EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 04 اسفند 1398   Sunday 23 February 2020

سرمقاله

تاریخ‫گرایی و توسعه‫نیافتگی

کورش الماسی

سال آینده آمریکایی‌ها برای اقتصاد ایران نقشه‌هایی دارند
گروه پارلمان - با توجه به تورم و بروز مشکلات اقتصادی پس از تشدید تحریم‌ها و خروج ترامپ از برجام، همه کارشناسان اقتصادی و سیاسی سال 98 را از نظر اقتصادی سالی بسیار سخت برای مردم پیش‏بینی کرده‏اند. بنابراین دولتمردان برای مقابله با این سختی و کاهش فشار اقتصادی احتمالی بر مردم و خصوصا قشر کارگر و ضعیف، باید تدابیری بیندیشد تا این فشار پیش‏بینی‏شده به حداقل ممکن برسد. در این راستا کارشناسان اقتصادی و از طرفی نمایندگان مجلس از همه طیف‌های سیاسی، طی مصاحبه‌های گوناگون علاوه بر هشدار نسبت به وضعیت اقتصادی پیشِ‏رو، به مسئولان اجرایی برای توجه به اقشار آسیب‏پذیر و کاهش اثرات روانی و اقتصادی این ماجرا، موارد متعددی را متذکر می‌شوند.
محسن کوهکن، نماینده اصولگرای مجلس دهم هم به عنوان نماینده مردم لنجان در خانه ملت، طی گفت‏وگویی با ایلنا، به تشریح مشکلات اقتصادی پیش‏رو پرداخت.
این نماینده دور دهم مجلس تصریح کرد: سال آینده قطعا آمریکایی‌ها و غربی‌ها برای اقتصاد نقشه‌هایی دارند پس عاقلانه‌ترین و معقول‌ترین کار این است که سیستمی را تعریف کنیم در آن توزیع یارانه معقول و منطقی و دایره توزیع آن همه اقشار جامعه باشد.
درباره اینکه برای اقلام و کالاهای اساسی موردنیاز بر تصمیم مجلس بنا شد کالابرگ‌های الکترونیکی در اختیار مردم قرار گیرد آیا تنها راه برای مدیریت شرایط فعلی دادن این کالا برگ‌ها بوده است یا خیر،‌ بیان کرد: کمیسیون تلفیق تخصیص کالابرگ الکترونیکی را برای کالاهای اساسی تصویب کرد و مجلس هم درباره آن تصمیم گرفت، بله نمی‌توانیم بگوییم که این کار بهترین تصمیم و انتخاب مجلس بوده است اما می‌توان گفت این کار باعث جلوگیری بسیاری از مشکلات می‌شود.
نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دیدگاهی که درباره کالاهای اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وجود دارد این است که این کالاها با قیمت معقول و منطقی به دست مردم برسد برای این کار هم غیر از این چاره دیگری نداشتیم.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: به روایتی گفته می‌شود اول امسال دولت ۲۲ میلیون دلار ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات یکسری اقلام در اختیار واردکننده‌ها گذاشته است؛ حال اینکه این‌ها رفتند کالاهای اساسی وارد کرده‌اند که بر اساس برخی از گمانه‌زنی‌ها غیرضروری است و حتی نیازهای درجه سوم و چهارم مردم هم نمی‌شود کنار بگذاریم؛ اگر واقعا از همین محل مقدار کالای اساسی وارد کرده بودند به صورت طبیعی باید بعد از ۷ الی ۸ ماه اثراتی به همراه داشته باشد که نداشت.
رضایتمندی در جامعه از توزیع کالا با ارز 4200 تومانی وجود ندارد
این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: توزیع کالاها با سیستم قیمت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی باید یک رضایتمندی را در جامعه به همراه داشته باشد اما چیزی که مشاهده می‌کنیم غیر از این است.
وی با بیان اینکه بعضا دیده می‌شود یکسری اقلام در برخی از نقاط کشور توزیع شده و در برخی مراکز به دست مصرف‌کننده نرسیده است، گفت: در نظر داشته باشید چنانچه ارزی را برای کالاهای اساسی می‌گذاریم برای این است که همه اقشار جامعه از آن بهره‌مند شوند و استفاده کنند اما ارزیابی‌ها و نظر مردم این نیست.
به گفته این نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی ۲۲ میلیون دلار ذخایر ارزی کشور که با تصمیم غلط دولت برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده بود، اتفاقی را که باید رقم نزد.
پیشنهاد طراحی سیستمی معقول برای توزیع یارانه به همه اقشار جامعه
کوهکن با اشاره به فرارسیدن سال جدید و چالش‌های پیش‌روی دولت بیان کرد: با ارزیابی‌هایی که انجام داده‌ایم در سال آینده قطعا آمریکایی‌ها و غربی‌ها برای اقتصاد نقشه‌هایی دارند، پس عاقلانه‌ترین و معقول‌ترین کار این است که سیستمی را تعریف کنید در آن توزیع یارانه معقول و منطقی و دایره توزیع آن همه اقشار جامعه باشد. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس دهم تاکید کرد: برای این‌که مردم به مشکل برنخورند در کمیسیون تلفیق بحث‌های بسیاری مطرح شد اما در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که کالاهای اساسی اینگونه در اختیار مردم قرار گیرد.
در مورد کالاهای اساسی در بازار کمبودی نداریم
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره اینکه گفته می‌شود برخی از کالاهای اساسی در بازار وجود ندارد آیا واقعا چنین چیزی است یا خیر، گفت: خیر، در مورد کالاهای اساسی در بازار کمبودی نداریم.‌ قطعا اگر یک کالاهای اساسی با کمبود مواجه بود متاسفانه با فرهنگی که جامعه ما دارد قیمتش افزایش پیدا می‌کرد و احتکار می‌شد. ‌‌
وی یادآور شد: دستمال کاغذی را یادتان هست که نقل محافل شد که وجود ندارد و بعضی‌ها احتکار کردند بعضی‌ها هم گران فروختند، اما وقتی مواد اولیه به کارخانه‌ها رسید و بازار به حالت عادی برگشت مشخص شد چیز خاصی نبوده است.
اختصاص 14 میلیون دلار برای کالاهای اساسی
این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ۱۴ میلیون دلار برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است خب این کالاها تعریف دارند. معتقدم دولت باید تدبیر کند و سیاست‌گذاری‌هایی را به کار گیرد که هم اهرم تشویقی باشد برای تولید آن‌ها در داخل کشور و اقتصاد مقاومتی را که بارها و بارها مقام معظم رهبری تاکید کرده‌اند، ریل‌گذاری کند. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا باوجود اینکه کالاهای اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان وارد می‌شود اما همین اجناس با قیمتی بیشتر از 4200 تومانی به دست مردم می‌رسد، بیان کرد: مشخص است چون ارز در یک سیستم نظارتی درست توزیع نمی‌شود با قیمت بالاتر به دست مصرف‌کننده می‌رسد در صورتی که اگر این سیستم درست بود، چنین نمی‌شد.
کوهکن ادامه داد: به‏طور مثال گوشت؛ قیمت این کالا کاملا مشخص است مثل نفت و طلا نیست که با قیمت جهانی سنجیده شود. قیمت تولید این محصول هم مشهود است باید حداکثر و حداقلی داشته باشد اما چنین نیست.
باید کالابرگ در اختیار مردم قرار بگیرد
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: تنها راه همین است که تعریف شد افراد کالابرگ دریافت کنند و مردم هنگامی که کالاهای اساسی خود را مطالبه کردند واردکنندگان و دست‌اندرکاران، آن را به‏طور یکسان در اختیارشان قرار دهند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام