EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 26 شهریور 1398   Tuesday 17 September 2019

سرمقاله

خلیج‏فارس؛ نزدیک به نقطه جوش

جلال خوش‌چهره

لیگ ایران جذاب‌تر از چیزی است که ما از تلویزیون می‌بینیم. در صدر جدول 5 تیم پرطرفدار و پرستاره با 4 استادیوم خوب در 4 کلان شهر، با 3 مربی اروپایی و 2 مربی ایرانی بر سر قهرمانی می‌جنگند.
به گزارش ورزش سه، همه آنچه فوتبال می‌تواند به ما بدهد تا جذاب و دوست داشتنی باشد در این فصل وجود دارد اما چند ساعت مانده به بازی بزرگ هفته بین تیم‌های تراکتورسازی و پدیده خبری منتشر شده مبنی بر عدم پخش بازی از شبکه سه. در سالی که یکی از جذاب‌ترین فصل‌های فوتبالی لیگ برتر ایران در حال برگزاری است همچنان پوشش تصویری بازی‌ها حسرت بزرگ و نقطه ضعف فوتبال ایران است. گرافیک، پوشش تصویری و تبلیغات محیطی لیگ ایران به جای اینکه بر جذابیت فوتبال بیفزاید عاملی است که مخاطب را دلسرد می‌کند.
هدف از این مطلب، تمرکز بر رقابت جذاب 5 تیم بالای جدول لیگ ایران است و بررسی نبردهای رودرروی مدعیان قهرمانی. فاصله 3 امتیازی پدیده رتبه چهارمی تا پرسپولیسِ صدرنشین، رقابت قهرمانی را نفس‌گیر کرده است. این رقابت نزدیک با توجه به میانگین امتیازی تیم‌ها ارزش بیشتری پیدا کرده است؛ میانگین امتیازی این 5 تیم حدود 2 امتیاز از هر بازی است و نشان می‌دهد شاهد لیگ با کیفیتی هستیم.
در 9 هفته باقیمانده از لیگ هرکدام از این تیم‌ها حداقل دو بازی مستقیم با رقبای‌شان دارند و دور از ذهن نیست قهرمان این فصل تیمی باشد که بیشترین امتیاز را از همین دیدارهای رودررو به دست بیاورد. هیچ کدام از این 5 غول ایرانی در بازی‌های رودررو تا اینجای فصل نتوانستند به رکورد میانگین بیش از یک گل زده در هر بازی برسند و هیچ کدام هم بیش از یک گل در هر بازی نخورده‌اند.
پرسپولیس؛ پروفسور نمی بازد
ورزشگاه اختصاصی: آزادی (80000 نفری)
پرسپولیس برانکو حتی در روزهایی که با محرومیت و کمبود بازیکن درگیرِ رقابت همزمان در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا بود به هیچ کدام از رقبای مستقیم‌اش در ایران نباخت. او حالا با تقویت تیم‌اش در نیم‌فصل آماده‌تر از قبل به استقبال این جنگ‌ها می‌رود. برانکو در دیدارهای رودررو با 4 قدرتِ دیگر لیگ با دو بُرد برابرِ پدیده و 3 مساوی با استقلال تراکتور و سپاهان 9 امتیاز برای تیم‌اش جمع کرده و تنها یک بار مقابل سپاهان دروازه اش باز شده. پرسپولیس تنها تیمی است که در نبرد غولها نباخته و با یک بازی کمتر نسبت به تراکتور با 9 امتیاز تیم برتر در رقابت رودرروی 5 تیم بالای جدول است. پرسپولیس در ادامه فصل باید میزبان استقلال و سپاهان باشد و یک بار هم مهمان تبریزی‌ها خواهد بود.
تراکتورسازی؛ بازگشت غرور به دره گرگ‌ها
ورزشگاه اختصاصی: یادگار امام تبریز (67000 نفری)
تراکتور با توشاک با دریافت 3 گل به استقلال باخت و با تقوی در 3 بازی برابر سپاهان و پدیده و پرسپولیس با 3 مساوی نیم فصل را به پایان برد. تراکتورِ لیکنز اما دوباره عاشقانِ فوتبال در تبریز را مشتاقِ بازی های بزرگ کرده است. سرخپوشان تبریزی در 4 بازی بزرگ‌شان در نیم فصل اول مهمان بودند و در دور برگشت در یادگار میزبان بازی های تراکتور با رقبای مستقیم‌اش خواهد بود. تراکتور با لیکنز از 3 بازی در خانه 3 برد و 9 امتیاز کسب کرده. دستاورد بزرگی که 6 امتیاز آن برابر رقبای مستقیم یعنی سپاهان و استقلال به دست‌آمده و حالا همه رقبا سایه ترسناک تراکتور را پشت سرشان احساس می‌کنند.
سپاهان؛ گلزن‌ترین- گل‌خورترین
ورزشگاه اختصاصی: نقش جهان (75000 نفری)
سپاهان در 5 بازی با غولها 5 گل زده و 5 گل خورده. قلعه نویی در نقش جهان و آزادی به ترتیب پدیده و استقلال را شکست داده است و به عنوان میزبان برابر پرسپولیس و تراکتور تن به مساوی داده است. زردهای اصفهان تنها باخت لیگ‌شان را برابر تراکتور در تبریز تجربه کردند و از مجموع 5 بازی 8 امتیاز جمع کرده‌اند تا در نبرد غولها سوم جدول باشند. ژنرال اگر می‌خواهد پس از سال‌ها قهرمان لیگ شود دست‌کم باید در بازیه‌ای 6 امتیازی به رقبای مستقیم‌اش در کورس قهرمانی امتیاز ندهد.
استقلال؛ رویابافی خارج از خانه
ورزشگاه اختصاصی: آزادی (80000 نفری)
استقلال هرچقدر در نیم‌فصل اول امتیاز از دست داد در نیم‌فصل دوم خوب می برد. آبی‌ها از 6 بازی نیم‌فصل دوم 5 بازی را برده‌اند و تنها برابر تراکتور در تبریز تن به شکست داده‌اند؛ یک بازی 6 امتیازی که باعث شده در جدول هم‌امتیاز با تراکتور در رتبه سوم بایستند. استقلال در دور رفت لیگ در هر 4 بازی بزرگ میزبان بود، 3 امتیاز از تراکتور گرفت و با شکست برابر سپاهان و مساوی های بدون گل با پرسپولیس و پدیده تنها 5 امتیاز از 5 بازی بزرگ جمع کرده است. حالا شفر و تیم آماده‌اش اگر می‌خواهند قهرمان لیگ شوند باید در 3 بازی 6 امتیازی خارج از خانه بیشترین امتیاز را کسب کنند.
پدیده؛ ناکام و گل‌نزن در بازی‌های بزرگ
ورزشگاه اختصاصی: امام رضا (27700 نفری)
پدیده گل‌محمدی این فصل یکی از بهترین فوتبال‌های لیگ را بازی می‌کند و هنوز در بین 5 تیم بالای جدول جای خود را حفظ کرده است. پدیده اما هرچقدر برابر تیمهای دیگرِ لیگ سخت‌جان و برنده است به تیم‌های بزرگ امتیاز می‌دهد. تیم محبوب مشهدی‌ها در تمام 21 بازی لیگ 4 بار باخته است، 2 بار به پرسپولیس و 1 بار برابر سپاهان. به این آمار اضافه کنید که پدیده در 5 بازی با تیم‌‎های بزرگ هنوز گلی به ثمر نرسانده و 22 گل زده اش در 15 بازی با تیم‌های دیگر لیگ ثبت شده‌اند. یحیی برای لمس جام و تکمیل شگفتی با پدیده باید در نیم فصل دوم از پس 3 بازی بزرگ برابر استقلال و سپاهان در مشهد و تراکتور در تبریز بربیاید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام