EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 04 اسفند 1398   Sunday 23 February 2020

سرمقاله

تاریخ‫گرایی و توسعه‫نیافتگی

کورش الماسی

فواره قیمت‌ها در بازار خودرو حالا سرازیر شده است، پراید ۱۱۱ از قله ۵۲ میلیون تومان حالا به محدوده ۴۶ تا ۴۷ میلیون تومان پانهاده و یکی از بالاترین کاهش قیمت‌ها را در کارنامه خود تجربه کرده است.
به گزارش خبرآنلاین، پراید هر چند حالا نیز ارزان‌ترین خودروی ایرانی لقب گرفته است، با این حال با رسیدن به قیمت ۵۲ میلیون تومان رکورد عجیبی را در حیات سه دهه‌ای خود در صنعت خودروی ایران به جا گذاشته است. پراید پیش از این خود را آماده خداحافظی از خط تولید ایران می‌کرد اما امروز یکی از مقاصد عمده جذب سرمایه‌های سرگردان تلقی می‌شود. طی روزهای گذشته اما بازار خودرو موقعیتی تازه را شاهد است، با تحویل خودروهای ثبت نامی از سوی خودروسازان و اجرای برنامه فروش فوری در عین عدم خرید و فروش خودروهای صفر کیلومتر، بازار با رکودی عجیب و بی‌سابقه روبه‌رو است. همین امر کاهش قیمت برخی خودروها را رقم زده است اما پراید به عنوان نماد صنعت خودروسازی یا به عبارت دیگر پرتیراژترین خودروی تولیدی در ایران موقعیتی دیگر دارد و به شاخصی برای سنجش این صنعت بدل شده است. افزایش نرخ ارز، رشد هم‌زمان قیمت در تمامی بازارها را به همراه داشت. ورود سرمایه‌‌گذاران به بازار خودرو سبب شد قیمت خورو هر ماه افزایشی را نسبت به ماه گذشته تجربه کند.
پیش‌تر نجفی‌منش، رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان از افزایش قیمت خودرو دفاع کرد و تاکید داشت: در قیاس با دیگر اقلام، خودرو افزایش قیمت چندانی را تجربه نکرده است.
خودروسازان در حال حاضر قیمت‌های اعلامی خود را به میزان ۵ درصد کمتر از قیمت بازار تعیین می‌کنند. این تصمیم با هدف کاهش فاصله قیمت خودروی کارخانه با خودرو در بازار آزاد اتخاذ شده است.
در شرایط کنونی به نظر می‌رسد دوران قدرت‌نمایی پراید در اقتصاد ایران در حال سپری شدن است و هر چند بازگشت قیمت‌ها به چند ماه قبل آرزویی دوز از ذهن و غیر ممکن است، اما به نظر می‌رسد تخلیه حباب قیمتی در بازار خودرو آغاز شده و تا روزهای آتی به پایان می‌‌رسد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام