جایگزین به جای زندان هستند، مشخص نیست، اما مسئول فنی پروژه مراقبت‏های الکترونیکی (پابندهای الکترونیکی) مرکز آمار فناوری اطلاعات قوه قضاییه در زمان انعقاد تفاهم‏نامه همکاری معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه با معاونت امور زنان و خانواده ریاست‏جمهوری گفته است که 20 درصد استفاده‏کنندگان پابندهای الکترونیکی زنان زندانی هستند.
وی افزود: به دلیل این که بیشتر زندانیان زن دارای شاکی خصوصی هستند، پس از رویت در محل زندگی دوباره با شکایت شاکی به زندان بازمی‏گردند.
به گفته مسئول فنی پروژه مراقبت‏های الکترونیکی قوه قضاییه تاکنون 4.5 میلیارد تومان برای ساخت این پابندها هزینه و بیش از 2 هزار پابند تولید شده است.
بنابر اظهارات نماینده سازمان زندان‏ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور هنگام انعقاد تفاهم‏نامه مذکور؛ طرح پابندهای الکترونیکی در 9 استان اجرا شده که بیشترین استفاده در استان‏های آذربایجان‏شرقی و تهران بوده است؛ به قضات آموزش داده می‏شود تا از آرای مجازات‏های جایگزین حبس استفاده کنند و در سه ماهه اخیر استفاده از این محصول با توجه به افزایش آرای مجازات‏های جایگزین قضات، افزایش یافته است.
تعهداتی در تفاهم‏نامه مجازات جایگزین زنان زندانی
تفاهم‏نامه معاونت امور زنان و خانواده رئیس‏جمهوری و معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه به منظور کاهش جمعیت کیفری و استفاده حداقلی از مجازات حبس و در راستای اصل 21 قانون اساسی و مواد 501قانون آیین دادرسی کیفری و 62 قانون مجازات اسلامی درباره «سامانه‏های الکترونیکی برای محکومان حبس تعزیری درجه 5 تا 8» و همچنین دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری، در هفت ماده منعقد شد.
براساس این تفاهم‏نامه، معاونت امور زنان و خانواده رئیس‏جمهوری در راستای گسترش اجرای طرح دستبندهای الکترونیک برای کنترل مادران زندانی، فراهم‏کردن زمینه اشتغال دختران و زنان زندانی خودسرپرست و بدسرپرست در ایام استفاده از پابندهای الکترونیک متعهد شد که اعتبار مالی و امکانات موردنیاز را در این زمینه تامین کند.
همچنین بر مبنای این تفاهم‏نامه، معاونت امور زنان و خانواده رئیس‏جمهوری برای تسریع در اجرای مفاد تفاهم‏نامه و مساعدت نسبت به آزادی زنان زندانی دارای فرزند، از طریق استانداری‏ها، باید اقدامات لازم را نسبت به بررسی اولویت‏های هر استان طبق این تفاهم‏نامه انجام و هرسه‏ماه یکبار گزارش اقدامات استان‏ها را جمع‏آوری کند.
معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز در این تفاهم‏نامه متعهد شد که دوره‏های آموزشی موردنیاز برای همکاران قضایی را به منظور صدور آرای جایگزین برگزار کند و هرسه‏ماه یکبار گزارش اقدامات انجام‏شده در دادسراهای هر استان را از طریق صدور بخش‏نامه‏های موردنیاز و مکاتبه با دادستان کل کشور دریافت کند.
در مواد 94 تا 78 قانون مجازات اسلامی جدید که سال 1392 به تصویب رسید، 3 هزار و 150مجازات را برای جایگزینی زندان پیش‏بینی شده است؛ آیین‌نامه اجرایی مجازات‏های جایگزین حبس در شهریور93 تصویب شد.
اجرا و عملیاتی‏شدن این تفاهم‏نامه علاوه بر کاهش شمار زنان زندانی؛ دارای اهداف تربیتی بوده و می‏توان آن را گامی مثبت در جهت پیشگیری از فروپاشی بنیاد خانواده میان بخشی از جمعیت زنان دانست؛ این طرح همچنین زمینه‏ای برای ترمیم اعتماد اجتماعی مردم به‏ویژه در حوزه آسیب‏های اجتماعی به نهادها و سازمان‏های اجرایی و قضایی کشور خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام