EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 04 اسفند 1398   Sunday 23 February 2020

سرمقاله

تاریخ‫گرایی و توسعه‫نیافتگی

کورش الماسی

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: طرح اصلاح بند (الف) ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه (سهمیه خانواده شهدا و ایثارگران به دانشگاه‏ها) روز یکشنبه در دستورکار این کمیسیون قرار دارد.
محمدرضا عارف در گفت‏وگو با ایرنا اظهار کرد: طبق این طرح در صورتی که سهمیه 25 درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه تکمیل نشود، خالی مانده آن، ابتدا به مشمولین سهمیه 5 درصدی ایثارگران که شرایط و حدنصاب لازم را داشته باشند، تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند، باقی‏مانده آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می‏یابد.
وی تصریح کرد: قانون سهمیه شهدا و ایثارگران بد تصویب و تفسیر شد و مسئله‏ای که مدنظر کمیسیون بود، محقق نشد. دو سال در تلاش هستیم تا در صحن مجلس این قانون اصلاح شود اما با توجه به تذکرات و نکاتی که نمایندگان به این قانون می‏دهند باز برای تغییر به کمیسیون بازمی‏گردد.
نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: نگرانی دانشگاه‏ها درباره اضافه بر ظرفیت هم به دلیل وجود این قانون به‏حق است و به همین دلیل وضعیت دو سال گذشته برای دانشگاه‏ها و حتی خانواده داوطلبان کنکور مناسب نبوده است.
وی خاطرنشان کرد: بسیاری از دانش‏آموزان و دانشجویان خوب کشور به دلیل وجود این قانون نگران هستند تا نتوانند در رشته و دانشگاه مورد نظر جذب شوند. این موضوع را شورای‏عالی انقلاب فرهنگی و مجلس نیز قبول دارد و امیدواریم قانون سهمیه ایثارگران در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اصلاح شود و اعضای کمیسیون آموزش پیگیر اصلاح آن هستند.
رئیس فراکسیون امید مجلس در پاسخ به سئوال که آیا نمایندگان به پیشنهاداتی که دانشگاه‏ها در خصوص مصوبات مربوطه می‏دهند، توجه می‏کنند، توضیح داد: مجلس و کمیسیون آموزش و تحقیقات موضوعات را با حضور افراد متخصص بررسی و برنامه‏ریزی می‏کند و در نهایت آنچه که تصویب می‏شود با اینکه مخالفان و موافقان خود را در دانشگاه‏ها دارد، باید عملیاتی شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام